fbpx
מדריכי השקעות מדריכי קרנות נאמנות

מדריך קרנות סל - יתרונות וחסרונות

ETF, קרדיט: shutterstock

מעודכן ל-02/2019

קרנות סל = מוצר פסיבי

קרנות סל,  הן מוצר פסיבי – מוצר שעוקב אחרי מדדים, מחקה את המדדים. מוצר שאין בו ניהול שוטף של השקעות; בעוד בקרנות נאמנות רגילות (שאינן מחקות מדדים) יש מדי יום ביום מחשבה על הקצאת הסכומים שבקרן להשקעות שנות, ויש תזוזות – קניות ומכירות בניירות ערך שונים, בקרנות סל אין מחשבה, אין פעולות אקטיביות, יש מוצר טכני שעוקב אחרי מדד מסוים דרך אחזקה בניירות הערך המרכיבים את המדד (או מכשירים פיננסים/ נגזרים פיננסים שעוקבים אחרי המדד).   

קרנות הסל הן ממשפחה רחבה יותר של מוצרי מדדים שהפכו והופכים לפופולארים משנה לשנה בזכות הרציונל והבנה שלא ניתן להכות את המדדים, ואם כך - ההשקעה הכי נכונה היא במדד עצמו דרך מוצרים עוקבים/ מחקים.

קרנות סל - מכשיר עוקב מדדים

קרנות הסל (ETF- Exchange Traded Fund), נוצרו בארה"ב בתחילת שנות ה-90', והם היו המכשירים הפסיביים הראשונים בבורסות (אחר כך נוצרו תעודות הסל והקרנות נאמנות המחקות).קרנות הסל, הן מעיין קרנות נאמנות שנסחרות באופן שוטף במהלך היום (בעוד שקרן נאמנות נסחרת רק פעם אחת או פעמיים ביום; כלומר יש לה רק שני שערים בדר"כ בתחילת היום ולפעמים גם בסופו), במילים אחרות, קרן סל נסחרת כמו כל מניה רגילה.

קרנות הסל התפתחו ממוצר הבסיס עוקב המדדים וכיום ניתן למצוא בעיקר בוול-סטריט שורה ארוכה של קרנות סל  מנוהלות (ניהול אקטיבי ולא ניהול פסיבי) שמשקיעות בתחומים שונים - ענפים שונים, מניות ערך, מניות צמיחה, מניות דיבידנד וכו'. התחום הזה נוצר כדי לתת מענה נוסף למשקיעים שמעבר למוצרים פסיביים היו מעוניינים במוצרים מתוחכמים יותר.

קרן הסל אמורה לעקוב אחרי מדד  מסוים בצורה הטובה ביותר ובעלויות הנמוכות ביותר, וחשוב להדגיש זאת – למנהלי קרן הסל אין מחויבות להשיג את תשואת המדד, אלא לעשות ככל שביכולתם לעקוב אחרי המדד. התשואות של הקרן בפועל אל מול תשואת המדד מבטאות את טעות העקיבה שיכולה להיות חיובית או שלילית, אם היא חיובית אז המשקיע דווקא נהנה מתשואה חיובית ביחס למדד, וההיפך – תשואה שלילית מבטאת הפסד ביחס למדד, כלומר הקרן סל לא הגיעה ליעד שלה.    

קרנות הסל נסחרות בעיקר בבורסה האמריקאית, וול-סטריט והן מאפשרות מגוון עצום של השקעות על מדדי מניות במדינות שונות – ארה"ב, בריטניה, ברזיל, סין, יפן, אוסטרליה, קנדה, גרמניה, צרפת ועוד; קיימות קרנות סל שעוקבות  אחרי מדדי סקטורים שונים – פיננסים, בריאות, טכנולוגיה, אינטרנט, נדל"ן, תעשייה,  ביוטכנולוגיה, תקשורת, שירותים ועוד; וקיימות קרנות סל שעוקבות אחרי סחורות ומטבעות.

דמי ניהול נמוכים (לרוב)

קרנות הסל הן מכשיר יחסית זול, העלויות הן עלות קנייה ומכירה (כמו בנייר ערך אחר)  כאשר מנהל הקרן סל גובה לרוב דמי ניהול יחסית נמוכים. לצד היתרונות של קרנות הסל – מגוון השקעה גדול, הצמדות למדדים / אינדקסים (שלרוב מבטאים פיזור השקעה גדול וסיכון בהתאם) ועליות נמוכות, יש גם חסרונות. ראשית, בארץ זה עוד לא הופנם, אם כי רשות ניירות ערך והבורסה במהלכים להחדיר את קרנות הסל גם לבורסה המקומית. שנית, קרן הסל אמנם עוקבת אחרי מדד מסוים, אבל מחירה בשוק עשוי להיות נמוך מערכה ההוגן, ובתקופות מסוימות (בעיקר כשחוששים מירידות בשווקים) יכול להיות  פער גדול בין המחיר בשוק לבין המחיר ההוגן / הכלכלי. בקרנות נאמנות רגילות זה לא כך – שם תמיד המשקיע מקבל (בניכוי עמלה) את השווי ההוגן (מחיר השוק).

קרנות הסל, עדיין לא כאן (הן כאמור בדרך), אבל בינתיים קיימים בבורסה המקומית שני מכשירים פסיביים – תעודות סל וקרנות נאמנות מחקות. תעודות סל הן תעודות התחייבות של מנפיק התעודה כלפי המשקיע לנסות ולהשיג את תשואת המדד המסוים. דומה מאוד לקרנות הסל, רק שכאן לא מדובר בקרן שמנהלת את כספיה בשותפות השקעות מסוימת וחשבון נפרד ששייך למשקיעים בקרן (שמחזיקים ביחידות השתתפות), אלא בסוג של התחייבות / אגרת חוב שמנפיק התעודה יוצר למשקיעים, ובמקרה כזה קיים סיכון המנפיק, חשיפה לכך שהמנפיק יקלע לבעיות פיננסיות והחזר ההתחייבות למשקיעים בתעודות יוטל בספק. רשות ניירות ערך הטילה על חברות התעודות סל בארץ לשריין ביטחונות וערבויות, אך עדיין זה שונה במהות מקרנות הסל, שם לא משנה מה יקרה למנפיק, הכסף בטוח. תעודות הסל הן המכשיר הפאסיבי המוביל בארץ, כנראה בזכות הרציונל בזכות השקיפות, הפשטות והעלויות הנמוכות -  דמי הניהול בתעוודת הסל לרוב נמוכים. להרחבה על תעודות הסל - היכנסו כאן.

הבדל נוסף ומאוד משמעותי בין קרנות הסל לתעודות הסל הוא שהקרנות כאמור שואפות להשיג את תשואת המדד, ואילו תעודות הסל מחויבות לתת את תשואת המדד. מעבר לכך, מדובר במכשירים דומים, לרבות העובדה ששניהם נסחרים במשך שעות המסחר של הבורסה (בדומה לניירות ערך אחרים) ומחירן נקבע על ידי השוק והוא לא בהכרח מבטא את השווי ההוגן של הקרן/ תעודה.

מכשיר פסיבי נוסף הוא - קרנות מחקות. אלו הן קרנות נאמנות לכל דבר ועניין שעוקבות אחרי המדדים, הן לא מחויבות למדד, אלא עושות את מירב המאמצים לספק למשקיעים את תשואת המדד. קרנות מחקות לא נסחרות כמו ניירות ערך רגילים (ולא כמו תעודות הסל וקרנות הסל); ניתן לסחור בהן פעם או פעמיים ביום, במחיר שמבטא את הערך ההוגן. גם היקף קרנות מחקות הולך וגדל בשנים האחרונות במקביל להבנת הרציונל של הגישה הפאסיבית והבנת היתרונות הנוספים של הקרנות האלו - שקיפות, פשטות ועלויות מאוד נמוכות. להרחבה על קרנות מחקות - היכנסו כאן

להלן, טבלה מאתר הבורסה שמבטאת את ההבדלים בין שלוש המכשירים הפסיביים האלו -

קרנות סל לעומת תעודות סל וקרנות מחקות

קרנות סל

מהפכה בשוק המקומי - תעודות הסל הופכות לקרנות סל 

עד סוף השנה ייעלמו תעודות הסל ויהפכו  לקרנות סל שיהיו חלק מתעשיית קרנות הנאמנות. כך נקבע בוועדת הכספים, בהמשך למהלך של רשות ניירות ערך. חיסול תעודות הסל נועד למנוע את הסיכון המובנה בתעודות הסל – סיכון שבחשיפה לגורם המנפיק.

תעודות הסל הן מכשיר אג"חי שלהבדיל מקרנות הנאמנות, בקרות אירוע בחברה המנהלת, ייתכן מצב שהחברה לא תחזיר את חובה, משמע לא תחזיר את הכספים שהושקעו בתעודת הסל. בקרנות נאמנות הניהול נעשה בחשבון נאמנות שמפריד בין מצבה של החברה המנהלת לבין החשבון נאמנות הספציפי – כלומר, לא משנה מה יקרה לחברה המנהלת, הכספים בטוחים.

ועל רקע הסיכון הזה בתעודות הסל, רשות ניירות ערך מנסה כבר שנתיים להפוך את התעודות לקרנות סל, ועכשיו יש מועד – עד סוף השנה. "אני מברך על הרפורמה שתביא למצב בו הגופים השונים יפעלו באופן מחושב יותר כאשר מופקדים בידיהם כספי ציבור ותפחית דרמטית את ניגוד העניינים, במיוחד כשמדובר באפיקים בהם מדובר בסכומים גדולים מאוד העלולים להשפיע על השוק כולו", אמר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים והוסיף - "אני מבקש  לשבח גם את שיתוף הפעולה בנוגע לקרנות הכשרות, כאשר הרשות לניירות ערך ישבה עם גופי ההלכה והרבנים המתמחים בסוגיות הללו, ויחד הגיעו למסלול שיאפשר לכלל הציבור להשקיע באפיקים אלה. אני שמח על שיתוף הפעולה והפתרונות שהוצעו".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "מדובר במהלך רב חשיבות לפיתוח שוק ההון ולהגברת אמון הציבור בו, אשר קודם תוך שיתוף פעולה עם השוק. "קרן סל", שהנה קרן נסחרת כמו מכשיר ה- ETFהמשווק ונסחר בכל העולם בהצלחה רבה, הנה בשורה צרכנית שתעניק לציבור המשקיעים מוצר טוב יותר, שקוף יותר ובטוח יותר".

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דיקלה כהן

דיקלה כהן

דיקלה עורכת וכותבת בהון בתחומים מגוונים, מתמקדץ בעיקר, אך ךא רק בתחומים - קריירה וזכויות עובדים.

השאר תגובה

תגובה 1

שינוי גודל גופנים
ניגודיות