fbpx
יש לך שאלה?
שכונות

רמת החייל, תל אביב, תעודת זהות

צילום: ויקיפדיה. גילה ברנד

על השכונה

רמת החייל היא שכונה בצפון-מזרח תל אביב; אחת משכונות עבר הירקון. סמוך לשכונה ממוקם אזור תעשייה עבר הירקון, המהווה מרכז לחברות היי-טק שונות

שמה של השכונה נועד להנציח את חיילי צה"ל שלחמו במלחמת העצמאות. במשך שנים רבות הייתה מחלוקת סביב שם השכונה. רבים כתבו את שמה בטעות עם גרשיים ("רמת החי"ל"), כי חשבו שהשכונה נקראה על שם הבריגדה היהודית, שכונתה גם "חטיבה יהודית לוחמת", או בראשי תיבות – "חַיִ"ל". טעות זו אף התקבעה בשילוט רשמי של העירייהשטח השכונה 685 דונם.

גבולות השכונה

גבולות השכונה הם רחוב דבורה הנביאה מצפון, רחוב משמר הירדן ממערב, רחוב ראול ולנברג ממזרח. השכונה שוכנת בסמוך לשכונות שיכון דן, ישגב, נווה שרת, צהלה, ולאזורי התעשייה קריית עתידים ואזור תעשייה עבר הירקון (המכונה גם "אזור תעשייה רמת החייל").

נדל"ן

מחיר דירה ממוצעת 3,800,000 שקל,  מחיר למ"ר 34,500 שקל, 70% דירות בבעלות

היסטוריה

במערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה, על רכס הכורכר שעליו נצבת היום רמת החייל, היה מוצב עות'מאני, ח'ירבת הדרה, שקיבל את שמו מהשם הערבי של גשר עשר טחנות, גִ'סְר אֶל-הַדָּאר (גשר שאון המים), עליו עברה דרך יפו-שכם ההיסטורית. את העמדה הזו לכדה במלחמת העולם הראושנה חטיבה 155 מן הדיוויזיה ה-52 הסקוטית בפיקודו של מייג'ור גנרל ג'ון היל, לאחר שצלחה את הירקון בתל ג'רישה. עמוד הזיכרון בצומת הרחובות אבא הלל ובן-גוריון ברמת גן מנציח את פועלה של החטיבה במבצע הצליחה.

שכונת רמת החייל נוסדה לאחר מלחמת העצמאות, בשנת 1949. השכונה נבנתה על ידי חברת "דיור למשוחררי מלחמה" עבור נכי מלחמת השחרור, משוחררי צה"ל.

בתחילה, סרבה עיריית תל אביב-יפו לספח את השכונה לשטח שיפוטה המוניציפלי, אף על פי שהשכונות השכנות לה, צהלה ושיכון דן, נכללו בשטחה של תל אביב. עיריית רמת גן שביקשה לספח את רמת החייל לשטחה, דאגה לצורכי השכונה, סללה כבישים, סיפקה מים, אספה אשפה וכו'. לבסוף, הורה משרד הפנים לספח את השכונה לתל אביב.

בשכונה לא היו שירותים בסיסיים, ולכן התושבים נאלצו להשיג את השירותים הבסיסיים בשכונות סמוכות. הילדים שהיו בגיל בית הספר הלכו לבתי הספר שבשיכון דן. העירייה הפנתה את התושבים לתחנת טיפת חלב במעברת יד המעביר (היום שכונת נווה שרת).

אוכלוסייה

אוכלוסייה מבוגרת ואמידה ברובה, 10% בני 18-35, מדד כלכלי 7 מתוך 10, 30% לא עובדים, 44% בלי בגרות

חינוך

בשכונה בית הספר רמת החייל, עירוני י"ד וכן בית ספר ישגב.

כולם בדירוג גבוה ביחס לעיר, במדד הבוחן ציונים, אלימות ושביעות רצון מורים ותלמידים. בית הספר רמת החייל בדירוג גבוה במיוחד של 93

שטחי מסחר וציבור

השכונה עתירת מסעדות וכן שטחי מסחר וחנויות

גנים ופארקים

השכונה גובלת מצדה האחד בפארק הירקון ומצדה השני בגן שושני הגדולים והירוקים מאוד

תחבורה

תחבורה ציבורית ענפה ממסוף עתידים, קרבה לצירים ראשיים כמו נתיבי איילון. 40 דק' ממרכז העיר בתחבורה ציבורית

שכנים מספרים

השכנים מרוצים מהפארקים, מהמחירים התחרותיים אצל קמעואי המזון ומהחינוך וכן מאפשרויות הבילוי באזור, פחות מרוצים משיעור החניה באזור

תוכניות בנייה

הוועדה המחוזית תל אביב שבמינהל התכנון, אישרה תוכנית מפורטת לשדרוג אזור התעסוקה בשכונת רמת החייל, המאפשרת תוספת בנייה של עד 20 קומות במתחם.

עתיד לקום ציר עתידים שיחבר בין היתר לכביש 4 ו-5. בשכונה כמה מיזמי תמ"א 38 לאחר שלא התקבלו ההתנגדויות

קבוצת פייסבוק לצד שיכון דן, ישגב ואחרים

נווה שרת, תל אביב - תעודת זהות

שיכון דן, תל אביב - תעודת זהות

 

 

מתעניין ברכישת דירה באזור? מלא פרטים וקבל הצעות מעניינות

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות