fbpx
חדשות

מתווה הסיבים יוצא לדרך: פרישה ב-85% ממשקי הבית – עד 2025

 שר התקשורת יועז הנדל ומנכ"לית משרד  התקשורת לירן אבישר בן חורין - צילום: משרד התקשורת

מעודכן ל-06/2021

לאחר שבזק הודיעה כי תפרוש תשתית סיבים ב-80% ממשקי הבית בישראל, משרד התקשורת מקדם פרישת סיבים באזורים נעדרי כדאיות כלכלית ומפרסם קול קורא לסבסוד באזורים אלו היעד – 40% פרישה עד סוף 2021

 ישראל מתקדמת בצעדי ענק לפרישה מלאה של סיבים ברחבי הארץ: משרד התקשורת קיבל את הודעתה של חברת בזק על האזורים שבהם היא מתכוונת לפרוש תשתית סיבים, בהתאם לתיקון החוק שעבר בשלהי שנת 2020. על פי הודעתה, בזק צפויה לחבר 80% ממשקי הבית בישראל לתשתית אינטרנט מהיר, ביישובים קטנים וערים גדולות; בפריפריה החברתית והגאוגרפית ובמרכז; לאוכלוסיה ערבית ויהודית; בתוך הקו הירוק ובאיו"ש; בכל קצוות המדינה, בהתאם לעקרונות המנחים של מתווה הסיבים.

בין הישובים שבהם יפרשו סיבים אופטיים על ידי חברת בזק: שלומי, נתיב העשרה, אילת, חצור הגלילית, טמרה, אלון שבות, מעלות-תרשיחא, דימונה, בית ג'ן, קצרין, ערד, נאות גולן, אשדוד, בית שמש, פצאל, גבעת שמואל, בית שאן, גן יבנה, כפר יאסיף, חצבה, נהריה, קרני שומרון, שבי ציון ועוד יישובים רבים אחרים.

במסגרת מתווה הסיבים, משרד התקשורת מתכוון להבטיח את פרישת הסיבים באזורים שבהם בזק לא תפרוש תשתית, ופועל לקיים מכרזי תמרוץ, בהשתתפות המדינה במימון פרישת תשתיות מתקדמות, באזורים שהוגדרו על ידי בזק כנעדרי כדאיות כלכלית.

לשם כך תוקם קרן מהכנסות חברות התקשורת (0.5% בכל שנה) – שתשמש 'קופת תמרוץ', והכספים שייאספו בה יסבסדו את פרישת הסיבים בשאר הארץ. לכן, במקביל לתיקון הרישיון של בזק, מפיצה ועדת מכרזים בין-משרדית, בראשות סמנכ"ל כלכלה, ד"ר עופר רז-דרור, ובה נציגים ממשרד התקשורת, משרד האוצר ורשות התחרות, "קול קורא" להערות הציבור. בקול קורא מפורטים הקריטריונים להשתתפות במכרזי התמרוץ לפרישת סיבים באזורים נעדרי כדאיות כלכלית, תהליך המכרז, המנגנון המכרזי ומכלול החובות שיושתו על הזוכים, וזאת על מנת להבטיח שכל תושבי ישראל יהנו מתשתיות מתקדמות ורמת תחרות גבוהה המתקיימת על גביהן.

בהתאם לקבוע בחוק, המשרד יודיע בחודשים הקרובים לחברות התקשורת הרלוונטיות (וגופים רלוונטים נוספים) על חובת התשלום לקופת התמרוץ, והגבייה צפויה להתבצע עד סוף ספטמבר 2021. המכרז הראשון על כספי הקופה צפוי להתפרסם ברבעון הרביעי של שנת 2021, ולקדם את ישראל צעד נוסף לעבר פרישת סיבים מלאה.

בהמשך להודעתה של בזק, המשרד מתקן את רישיונה של חברת בזק וקובע את לוחות הזמנים לפרישת הסיבים. חברת בזק תחויב להשלים בתוך שנתיים 60% מהפרישה שהתחייבה אליה, 80% בתוך שלוש שנים, 95% בתוך חמש שנים ולהשלים את הפרישה באזורים שעליהם התחייבה בתוך שש שנים. בזק תעדכן באופן רציף באתר החברה את כל הכתובות שבהן היא מציעה שירות, וכל משק בית יוכל לבחור לקבל שירות גם באמצעות מפעילים אחרים העושים שימוש בתשתית בזק במסגרת השוק הסיטונאי.

שר התקשורת, יועז הנדל, אמר: "מדינת ישראל בעיצומה של מהפכת תשתיות ותנופת פריסת סיבים אדירה בכל רחבי הארץ, שעתידה לייצר מנוע צמיחה אדיר לכלכלה הישראלית.  אינטרנט מהיר ויציב הוא צורך חיוני בסיסי לחיינו בעידן הנוכחי. הבטחתי שיגיע לכל בית בישראל ובפרט לפריפריה, ואני מתכוון לעמוד בהבטחה".

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין, מסרה: " משרד התקשורת מברך על הודעתה של בזק שצפויה לחבר את מרבית משקי הבית בישראל לתשתית אינטרנט מהיר. מתווה הסיבים מתחיל להניב פירות, ובחודשים הקרובים נכניס לפעולה את קופת התמרוץ, שתאפשר לנו לעודד את חברות התקשורת לחבר גם את המקומות המרוחקים ביותר לתשתית המתקדמת, ולהבטיח שכל משק בית בכל יישוב במדינה יוכל להתחבר לסיבים".

יו"ר ועדת המכרזים הבין-משרדית, ד"ר עופר רז-דרור, הוסיף: "הקול הקורא מפרט את עקרונות המכרז למימון הפרישה באזורים נעדרי כדאיות כלכלית. אני מודה לחברי ועדת המכרזים - ממשרד התקשורת, משרד האוצר ורשות התחרות - על העבודה המאומצת והמקצועית. אנו מדביקים פער של עשור בפרישת רשתות הסיבים – מכרזי התמרוץ יתקיימו עד לפרישה מלאה של המדינה".

לא מחכים יותר- מהיום כל יישוב יוכל להקים רשת אינטרנט סיבים משלו

מהם סיבים אופטיים, כמה יותר מהירים, מה הכי זול ומתי יגיעו אליכם

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות