fbpx
תיירות

מתכוונים לטוס לחו"ל באוגוסט? זה הזמן להזמין כרטיסים

מעודכן ל-12/2019

אמנם הקיץ נראה לנו עכשיו רחוק מתמיד, אך לדברי מומחים מתחום התיירות – מי שמתכנן לצאת לחופשה, מוטב שיזדרז • הפער בין מחירה של טיסה באוגוסט שמוזמנת היום לבין הזמנת אותה טיסה ביוני יכול להגיע לאלף דולר ויותר • וכך גם תוכלו לשריין לעצמכם מלון ואפילו את החדר הרצוי בו

מתכוונים לנסוע לחופשה משפחתית בחו"ל בקיץ? גורמים בשוק התיירות מבקשים להזכיר: ככל שכמות הישראלים שיוצאים לחו"ל גדלה, הביקוש מעלה את המחיר. מה עושים? מנסים להתארגן על טיסות כמה שיותר מוקדם, כמו שנוהגים לעשות התיירים האירופיים. ואם שפר גורלכם ומצבכם הכלכלי לא מטריד אתכם, כדאי שתדעו כי לא רק החיסכון הכספי משחק פה תפקיד. הזמנה מוקדמת תאפשר לכם גם לשריין לעצמכם מלון מבוקש ואפילו חדר ספציפי - בעיקר בחופשה בפורמט משפחתי.

אם כך, ניתן לראות בכתבה זו קריאת השכמה: אם עוד לא הזמנתם טיסה ואתם מתכננים לצאת לחופשה הקיץ – כדאי לכם להזדרז. בעניין הזה יש סייג אחד בכל הנוגע לבתי מלון ולחבילות נופש – שם הרציונל הוא שונה ותוכלו לקרוא על כך בהמשך.

חיסכון של אלף דולר ומעלה

מייסד קבוצת "טיסות סודיות" המאתרת טיסות זולות, יניב לניס, מסביר כי מי שהזמין טיסות עם פתיחת מכירתן (לרוב בטווח של 350-300 ימים) עשה ככל הנראה את העסקה המשתלמת ביותר, אולם גם המזמינים כעת יוכלו לחסוך. הספונטניים שבכם, אלו שאדישים באשר ליעד הטיסה או למועד שלה, יכולים להמשיך לחכות לדילים של הרגע האחרון. אלו צפויים בעיקר בקרב סיטונאים ששריינו טיסות שכר וחבילות נופש.

עבור המזמינים עצמאית מלון וטיסה בנפרד, הזמנה מוקדמת של טיסה היא משמעותית לשורת החיסכון. כמה משמעותית? לפי סמנכ"ל איסתא רונן קרסו מי שמזמין טיסה לאוגוסט עכשיו לעומת מי שיזמין את אותה טיסה בחודש יוני יכול לחסוך 50% במחיר. "טיסות ישירות לניו יורק או לתאילנד באוגוסט, שניתן למצוא עכשיו ב-1,000 דולר, יעלו פי שניים ויותר אם תדחו את ההזמנה לחודש-חודשיים לפני. "בסופו של דבר היצע המושבים בכל טיסה הוא מוגבל, והמחיר מזנק כי תמיד יש מישהו שמוכן לשלם הרבה יותר", מסביר קרסו.

האינטרס של הסוכנים הוא כמובן שנשלם כבר עכשיו על מוצר שיסופק לנו בעוד כמה חודשים, אבל המחירים שעולים מדי שנה מצביעים על חוקי ההיצע והביקוש בעולמות התעופה: עם העלייה בביקוש גם המחיר עולה. לפי לניס, "באוגוסט האחרון מצאנו טיסה הלוך ושוב לקפריסין ב-70 דולר (עם סייפרוס איירליינס). טיסה כזו עולה כעת כ-120 דולר ובקיץ היא תגיע ל-350-250 דולר ואפילו ל-450 דולר בשיא אוגוסט. בספטמבר מצאנו טיסות לאיינדהובן (עם טראנסאוויה) במחיר של 100 אירו. טיסות אלה עולות כיום לפחות 200 אירו והמחיר יגיע בקלות ל-400 אירו".

לדברי מנכ"ל גוליבר זיו רוזן, מי שיזמין טיסה לאירופה כעת יחסוך 30%-25% ממחיר הטיסה, לעומת מי שיזמין את אותה טיסה בחודש מאי. מי שכבר הזמין עד לחודש נובמבר חסך 10% נוספים בממוצע. בין הדוגמאות שמספק רוזן למחירי טיסות בהזמנה כעת לעומת הזמנה כשלושה חודשים לפני הקיץ טיסה לברצלונה שעולה כ-370 דולר כעת לעומת 530 דולר - המחיר המשוער לאותה טיסה בחודש מאי. טיסה לאתונה שעולה כעת 225 דולר תעלה כ-323 דולר, טיסה לבנגקוק (כולל עצירה) שכיום אפשר למצוא בכ-720 דולר תעלה לפי רוזן בעוד 3 חודשים כ-1,030 דולר.

מזמינים מלון? אפשר לבטל בזול

בהזמנה של חדר בבית מלון הפער במחיר למקדימים להזמין פחות מובהק. כאן היתרון בהזמנה מוקדמת הוא היצע החדרים בעיקר במלונות המבוקשים כמו ריזורטים וכפרי נופש. בשונה ממחיר לכרטיס טיסה גמיש שהוא בר ביטול ללא קנס ושעולה אפילו פי 2 ממחיר של כרטיס טיסה "רגיל", בהזמנה של חדר במלון הפרמיה שתאפשר לבטל את ההזמנה מהווה נגזרת סמלית יחסית. "אנחנו רואים שיותר לקוחות מזמינים מלונות עם אופציה לביטול והם עוקבים אחר המחיר. אם הוא יורד הם מבטלים ומזמינים מחדש או שמזמינים במלון אחר", אומר לניס.

גם בכל הנוגע לחבילות הנופש הרציונל פועל אחרת. לפי לניס, "את רוב החבילות יפרסמו בינואר-פברואר. המזמינים מראש ייהנו ממבחר גדול אבל לא ממחירים נמוכים. הסיטונאים ינסו למקסם רווחים בהתחלה אבל המחיר ירד ככל שיעלה הלחץ על חבילות שלא נמכרות". היצע החבילות כיום מתמקד ביעדים מסוימים דוגמת אגן הים התיכון, איי יוון או מזרח אירופה והדילים ברגע האחרון מטבעם ידרשו רוח ספונטנית ופחות בררנית ליעד החופשה או לתאריך שלה.

חשש מובנה מ"מה יהיה?"

אמנם יש גידול במספר המקדימים להזמין חופשה לקיץ אבל עדיין - פה זה לא אירופה. המנטליות של הישראליות כוללת חשש מובנה של "איך אפשר לדעת מה יהיה?" בהזמנה לחופשה בעוד חצי שנה. את הדילמה הזו פוטרים ביטוחי ביטול נסיעה שמאפשרים לקבל החזר של עד 80% מהמחיר ששולם, אם החופשה תבוטל מכל סיבה שהיא. ככל שמדובר בחופשה משפחתית, מספר רוזן על גידול ברכישת הפוליסה הזו.

"מי שמזמין מוקדם תופס את המחיר הזול אבל מצד שני אני מבין את החשש של הצרכנים לשלם חצי שנה מראש", אומר קרסו שמתייחס גם לשער הדולר הנמוך שפועל לטובת הצרכנים כיום. "ודאי יחשבו שיש לנו אינטרס כי אנחנו סוכני נסיעות שרוצים למכור, אבל אני אענה שלא מרמים פה אף אחד. זו השיטה. זה טוב לנו, זה טוב לצרכן וזה טוב גם לחברות התעופה שכשהן מוכרות מראש הן יכולות להגביר את הגמישות שלהן, לתכנן לו"ז ואפילו להגביר היצע. גם מזה הצרכן מרוויח".

לאן נטוס השנה?

מנכ"ל Cheapflights.co.il , יניס פרנקל, מדווח: "אם בעבר הישראלים נסעו בעיקר לבירות אירופה, הרי שהיצע הטיסות הגדל פתח עשרות יעדים חדשים במחירים מוזלים לצד היצע טיסות הקונקשן שמנגיש יעדים רבים: אל תאילנד הצטרפו המלידביים, מאוריציוס, קובה, פנמה ועוד".

לדברי פרנקל, לצד איי יוון וקפריסין, בין היעדים המבוקשים לקיץ 2020 ניתן למצוא גם את את סוצ'י וליסבון - שמסתמנת ככוכבת הקיץ. ב"טיסות סודיות", על בסיס מאות חיפושים מסמנים גם את טביליסי ואמסטרדם. באיסתא מציינים כמובן את ניו יורק, היעד המוביל לישראלים לצד תאילנד, איטליה ואיי יוון. בגוליבר מציינים גם את בוקרשט ובודפשט בחמישייה הפותחת של הישראלים לקיץ. שירלי כהן עורקבי, סמנכ"לית השיווק והמכירות באשת טורס מזהה חזרה לנופש בטורקיה (אנטליה ובודרום) כשהיא מהמרת גם על התחזקת הטיסות ליפן "בזכות האולימפיאדה והטיסות הישירות" (שתפעיל אל על מחודש מארס).

חמישה טיפים להזמנת חופשה:

* ערכתם השוואת מחירים ומצאתם טיסה במחיר חלומי? הזמינו. לא חייבים להזמין טיסה ומלון יחד. בכל מקרה תוכלו לבטל הזמנתכם תוך 14 יום.

* העדיפו להזמין חדר במלון עם אופציה לביטול. בינתיים כדאי לכם לעקוב אחר המחיר שיכול לרדת, במלון שהזמנתם וגם במלונות סמוכים.

* מומלץ להוסיף ביטוח ביטול נסיעה, רק ודאו שהוא מאפשר ביטול מכל סיבה.

* פרסו את העסקה לתשלומים: אם חברת התעופה תקרוס, תוכלו לעצור תשלומים עתידיים.

* מה המחיר הסופי? ודאו שהזמנתם יחד עם כרטיס הטיסה את כל השירותים הנלווים - מזוודות, הושבה במידת הצורך וכדומה.

הזמנתם באינטרנט חופשה והתחרטתם – האם תוכלו לבטל ולקבל זיכוי?

איך לחסוך בטיסה לחו"ל?

הדילים הטובים ביותר שתוכל להשיג לחופשה בחו"ל (וגם בארץ) – היכנסו למבצעים של גרופון (ולא תאמינו!); ואם אתם רוצים שנציג יחזור אלכים – פשוט מלאו פרטים

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  ענת גלעד

  ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
  הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות