fbpx
חדשות

שת"פ ראשון עם דובאי: בורסת היהלומים השראלית חתמה על הסכם עם DMCC

בתמונה: מנכ"ל בורסת היהלומים בדובאי מרטיק ליק, נשיא בורסת היהלומים הישראלית יורם דבש, נשיא בורסת היהלומים של דובאי  אחמד בן סולייאם, ויו"ר וועדת התעשייה עזרא בוארון   -  צילום: אסף לוי

 מעודכן ל-09/2020

החברה שבבעלות ממשלת דובאי ומאגדת למעלה מ-16 אלף חברות לסחר יוקרתי תפתח משרדים בבורסת היהלומים ברמת גן

הסכם שיתוף פעולה ראשון לאחר כינון היחסים הרשמיים עם האמירויות: בורסת היהלומים הישראלית הכריזה כי הספיקה ערב ראש השנה לחתום על הסכם עם DMCC, שכולל שיתופי פעולה כלכליים בתחום היהלומים – ימים ספורים בלבד לאחר החתימה על הסכם נרמול היחסים בין איחוד האמירויות לישראל. חתימת ההסכם נערכה בשיחת וידיאו  בהשתתפות נשיא בורסת היהלומים הישראלית יורם דבש ויו"ר בורסת היהלומים בדובאי אחמד בן סולייאם.

DMCCשבבעלות ממשלת דובאי מאגדת למעלה מ16 אלף חברות המתמחות בסחר יוקרתי. על פי ההסכם לשיתוף הפעולה, בורסת היהלומים הישראלית צפויה לפתוח נציגות במגדל אלמאס שבדובאי  בעוד DMCC צפויים לפתוח במקביל משרדים במתחם בורסת היהלומים שברמת גן, במטרה לקדם את הסחר המשותף בין שתי המדינות.

במסגרת ההסכם, הצופן הזדמנויות עסקיות חדשות לשני הצדדים, יתקיימו מדי שנה ימי עיון ותערוכה משותפת, שתתקיים בדובאי וברמת גן לסירוגין, וייערך חקר יוזמות משותפות ליצירת הזדמנויות מסחר יעילות בתחומים נוספים. מטרת ההסכם המוצהרת: לאפשר צמיחה מחודשת לתעשיית היהלומים, פיתוח ידע בין יהלומני ישראל ליהלומני דובאי, קידום הקשרים בין הצדדים ושיתוף ידע מסחרי לטווח הארוך.

במעמד חתימת ההסכם שנערך בשיחת וידיאו בין ישראל לבין איחוד האמירויות, לקחו חלק  מר יורם דבש, נשיא בורסת היהלומים הישראלית ונשיא הפדרציה העולמית לבורסות היהלומים, ומר אחמד בן סולייאם, יו"ר בורסת היהלומים בדובאי. בהמשך לחתימת ההסכם צפויה בקרוב לצאת משלחת עסקית להנעת שיתוף הפעולה.

בכוונת הבורסה הישראלית ליהלומים לבחון קידום פרויקטים נוספים מול בורסת היהלומים בדובאי, במטרה לאפשר מנועי צמיחה לתעשיית היהלומים הישראלית.

DMCC, המרכז לסחורות יקרות בדובאי, אזור הסחר החופשי ומרכז המסחר של ממשלת דובאי, הוקם בשנת 2002 על ידי ממשלת דובאי – על מנת לקדם פעילות הסחר בזהב, מתכות יקרות, יהלומים, אבני חן וסחורות בסיסיות. בצעד זה יצרה דובאי כלי שהפך אותה למרכז סחר בין לאומי ומנוף לפעילות סחר במזרח התיכון כולו.

בשנים האחרונות הפכה דובאי במהירות למוקד מוביל של סחר ביהלומים, הן מבחינת ערך והן מבחינת נפח. ההתפתחות המאסיבית והצמיחה המהירה בתחום נראתה בעיקר בשני העשורים האחרונים. העלייה החדה ביותר נראתה בשנים 2018-2003. בשנת 2003 השווי הכולל של יהלומים מלוטשים ויהלומי גלם הנסחרים באמירויות עמד על 13.2 מיליארד דולר, ואילו ב-2018 הכפיל את עצמו המסחר ביהלומים ועמד על 25 מיליארד.

ברבעון הראשון של שנת 2020, המסחר ביהלומים ותכשיטים היה הענף המכניס ביותר באיחוד האמירויות. לפי הנתונים, שווי הסחר ביהלומים הגיע לכ-28 מיליארד דולר בחודשים ינואר-אפריל 2020. בהשוואת נתוני 2019 לשנת 2020 ניתן לראות ירידה חדה שנגרמה בעיקר בשל השפעות נגיף הקורונה במדינות מסביב לעולם. כאשר נתוני 2019 של מסחר היהלומים בדובאי הגיע ל-84 מיליארד דולר.

קצב הצמיחה בחודש אוגוסט האחרון עמד על עלייה של 23.5% בהשוואה לחודשים שלפני פרוץ משבר הקורונה. הגידול המשמעותי ברישום סימני המסחר במהלך החודש שעבר משקף את המשך התנופה בענף זה, שנחשב אחד החשובים בכל האמור לתמיכה בפעילות המסחרית במדינה. כיום מאכלסת הבורסה ליהלומים בדובאי יותר מ-1,000 חברות העוסקות בסחר יהלומים.

בורסת היהלומים הישראלית היא אחת מארבעה מרכזי הסחר המובילים. היא מתפרשת על פני כ-80 אלף מ”ר, עם יותר מ-1,000 משרדים פרטיים ושטחים ציבוריים, ופועלים בה כ-3,500 חברים בעסקי היהלומים, העוסקים בכל שלבי הייצור והמסחר בענף היהלומים – מסחר ביהלומי גלם, ליטוש יהלומים, יבוא ויצוא.

נשיא בורסת היהלומים הישראלית, יורם דבש, מסר: "אנו גאים ביותר לשתף פעולה עם עמיתינו בדובאי, על ידי שיתוף בידע ומומחיות שלדעתנו יקדמו את תעשיית היהלומים בגבולותינו ומחוץ להם. אנו רואים בתחום הזדמנות לבניית יחסים קרובים, שגשוג ופיתוח הענף.

"אני מאמין שזו חובתנו כמנהיגים עסקיים להוביל את הדרך קדימה לחיזוק שיתופי פעולה. ה-DMCC היא חברה ממשלתית המאגדת תחתיה למעלה מ-16 אלף חברות בתחומי הסחר, כך שחתימת הסכם שיתוף הפעולה עם בורסת היהלומים, שגם היא מאגדת למעלה מ-1,100 חברות בין-לאומיות, מעידה על הפוטנציאל האדיר הטמון בהסכם".

אחמד בן סוליים, יו"ר הבורסה ליהלומים בדובאי, אמר: "ההסכם האסטרטגי שנחתם בין בורסת היהלומים לדובאי לבורסת היהלומים בישראל הוא הסכם חשוב, אשר פותח פוטנציאל עצום לשני הצדדים. ממשלת דובאי הטילה על ה-DMCC להניע את סחר הסחורות העולמי דרך דובאי, והסכם זה ימשוך עסקים לאמירויות וכן יגביר את הסחר האזורי והבינלאומי של אבן יקרה זו.

"איחוד האמירויות הערביות וישראל הן ביתן של שתיים מהכלכלות הדינמיות והחדשניות ביותר במזרח התיכון. הסכם זה סולל את הדרך לשיתוף פעולה נוסף במגוון סחורות בתקופה מרגשת מאוד להתפתחות באזור. אנו מצפים לעבוד לצד השותפים שלנו בישראל".

לדבריו: "שתי הבורסות התחייבו לשיתוף ידע, מומחיות וניסיון, קידום הזדמנויות סחר דו-צדדיות ושותפות בתערוכות, ביקורים וכנסים, כדי להגביר את הסחר האזורי ולתמוך בצמיחתה של תעשיית היהלומים העולמית".

משלחת ראשונה של אנשי עסקים מישראל, בראשות מנכל הפועלים, התקבלה באהדה בדובאי

הקורונה משנה סדרי עולם: במקום תערוכות ולחיצות ידיים, המסחר ביהלומים עובר לאינטרנט

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות