fbpx
חינוך פיננסי

מהי אינפלציה

מעודכן ל-10/2019

אינפלציה היא פשוט  קצב עליית מחירים. בילדותי עלה ארטיק קרח חצי שקל והיום כבר מגיע לשני שקלים. הליך זה עובר על כמעט כל המוצרים. אינפלציה (הנמדדת באחוזים) היא מדד לשיעור העלייה במחיר של חבילת מוצרים לעומת השנה קודם לכן .בכלכלות בוגרות, שיעור האינפלציה השנתי נע סביב 2%, כלומר המחיר הממוצע של מוצרים עולה בסביבות 2% בשנה. התפקיד הבסיסי של בנקים מרכזיים הוא לנהל את שיעור האינפלציה ולשמור עליו נמוך יחסית, באמצעות שליטה בהדפסת הכסף והלוואות.

אם המחירים עולים, המשמעות היא ירידה בערך הכסף, כלומר כוח הקנייה של המטבע פוחת, כך התמורה שמקבלים עבור ערך המטבע פוחתת. בהשוואה למדינות אחרות קיים המושג פיחות מתמשך, המתארר את שיעור המטבע בהשוואה למדינות שבהן שיעור האינפלציה נמוך יותר.

המצב ההפוך לאינפלציה הוא דפלציה וזה מצב שבו יש ירידת מחירים מתמשכת. מושג אחר שצריך להכיר הוא היפר אינפלציה -  ובו שיעור האיפלציה גדל בצורה מהירה ומתמשכת ולא מגיע לאיזון.

גורמי האינפלציה

כלכלנים חלוקים בדעתם לגבי הסיבה לקיומה של האינפלציה, ולפיכך גם הפתרונות שהם מציעים שונים.

אינפלציה מתרחשת בעקבות גידול חריג בהיקף אמצעי התשלום  - הדוגמה הידועה היא הדפסת כסף -הרבה מעבר לגידול בייצור ובזרימת השקעות ממקורות חוץ. הגורם המפקח על אמצעי התשלום הוא בדרך כלל המדינה באמצעות הממשלה או הבנק המרכזי. ברוב ארצות העולם מקובל שהמדינה היא היחידה המוסמכת להדפיס שטרות כסף ומטבעות, והיא אמורה לפקח על מתן אשראי והלוואות בידי גורמים פרטיים. אינפלציה יכולה להיגרם גם כתוצאה ממחסור חמור בסחורות, בפרט במוצרים חיוניים, כשהיקף אמצעי התשלום נותר יציב ולא מצטמצם - למשל מחסור בדלק או בחשמל.

במהלך המאה ה-20 התגבשה בקרב הכלכלנים עמדה כי פער זה בין כמות הכסף לכמות הסחורות והשירותים נובע מהגדלה מתמשכת של היצע הכסף. מילטון פרידמן היה הנציג הבולט של עמדה זו, שלפיה האינפלציה נובעת ממדיניות בנקאית ומהדפסת הכסף ולא מייצור.

הגדלת היצע הכסף עשויה להיווצר גם על–ידי גורמים אחרים, למשל גידול במטבע העובר לסוחר, כך למשל במקרה שכמות הזהב גדלה. אינפלציה נגרמת גם כאמור מחוסר בסחורות בעוד מלאי הכסף יציב, למשל בתקופת בצורת. או מביקוש גובר לעומת הייצע.

איך מודדים אינפלציה

אינפלציה נמדדת בדרך כלל באמצעות הרכבת "סל מוצרים" הכולל מגוון מוצרים ושירותים בכלכלה (לרוב על בסיס נתונים המלוקטים על ידי רשויות ממשלתיות). המחירים משולבים למדד מחירים כולל המודד את רמת המחירים הממוצעת (והשתנותה). קצב האינפלציה הוא אחוז השינוי במדד זה מנקודת בדיקה אחת למשנתה. כמה כסף צריך בשביל לקנות את סל המוצרים כעת ייתן מושג האם ערך המטבע ירד (אינפלציה) או עלה.

בישראל נמדדת האינפלציה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גוף האמון על פי חוק על מדידתה. הלשכה מבצעת מספר מדידות, על פי מספר מדדים שונים: מדד המחירים לצרכן עם ובלי פירות וירקות, מדד המחירים הסיטונאיים לתפוקת תעשייה, מדד מחירי תשומות בבנייה למגורים, מדד מחירי תשומות בסלילה, ומדד תשומות בענף החקלאות. מדדים אלו הורכבו תוך שימוש בתקנים שנקבעו בשיתוף עם קרן המטבע הבינלאומית.

אינדיקציה נוספת לערך המטבע הוא שער החליפין בין המטבע למטבעות אחרים, אולם לא תמיד שתי האינדיקציות זהות לחלוטין. אנחנו מושפעים ממדידת האינפלציה בכמה גורמים. הרבה חסכונות והלוואות שלנו צמודים למדד, כך שהריבית עולה החוסכים נהנים והלווים מפסידים.

אינפלציה ושכר

אם האינפלציה גבוהה והשכר לא משתנה,  כוח הקנייה יורד. כדי לחנוק את האינפלציה הבנקים מעלים את הריבית כדי להכניס כסף לפיקדונות שיפחית את הקנייה. כיום המצב  הפוך, סביבת האינפלציה נמוכה ולכן הריבית נמוכה עד אפסית, מה שמרחיק  את החוסכים ומגדיל את הלווים, בעיקר בתחום הנדל"ן, ומכאן המחירים המטפסים בדיור.

 

 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות