fbpx
פרישה

פורשים ממקום העבודה? חשוב שתכירו את טופס 161 ו-161 א'

מעודכן ל-08/2019

טפסים שחשוב להכיר - 161 ו-161 א

החלטתם לפרוש מהעבודה? יש שני טפסים שאתם צריכים (ואפילו חייבים) להכיר: טופס 161 (שאותו ממלא המעסיק) - הודעת מעביד על פרישת עובד ממקום עבודה, וטופס 161 א' (שאתם ממלאים) - הודעת עובד על פרישה ממקום העבודה.

שני הטפסים מוגשים יחד לפקיד השומה ולקרן הפנסיה (ולגופי החיסכון הנוספים), ולפי המידע בהם משתחרר הכסף ומשולם מס - מילוי נכון של הטפסים יחסוך לכם הרבה כאב ראש (וגם כסף!). במדריך תמצאו הסברים מפורטים על החשיבות של כל אחד מהטפסים, וכן הנחיות שיסייעו לכם למלא את הטפסים נכון ולהימנע מטעויות.


ראשית, חשוב שתקראו את המדריך פרישה - ככה תתכננו את הפרישה שלכם (חשוב מאוד - עשוי לחסוך לכם הרבה כסף!). כדאי לכם גם לחשב מה מגיע לכם (ואיך לחסוך) בעזרת המחשבון פרישה 

פורשים ממקום עבודה? מגיע לכם כספי פיצויים, מענק פרישה וכספים נוספים, אבל בדרך אל הכסף, אתם עוברים שלב בירוקרטי - טפסים. אתם אמורים לקבל ממקום העבודה טופס מאוד חשוב – טופס 161 (הודעת מעביד על פרישת עובד ממקום עבודה). הטופס הזה כולל למעשה את מקורות הכספים שמגיעים לכם ממקום העבודה ובהתאמה את סטטוס המס שלהם, לרבות פטור ממס במקרים מסוימים, ולכן מילוי נכון של הטופס קריטי כדי שלא יהיה מצב שתשלמו מס ביתר.

במקביל, יש למלא את טופס 161 א' שהוא הודעת העובד על סיום עבודה ואותו ממלא העובד, וגם הוא קריטי על מנת לקבל את כספי הפיצויים הפטורים ממס.

במדריך זה נתחיל בטופס 161 שאותו ממלא המעביד  ונעבור לטופס 161 א' אותו ממלא העובד:

טופס 161 – הודעת מעביד על פרישת עובד   

כאן תוכלו להוריד את טופס 161

טופס 161 (הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד)  מועבר לעובד בסיום עבודתו, כאשר בנוסף לטופס הזה חייב המעסיק להגיש לעובד מכתב שחרור כספי פיצויים המופנה אל הקופות בהם צבורים כספי הפיצויים.הטפסים האלו קריטים כדי שתוכלו למשוך את הכסף שלכם בזמן ובלי תשלום מס עודף. למרות שזה נראה בנאלי ומתבקש, במקרים רבים הטפסים האלו לא ממולאים נכון, לא מסונכרנים ואז יש עכובים ותקלות בקבלת הכספים או בחישוב המס על הכספים האלו. חשוב שתקפידו על מילוי נכון של הטפסים גם שלכם (ראו בהמשך 161 א) וגם של המעביד.

חשוב להבהיר - הטופס עבור להיות מועבר לעובד באופן המהיר ביותר, אבל יש מקרים לא מעטים של מעבידים שדוחים את העברת הטופס (ובהתאמה הם "מרוויחים" זמן בתשלום הפיצויים, או "מתנקמים" בעובדים). לדוגמה בתחילת 2017 בהמשך  להתמוטטות של מגה והעברת השליטה בה לידי  יינות ביתן, התברר שעובדי מגה עדיין לא קיבלו את טופס 161 - המשמעות היא שלמרות שהם נקלטו (בחלקם) במקום החדש, הרי שהם אמורים לקבל פיצויים על זמן עבודתם במגה (במקום החדש הם מתחילים פשוט מהתחלה). אלא שבפועל מאות עובדים מחכים מעל חצי שנה לטופס המיוחל. אבל לא צריך ללכת רחוק, זה קורה בהמון מקומות - עיכובים ודחיות של הגשת הטופס. צריך פשוט להתעקש, להסביר שאם אתם לא מקבלים את הטופס מהר אתם נפגעים ואתם דורשים שליחה מיידית, אחרת תפנו לגורמים מוסמכים (משרד העבודה, עורכי דין).

ובחזרה למהות הטופס - טופס 161  מעיד בעצם על ניתוק יחסי עובד, זהו סיימתם את העבודה, והטופס הוא מעין גושפנקא רשמית לכך. המעביד מפרט בטופס את זכויותיו של העובד בגין כספי פיצויים, ובמילים פשוטות מה הוותק, השכר ומכאן כמה פיצויים מגיעים לעובד. את הטופס המקורי צריך להעביר  לפקיד השומה בצירוף 3 תלושי שכר אחרונים של העובד (ככה מס הכנסה מוודא את השכר המייצג של העובד לצורך קבלת פיצויים), העתק של הטופס נמסר לעובד  ולקופות השונות על מנת לשחרר כספי פיצויים שנצברו בהן.


מחשבון פיצויי פיטורין

מחשבון תכנון פרישה


את הטופס, המעסיק צריך למלא גם במידה והעובד אינו זכאי למשוך את כספי הפיצויים והכספים נשארים לזכותו בקופות (לדוגמא במסגרת צו ההרחבה לפנסיית חובה). מכיוון והטופס משפיע על משיכת הפיצויים של העובד, חשוב כאמור להקפיד במילוי טופס 161 ולהימנע מטעויות שיעכבו את בקשת פדיון הכספים - זה לא נעים לחכות לכסף ולקבל הודעה שהוא יגיע בעוד חודש, חודשיים ולפעמים מעבר לכך.

איך ממלאים את הטופס?

כבר בראש הטופס מופיעים שני חלקים טריוויאלים אך חשובים -  תאריך ההגשה של הטופס והאם מדובר בטופס מקורי או תיקון. חובה למלא את תאריך ההגשה, טופס 161 ללא תאריך, אינו תקין ולא יתקבל על ידי הקופה.

את הטופס המקורי מעבירים לידי פקיד השומה, העתק מטופס 161 אפשר למסור לעובד לצורך משיכת הכספים.

במידה ורוצים לתקן טופס 161, צריך למלא טופס חדש, כאשר צריך לציין כי טופס זה מתקן טופס קודם.

טופס 161 – סעיף ג

סעיף ג' בטופס 161 הינו תקופת עבודה. יש לרשום בסעיף זה את ימי העבודה של העובד מיום הקליטה ועד ליום הפרישה כולל. מתקופה זו צריך לנכות ימי חופשה ללא תשלום. את מספר הימים יש לחלק ב- 365. במידה והעובד עבד תקופות לא רצופות או ששכרו השתנה במהלך התקופה יש לציין  זאת בהמשך הטופס בסעיף ז'.מחשבון תכנון פרישה

מדריך פרישה - ככה תתכננו את הפרישה שלכם (חשוב מאוד, עשוי לחסוך לכם הרבה כסף!)


טופס 161 – סעיף ד

להורדת טופס 161

סעיף ד בטופס הוא סיבת הפרישה -  במרבית המקרים נסמן את סעיף 1  -"יציאה לגמלאות, פיטורין או התפטרות מכל סיבה שהיא. במקרה של מוות, נסמן את - סעיף 2. במקרה של מוות זכאים השארים לפטור מוגדל על כספי הפיצויים (תקרה כפולה), כאשר בשנת 2016 התקרה הכפולה עומדת על 24,460 שקלים עבור כל שנת עבודה.

בסעיף ה' בטופס צריך לסמן בעצם אם העובד הגיע לגיל פרישה או לא, ומאיזה נסיבות. - לפי חוק גיל פרישה; לפי דרגת נכות של לפחות 75% או שהעובד לא הגיע לגיל פרישה.

טופס 161 -  סעיף ו' , מה המשכורת החודשית?

בסעיף ו' בטופס צריך למלא את הכנסת העובד מעבודה כולל תשלומים ששולמו לו לכיסוי הוצאות למעט שווי רכב. המשכורת החודשית תשמש אותנו מאוחר יותר לצורך קביעת תקרת הפיצויים. סעיף המשכורת החודשית עשוי להיות גבוה מסעיף שכר העבודה שמופיע גם כן בסעיף שכן שכר העבודה הוא לצורכי פיצויים.

סעיף ז', תקופות עבודה לא רצופות– חשוב לדווח על שינויים מהותיים שהתרחשו במהלך תקופת העבודה. לדוגמא, חופשות ללא שכר, שינויים בשיעורי המשרה, הפחתות שכר. יש למלא כל תקופה בשורה נפרדת (במידה ואין מקום יש לצרף טפסי 161 נוספים).

סעיף ח' – פירוט תשלומי הפיצויים שנצברו לעובד. זהו אחד הסעיפים החשובים ביותר בטופס 161. המעסיק מפרט בכל שורה את הכספים הצבורים בקופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, במידה ומלבד המעסיק נצברו הכספים ביותר מקופה אחת, יש להפנות את העובד עם טופס 161 לפקיד השומה לצורך חישוב המס.

בסעיף צריך למלא את הצבירה הנוספת, מדובר בהפקדות לפיצויים ששטרם הועברו לקופות או טרם נקלטו בחשבונן.

במידה ושולמו כספי פיצויים לקופת גמל יש להפריד בין כספים שהופקדו לפני שנת 2008 (סוג משלם 4) וכספים שהופקדו לאחר שנת 2008 (סוג משלם 6). על כספי פיצויים שהופקדו לקופת גמל לאחר שנת 2008 העובד יוכל להחיל רצף קצבה באמצעות טופס 161א.

בסעיף ח' צריך למלא את סוג המשלם, והכוונה למעביד, או פנסיה תקציבית, קופה מרכזית, קופה אישית, קופת פנסיה וותיקה ועוד (לכל סוג משלם יש קוד מתאים). וגם בסעיף זה -  במידה ויש צורך לציין משלמים נוספים ואין מקום בטופס, יש להוסיף טפסי 161 נוספים.

חישוב פטור ממס על הפיצויים

בסעיף י"א יש את  חישוב הפטור ממס על הפיצויים. בתת סעיף 1 יש למלא את המשכורת הקובעת לפטור - המשכורת שנרשמה בסעיף ו' בטופס, משכורת חודשית אחרונה לפני פרישה.

סעיף קטן 2 -  המענק המשולם הוא סך הסכומים שישולמו על ידי המעסיק או על ידי הקופות. במידה והעובד מיעד כספים לרצף פיצויים או רצף קצבה יש להפחית סכומים אלה מסכום המענק המשולם ולרשום במשבצת זו את סכום המענק המשולם נטו.

סעיף קטן 3 -  סכום המענק הפטור ממס הוא משכורת קובעת לפטור כפול מספר שנות העבודה, ובמקרה של מוות מענק כפול. כאשר סכום המענק הפטור לא יעלה על תקרת הפיצויים, בשנת 2016 תקרת הפיצויים היא 12,230 שקלים עבור כל שנת עבודה.

המעסיק ימלא את סעיפים 3 עד 5 רק במידה ומתקיימים התנאים הבאים:

 • העובד מילא טופס 161א או במידה ומדובר בפטירת עובד השארים ימלאו טופס 161ב.
 • העובד הצהיר כי לא פרש במהלך תקופת העבודה ממעסיקים נוספים.
 • אחד או יותר מהתנאים הבאים: לפי חישובי המעסיק סכום כל המענקים שיקבל העובד אינו עולה על תקרת הפטור. המענק משולם על ידי המעסיק ועל ידי משלם אחד מלבדו. במידה וישנו משלם נוסף יש להפנות את העובד למס הכנסה. סכום המענק פטור משולם על ידי משלם אחד וכל יתר המשלמים מנקים מס בשיעור המרבי. או במקרה וסכום המענק הפטור משולם על ידי משלם אחד וכל יתר המשלמים הם קופות לקצבה והעובד בחר ברצף לקצבה על מלא הסכומים.

סעיף קטן 7 תחת סעיף יא' מתייחס לייעוד הכספים לקצבה, באם העובד מבקש ליעד את כל הכספים לקצבה ניתן לרשום במשבצת 100%.

סעיף י"ב - הצהרת המעביד:  לא לשכוח כמובן לחתום ולהוסיף חתימה של העסק. טופס לא חתום אינו תקין.

עד כאן, מילוי הטופס בידי המעביד, וחשוב אחרי שממלאים לוודא שלא נעשו טעויות. טעויות יכולות  לעכב את פדיון הכסף שכן הטופס הזה מהווה מעין נייר עבודה לפקיד השומה  ולגופי החיסכון הפנסיוני (קרנות הפנסיה, חברות הביטוח וקופות הגמל). הגופים האלו נשענים על הטופס כשהם מחשבים כמה מגיע לעובד וכמה מס עליו לשלם, ולכן הוא כל כך קריטי, ולכן גם טעות קטנה מחזירה את הטופס למילוי חוזר ומדובר על עיכוב זמן משמעותי.

על רקע זה, ריכזנו כאן את הטעויות/ תקלות עיקריות במילוי הטופס. מומלץ לעבור על הטופס שוב רגע לפני שליחתו ולוודא שהוא תקין, זו המלצה גם למעסיק וגם לעובד שהטופס בעצם עובר דרכו -

1.  התקבל רק עמוד אחד. טופס 161 מורכב משני עמודים ותתפלאו אבל בלא מעט פעמים מתקבל רק העמוד הראשון. צריך פשוט להעביר מחדש את שני העמודים.

2.  חסר תאריך מילוי הטופס. הפתרון : יש לגשת למעסיק לתיקון הטופס. המעסיק צריך לחתום ולהוסיף את חתימתו לצד התיקון.

3.  חלפו יותר מ- 90 ימים או שהסתיימה לה השנה ממועד מילוי הטופס. מה הבעיה כאן? כספי הפיצויים שצבורים בקרן הפנסיה צוברים תשואה ותיאורטית העובד אמור לקבל סכום הגבוה יותר מזה שהפקיד לך המעסיק. במידה וחלפו פחות מ-90 ימים מועד מילוי הטופס וסכום הפיצויים שבקרן הפנסיה יהיה גבוה יותר מהסכום שמופיע בסעיף ח' תקבל את מלא הסכום הקיים בקרן בהתאם למס החל עליך.

במידה שחלפו יותר מ-90 ימים, התשואה על הכספים תהייה חייבת במס המקסימלי שעומד על 48%.  הפתרון: יש לגשת לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור על גובה יתרות הפיצויים בקרן הפנסיה.

4. מספר תיק הניכויים של קרן הפנסיה שגוי. סעיף ח' הוא סעיף בעייתי מכיוון והמעסיק צריך להכניס כאן את נתוני קופות הגמל וקרנות הפנסיה. במידה והמעסיק טעה במספר תיק הניכויים לא תוכל למשוך את הכספים. הפתרון : ניתן לבדוק מול קרן הפנסיה לפני הגשת הטפסים שמספר  תיק הניכויים תקין. במידה והוא שגוי אפשר לגשת למעסיק שיתקן את מספר תיק הניכויים ויחתום ויוסיף את חתימתו לצד התיקון.

5.  המעסיק לא פרט את הסכום הצבור בקופה. מתחת למספר תיק ניכויים צריך להופיע הסכום שנצבר בקרן הפנסיה ברכיב הפיצויים. לפני שמגישים את בקשת פדיון הפיצויים, צריך לבדוק שאכן המעסיק כתב את הסכום המלא. הפתרון : ניתן לפנות למעסיק עם דוח יתרות פיצויים מקרן הפנסיה בכדי שיתקן את טופס 161 ויוסיף את חתימתו לצד התיקון או שניתן לפנות ישירות לפקיד השומה.

6. הסכום שבקופה גבוה מהסכום שמופיע בסעיף ח'. דיברת (העובד) עם קרן הפנסיה והתברר לך שהסכום שבקופה גבוה יותר משמעותית מהסכום שמופיע בטופס 161. במידה וחלפו פחות מ- 90 ימים ממועד הכנת טופס 161 על ידי המעסיק, הקופה תגבה מס לפי הוראות המעסיק, במידה וחלפו יותר מ- 90 ימים או שהסתיימה כבר השנה, הקופה תגבה ממך את המס המרבי. הפתרון -  לפנות לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור על גובה יתרות הפיצויים בקרן הפנסיה.

7. יש לך כספי פיצויים ביותר מקופה אחת והם חייבים במס. במידה ויש לך כספי פיצויים ביותר מקופה אחת לדוגמא בקרן פנסיה וקופת הגמל המעסיק אינו יכול לחשב את אחוז המס שעל הקופה לגבות ממך. הפתרון : במקרה זה עליך לפנות לפקיד שומה עם טופס 161 שברשותך ואישור על יתרות הפיצויים מקרן הפנסיה וקופת הגמל לצורך חישוב הפטור על כספי הפיצויים.


מחשבון תכנון פרישה

מדריך פרישה - ככה תתכננו את הפרישה שלכם (חשוב מאוד, עשוי לחסוך לכם הרבה כסף!)


8. חישובי המס שביצע המעסיק בסעיף יא' לא תקינים או חסרים. בסעיף יא' מחשב המעסיק את גובה המס אותו יש לנכות. המעסיק יחשב את סכום הפיצויים המגיע לך לפי תקופת העבודה והשכר האחרון אותו קיבלת, המעסיק ירשום את סכום כספי הפיצויים המופיעים בכל הקופות ויחשב את המס אותו יש לנכות. במידה והמעסיק טעה או לא הזין את אחד הסעיפים הטופס שגוי. הפתרון : לפנות לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור יתרות פיצויים לצורך חישוב המס, אפשרות נוספת היא לפנות שוב למעסיק שיתקן את הטופס ויחתום לצד התיקון.

10. המעסיק שכח לחתום על טופס 161. מאוד מעצבן, אבל אין מה לעשות – וזה קורה לא מעט. במצב כזה (וזה יכול להיות בסוף הטופס או בכל מקום אחר בו הוא ביצע תיקון בטופס). הפתרון -  לבדוק לפני הגשת הטפסים כי מופיעה חתימה וחותמת המעסיק. במידה וחסרה חתימה יש לגשת למעסיק ולקבל את חתימתו.

עד כאן, הרחבנו על טופס 161 - הודעת מעביד על פרישת עובד ממקום עבודה, שהוא כאמור טופס שהמעסיק ממלא אותו. אבל יש גם טופס שהעובד ממלא, טופס 161 א'  (ויש גם טפסים נוספים שקשורים לטופס הגג - 161, עליהם בהמשך). טופס 161 א הוא טופס קריטי בפרישה ועזיבה של מקום עבודה. מדובר בהודעת עובד עקב פרישה, הנה הסברים לעובדים - ככה תמלאו את הטופס:

טופס 161 א' – הודעת עובד עקב פרישה מעבודה

כאן ניתן להוריד את טופס 161 א'

טופס 161א הודעת עובד עקב פרישה מעבודה הוא טופס שכל עובד חייב למלא בסיום עבודה, ובו  מפרט העובד לרשויות המס מה הוא מתכוון לעשות בכספי הפיצויים. טופס 161א הוא טופס המצטרף לטופס 161 שמקבל העובד מהמעסיק.

טופס 161 א' הוא קריטי כדי לקבל את הכספים המגיעים לכם. במידה ולא תמלא את טופס 161א, המעסיק לא יוכל לחשב עבורך את כספי הפיצויים הפטורים ממס בטופס 161.

איך ממלאים את הטופס?

נתחיל בכך שתלוי מי ממלא – האם עובד המבקש למשוך את כספי הפיצויים או  עובד שמבקש להשאיר את כספי הפיצויים בקופה. נתייחס לשני "סוגי" העובדים.

חלק א' - פרטים אישיים - החלק הראשון בטופס 161, חלק א', פשוט מאוד ודורש למלא את הפרטים האישים שלך העובד ואת פרטי מקום העבודה.

חלק ב' - עבודה נוספת. במידה ולא עבדת בעבודה נוספת במקביל לעבודתך אצל המעסיק. יש לסמן V, בסעיף 1. אחרת יש לפרט את פרטי הסכומים שנצברו את המעסיק אצלו עבדת במקביל.

נדלג על סעיף ג' (הפשוט) היישר לסעיף ד', שבו צריך להתייחס לשאלה  מה לעשות בכספי הפיצויים? מקרה ראשון, מבוטח שבחר למשוך את כספי הפיצויים או את חלקם. נדרש לסמן את סעיף 1. כספי פיצויים פטורים ממס במעמד המשיכה עבור משכורת אחרונה כפול מספר שנות עבודה, כל עוד ושכרך קטן מתקרת הפיצויים, בשנת 2016 תקרת הפיצויים עומדת על 12,230. כספי פיצויים העולים על תקרה זאת חייבים במס, למעט המקרה הבא.

עובד ששכרו החודשי קטן מתקרת הפיצויים ומקבל פיצוים העולים על שכרו, רשאי לסמן את סעיף 2 בטופס ה-161א ולבקש פטור נוסף.

דוגמה: עובד בעל שכר חודשי של 6,000 שקלים עבד שנתיים במקום עבודה ופוטר. העובד זכאי לכספי פיצויים בשווי, 12,000 שקלים. סכום הפיצויים ששולם לעובד עומד על 15,000 שקלים.  מכיוון וסכום הפיצויים, 15,000 שקלים קטן מ- (תקופת הוותק*תקרת הפיצויים) העובד זכאי לפטור נוסף ולקבל את כל כספי הפיצויים בפטור ממס.

חשוב לשים לב -  במידה והעובד מבקש למשוך את כל כספי הפיצויים מספיק שימלא את סעיף 1 ו-2. במידה והוא מעוניין להשאיר חלק מכספי הפיצויים בקופה עליו למלא גם את סעיף 5.2. במידה והעובד מקבל חלק מכספי הפיצויים מהמעסיק ולא מושך כספים מקרן הפנסיה עליו לסמן את סעיף 5.2.

מקרה שני -  עובד המבקש להשאיר את הכספים בקרן הפנסיה או בקופת הגמל. עובד שמבקש להשאיר את כספי הפיצויים בקופה יכל לבחור בשתי אפשרויות. רצף פיצויים או רצף קצבה.

עקרונות רצף פיצויים: לא ניתן למשוך (גם לא חלק) מכספי הפיצויים; יש למצוא מעסיק חדש בתוך שנה שיפקיד כספים לקופה או לקופה אחרת.

היתרונות ברצף פיצויים: דחיית המס על הפיצויים (למי שחייב במס) עד לפרישה הבאה; צבירת ותק אפשרות למי שצופה לגידול בשכר להגדלת הפטור על כספי הפיצויים.

יתרונות לרצף קצבה: ניתן למשוך רק את כספי הפיצויים הפטורים ממס ולהשאיר את הכספים החייבים לקצבה. דחיית אירוע המס עד לקצבה

טופס 161א סעיף 5 – חתימה, כן חשוב להזכיר - אל תשכחו לחתום ולהגיש את הטופס לפקיד השומה.

האם ייתכן שתשלמו מס למרות שלא משכתם את הפיצויים?

סיימת לעבוד, מגיע לך לקבל כספי פיצויים אבל החלטת שלא למשוך אותם. יכול להיות שאתה עדיין חייב כסף למס הכנסה. תקנה של מס הכנסה קובעת כי במידה וכספי הפיצויים שלך חייבים במס, ואפילו אם השארת אותם בקופה (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל) אתה עדיין חייב כסף למס הכנסה. התשובה נמצאת בתרגום של פקיד השומה לטפסים 160 ו-161 א'.

וכמה הבהרות נוספות בקשר לטופס 161 א'.  חייבים למלא את הטופס כאמור גם אם לא מושכים את הכסף. פשוט – צריך לעדכן את מס הכנסה מה  לעשות עם הכספים, וזה גם אם יש חבות למס הכנסה.

אם אתם לא מתכוונים למשוך את הכסף יש שתי אפשרויות - האחת ליעד את הכספים לרצף פיצויים והאפשרות השנייה ליעד את הכספים לרצף קצבה. חשוב להדגיש -  משיכת כספי פיצויים שעולה על התקרה, משכורת לכל שנת עבודה, חייבת במס. מס הכנסה קבע תקרה למשיכת פיצויים, בשנת 2016 התקרה עומדת על 12,230 שקלים עבור כל שנת עבודה במידה והרווחת מעבר לתקרה זו כספי הפיצויים שלך חייבים במס. במידה והשכר שלך נמוך מתקרת הפיצויים הפטורה, וכספי הפיצויים שמגיעים לך גבוהים ממשכורת עבור כל שנת עבודה אתה יכול לקבל פטור נוסף (כדי לקבל את הפטור, עליך לסמן את סעיפים 1 ו 2 בטופס 161א).

אפשר למשוך חלקית ולייעד חלק לפיצויים/ קצבה -  יש למלא את  סעיף 5.2 בטופס 161א'.  בעתיד תוכל לבצע חרטה מרצף קצבה בכל שלב ולמשוך את יתרת הפיצויים. רק חשוב לזכור כי ניצול הפטור על כספי הפיצויים היום יקטין את הפטור ממס אותו תוכל לקבל בפרישה.

ומה כדאי לעשות אם אני לא מעוניין למשוך כיום את הכספים ובעתיד השכר שלי צפוי לעלות? עליך לבחור באפשרות של רצף פיצויים (בחירה באפשרות 5.1 בטופס) חשוב שתדע כי עליך למצוא מעסיק חדש תוך תקופה של שנה. בעתיד תקופת הוותק לחישוב תקרת הפיצויים תיקח בחשבון את כל תקופות רצף הפיצויים שעשית וכך במידה והשכר שלך היום נמוך מהתקרה ובעתיד יהיה גבוה יותר מתקרת הפיצויים תוכל לקבל את הפיצויים בפטור ממס.

היזהרו מטעויות נפוצות:

אתם אמורים לקבל את הכסף וזה לא מגיע - תחושה קשה, במיוחד אם כבר יש לכם תכנון על הכסף הזה. אז מה עושים? נמנעים מראש מטעויות ותקלות. ננסה כאן למפות את התקלות הגדולות שעלולות לעכב את קבלת הכספים - תבדקו אפילו פעמיים, ורק אז תעבירו את הטפסים.

1. הקופה קיבלה עמוד אחד ולא שניים - תשלחו שוב, וודאו שהתקבלו שני עמודים.

2. שכחתם למלא תאריך - פעמים רבות קורה שאנשים שוכחים למלא תאריך.  למה? לא ברור אולי כי זה מתחבא למעלה בצד שמאל - ראו כאן:

161-1

מה עושים? פשוט ממלאים מחדש את התאריך

3. עברו מעל 90 ימים או שהסתיימה השנה ממועד מילוי הטופס.

כספי הפיצויים שצבורים בקרן הפנסיה צוברים תשואה ובמקרים רבים תקבל סכום הגבוה יותר מזה שהפקיד לך המעסיק. במידה וחלפו פחות מ-90 ימים מועד מילוי הטופס וסכום הפיצויים שבקרן הפנסיה יהיה גבוה יותר מהסכום שמופיע בסעיף ח' תקבל את מלא הסכום הקיים בקרן בהתאם למס החל עליך. במידה ויחלפו יותר מ- 90 ימים התשואה על הכספים תהייה חייבת במס המקסימלי שעומד על 48%. מה עושים? ניגשים לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור על גובה יתרות הפיצויים בקרן הפנסיה.

4. מספר תיק הניכויים של קרן הפנסיה שגוי; בסעיף ח' המעסיק צריך להכניס את נתוני קופות הגמל וקרנות הפנסיה. במידה והמעסיק טעה במספר תיק הניכויים לא תוכל למשוך את הכספים.

161-2

הפתרון :  לבדוק מול קרן הפנסיה לפני הגשת הטפסים שמספר  תיק הניכויים תקין. במידה והוא שגוי אפשר לגשת למעסיק שיתכן את מספר תיק הניכויים ויחתום ויוסיף את חתימתו לצד התיקון.

5. המעסיק לא ציין את הסכום הצבור בקופה. מתחת למספר תיק ניכויים מופיע  הסכום שנצבר בקרן הפנסיה ברכיב הפיצויים. לפני שאתם מגישים בקשה לפדיון תוודאו שהמעסיק כתב סכום מלא. אם לא - תפנו  למעסיק עם דוח יתרות פיצויים מקרן הפנסיה בכדי שיתקן את הטופס , וחשוב שיחתום לצד התיקון. כמו כן, ניתן לפנות ישירות לפקיד השומה.

6. הסכום שבקופה גבוה מהסכום שמופיע בסעיף ח'.  מהקרן פנסיה הודיעו כי הסכום בקרן גבוה ממה שרשום בסעיף ח'. אזי אם חלפו פחות מ- 90 ימים ממועד הכנת טופס 161 על ידי המעסיק, הקופה תגבה מס לפי הוראות המעסיק, במידה וחלפו יותר מ- 90 ימים או שהסתיימה כבר השנה, הקופה תגבה ממך את המס המירבי. מה עושים? פונים לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור על גובה יתרות הפיצויים בקרן הפנסיה.

7. יש לך כספי פיצויים ביותר מקופה אחת והם חייבים במס.               

במידה ויש לך כספי פיצויים ביותר מקופה אחת לדוגמא בקרן פנסיה וקופת הגמל המעסיק אינו יכול לחשב את אחוז המס שעל הקופה לגבות ממך.

161-3

מה עושים?  פונים  לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור על יתרות הפיצויים מקרן הפנסיה וקופת הגמל לצורך חישוב הפטור על כספי הפיצויים.

8. חישובי המס שביצע המעסיק בסעיף י"א לא תקינים או חסרים. המעסיק מחשב בסעיף זה את גובה המס אותו יש לנכות. המעסיק יחשב את סכום הפיצויים המגיע לך לפי תקופת העבודה והשכר האחרון אותו קיבלת, המעסיק ירשום את סכום כספי הפיצויים המופיעים בכל הקופות ויחשב את המס אותו יש לנכות.  אם יש כאן טעות של המעסיק ניתן לפנות לפקיד שומה עם טופס 161 ואישור יתרות פיצויים לצורך חישוב המס, אפשרות נוספת היא לפנות שוב למעסיק שיתקן את הטופס ויחתום לצד התיקון.

161-4

תקלה תשיעית : המעסיק שכח לחתום על טופס 161; אופס תתפלאו כמה זה קורה. כאן אתם פשוט צריכים לבדוק לפני ששולחים את הטפסים

161-5


מחשבון תכנון מס בפרישה

מחשבון פיצויי פיטורין

מחשבון תכנון פרישה


עדכונים ותכנים קשורים:

ינואר 2017 - מחכים כבר חצי שנה לטופס 161 ולפיצויים

יולי 2016 - האם כספי החיסכון הפנסיוני נרשמים בטופס 161?


מדריכים רלבנטיים:

מדריך פרישה - ככה תתכננו את הפרישה שלכם (חשוב מאוד, עשוי לחסוך לכם הרבה כסף!).

הפנסיה שלכם מתכווצת

ככה תתכננו את הפרישה שלכם 

מחשבון פנסיה לפרישה

נקודת זיכוי למס - יש הטבה לגימלאים? 

חישוב גיל פרישה

לייעוץ בתחום הפרישה מלאו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

נדב טסלר

נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני משמש כמנהל המוצר במנורה מבטחים פנסיה וגמל ובעל הבלוג פנסיוני להבין את הפנסיה.

השאר תגובה

7 תגובות

 • שלום נדב,
  אשמח להתייעץ באופן אישי לגבי קבלה של מענק פיצויים מוגדל כפטור ממס וכמה זה יעלה לי יותר מאוחר בפנסיה או כשארצה כן למשוך את כספיי הפיצויים כולם בהמשך דרכי. אני רוצה להבין אם משתלם לי עכשיו לקבל כסף פטור ממס על חשבון הקצבה או שעדיף לקבל אותו חייב במס ולהמשיך עם רצף הפיצויים שיש לי נכון לעכשיו.
  תודה רבה!!

  • שלום נדב,
   מעוניין להתייעץ איתך אישית לגבי האופציה של פריסת פיצויים מוגדלים ( מענק פרישה ) לעומת העברתם לרצף פיצויים ומשיכתם באמצעות חרטה מרץ הפיצויים בשנת המס הבאה . וכמובן מה ההשפעות של 2 המהלכים הנל על קופות קיימות.

 • לי יש רצף פיצויים ממקום קודם והולכים לשלם לי בסיום עבודה נוכחית חלף הודעה מוקדמת (בגלל חוזה לא חוק) . האם בעצם אני יכול פשוט לקחת את הפיצוי חייב במס ולא לטרוח לגשת לפקיד שומה ולהסתמך על ברירת מחדל של החלק הקצבה? ובעצם הרצף הקודם ימשיך הלאה ? או שאני חייב לעצור את התשלום אלי עד שאגש למס הכנסה עם ה161? תודה רבה!

 • שלום ,
  אני לפני חצי שנה יצאתי לגמלאות הגעתי לגיל הפרישה הגיל שלי 70 ,ויש לי כמה קופות מחברות ביטוח שונות כמו הראל ופסגות ומנורה מבטיחים ,התבקשתי להביא טופס 161 ,שאלתי האם אני צריך להביא טופס 161 אחד לכל הקופות ,או טופס 161 בנפרד לכל קופה ?

 • בתור אחד שמכיר את התחום מבפנים, אני שמח על המדריך המקיף, זה חשוב לחלקים גדולים מהציבור. לדעתי מאוד כדאי להכין מדריך שיסביר את ההבדל בין פרישה לפנסיה ופרישה בכלל, זה לא אותו הדבר, וכן להסביר במדריך זה איך בעצם מתכננים את הפרישה כמו שצריך - גם מבחינת הכספים שישארו ויניבו תשואה, לעומת הכספים שיחולקו מיד ולעומת הכספים שיהפכו לקצבה. יש הרבה השפעות על סכום הפיצויים והסכום שמגיע בפרישה, וזה תלוי גם באלמנטים של מיסוי שלא ברורוים גם לא למומחים בתחום.
  הציבור פונה בשאלות שממחישות את חוסר ההבנה בתחומים האלו, וכדאי לעשות לו קצת סדר

 • נדב, תודה על מאמר מוסיף וחשוב,
  אשמח אם תוכל לעזור לי ומניח שגם לאחרים - אני לא מצליח להבין ולאף אחד מהאנשים שדיברתי אין תשובה טובה על הפנסיה בפרישה - איך מחשבים את הקצבה? האם יש סכם חד פעמי? מה שיעור המס בשוטף - כמו על משכורת? אם עובדים מקבלים פחות פנסיה? מה צריך לעשות כדי לקבל את הפנסיה המקסימלית?

שינוי גודל גופנים
ניגודיות