fbpx
מדריכי השקעות

השקעה באג"ח – כל מה שרציתם לדעת! והאם יש בועה בשוק האג"ח?

קרדיט: shutterstock

מעודכן ל-02/2019

מה הריבית באגרות החוב הממשלתיות? מה זה אג"ח קונצרני? מה עדיף –אג"ח בריבית צמודה או שקלית? (ועוד)

המדריך פורסם גם ב-YNET

זהירות בועה!

השקעה באגרות חוב נתפסת כהשקעה סולידית, לכולנו יש אגרות חוב - הפנסיה מפוצצת באגרות חוב, קרנות הנאמנות מלאות באגרות חוב. אם תרצו ואם לא - יש לכם איכשהו אגרות חוב. אז נכון - אגרות חוב לרוב הן השקעה סולידית, אבל לא עכשיו; רגע לפני נצלול למושגים ולהבדלים בין כל סוגי אגרות החוב, נתחיל דווקא מהסוף - אנחנו בבועה. השווקים היום נמצאים במצב בועתי ובמיוחד שוק האג"ח. אין קשר בין הסיכון לסיכוי, התשואות שמתבטאות באגרות החוב נמוכות במיוחד. אגרות חוב של המדינה נסחרות סביב האפס; אגרות חוב של חברות (תלוי כמובן בחברות) נסחרות בריביות נמוכות מאוד - פשוט, יש זרם של ביקוש להשקעות, אין מה לקנות אז קונים את אותן אגרות חוב, וגם כשיש אגרות חוב חדשות הן מונפקות בריבית אפסית - זה יתהפך שהריבית תתחיל לעלות. אחרי הכל, ריבית אגרות החוב מעין צמודה לריבית במשק, ועכשיו הריבית אפסית. מתישהו שהיא תעלה, המשקיעים ידרשו ריבית גבוה יותר על השקעה באג"ח והתוצאה תהיה (הסבר עמוק בהמשך) - ירידה במחירי האג"ח

הריבית הנמוכה היא האשמה בבועה. ריבית נמוכה יוצרת מחסור באלטרנטיבות השקעה, ואז הכסף מחפש השקעות אחרות - מניות, אגרות חוב ועוד, כשהכסף זורם, במיוחד שהוא כסף שמנוהל על ידי אחרים, הוא מנפח מחירים ויוצר בועות - שוק האג"ח עכשיו לא נורמלי - אין הגיון בגיוסי אג"ח של חברות בינוניות וקטנות ומסוכנות בריבית נמוכה של כמה אחוזים בודדים במקרה הטוב - ראו הוזהרתם!

מה זאת אג"ח?

נתחיל בכך שאגרת חוב היא הלוואה. כן, המושג הלכאורה מפחיד הזה – אגרת חוב, הוא בסה"כ – חוב/ הלוואה. בהלוואה סטנדרטית יש את מי שנותן את ההלוואה (לרוב בנק) ואת מי שמקבל הלוואה (לדוגמה – אדם פרטי שצריך כסף לרכישת מכונית/ שיפוץ בית וכו').

באגרת חוב זה מעט  שונה – החברות הן אלו שצריכות הלוואה ואז הן פונות לבורסה ומנפיקות אגרות חוב. הן בעצם מציעות אגרות חוב לציבור, והציבור (לרוב דרך הגופים המוסדיים שמנהלים את הכסף שלנו) רוכש את אגרות החוב. כלומר, החברה קיבלה הלוואה מהציבור! להבדיל מהלוואה סטנדרטית – אין כאן בנק, אלא ציבור שנותן הלוואה לחברה.

מרגע שגיוס החוב בבורסה הושלם, אגרות החוב נסחרות בשוק – הן יכולות לעלות ויכולות כמובן גם לרדת. ננסה כאן להסביר מה משפיע על אגרות החוב, למה התדמית החיובית שלהן כנכס סולידי אינה בהכרח נכונה, ונעמוד על ההבדלים בין כל סוגי אגרות החוב – אגרות חוב ממשלתיות לעומת אגרות חוב קונצרניות; ואגרות חוב צמודות לעומת שקליות.   נדגיש כאן את  הדברים שחשוב לדעת בקשר לאגרות חוב הנסחרות בבורסה, לרבות היתרונות והחסרונות בכל אחד מסוגי האג"חים השונים ושיעור המס שנשלם עבור המוצרים השונים.

אגרות חוב נהנות מתדמית של אפיק השקעה סולידי ובטוח, אבל הן לא תמיד כאלה. כולנו משקיעים במוצר זה באמצעות קרנות הפנסיה,קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלנו, אבל לא תמיד מכירים ומבינים מה ההבדלים בין הסוגים השונים.

אגרת חוב היא כאמור  הלוואה . למעשה, מדובר על נייר ערך (נייר הנסחר בבורסה) המקנה למי שמחזיק בו את הזכות לקבל ריביות ותשלומים על הסכום אותו השקיע, בהתאם לתנאים שנקבעו מראש. מבחינת המשקיע, מדובר במעין הלוואה אותה נותן המשקיע למדינה או לחברה עסקית.. לכל איגרת יש מספר תנאים המגדירים את האופן בו יתוגמל המשקיע. לכל איגרת יש מועד פדיון -המועד (תאריך) בו האיגרת ניתנת לפדיון ככסף מזומן. מועד הפדיון של איגרת מאפשר למשקיעים או לרוכשים לדעת מתי ולאורך כמה זמן תשולם ריבית על האיגרת. התשואה לפדיון  היא התשואה השנתית אותה יקבל המשקיע אם יחזיק את האג"ח עד מועד הפדיון שלה.

ונדגים – נניח שחברה הנפיקה אגרת חוב לשנתיים בהיקף של 100 מיליון שקל. תנאי האגרת – ריבית שקלית של 5% בשנה המשולמת בכל שנה. קרן האגרת נפרעת בסוף התקופה.  אזי, החברה בפועל תשלם את הריבית בכל סוף שנה – 5 מיליון שקל אחרי שנה ראשונה, ו-5 מיליון שקל בסוף שנה שנייה. הקרן – 100 מיליון שקל יפרעו בסוף התקופה, כלומר אחרי שנתיים.

ומזווית המחזיק באגרת – הוא יקבל (תלוי בסכום שרכש) – 5% מההשקעה אחרי שנה (ריבית), סכום זהה אחרי שנתיים (בגין הריבית) וסכום ההשקעה באגרת אחרי שנתיים. נמחיש במספרים – אם המשקיע רכש אגרות חוב בהנפקה בסכום של 100 אלף שקל, אזי הוא יקבל 5 אלף שקל אחרי שנה (5% ריבית על השקעה של 100 אלף שקל); סכום זהה בתום  שנתיים; וסך של 100 אלף שקל (סכום ההשקעה) אחרי שנתיים.

בדוגמה הזו מדובר על משקיע שרוכש בהנפקה ומחכה עד לפדיון של האגרת, אבל בינתיים האגרת כאמור יכולה לעלות ולרדת. למה היא עולה? למה היא יורדת? הנה ההסברים, וכללי המסחר באגרו חוב -

הכלל המרכזי במסחר באגרות חוב הוא פשוט – ככל שהסיכון גבוה יותר כך התשואה גבוה יותר ובמילים פשוטות – המשקיעים יכולים לקבל תשואה נמוכה אבל בסיכון קטן, ואם הם מעוניינים להגדיל את התשואה הן בהתאמה יגדילו את הסיכון. ניתן להשקיע באגרות חוב ממשלתיות שהן בהגדרה פחות מסוכנות (המדינה עומדת מאחורי חובותיה יותר מאשר כל פירמה עסקית) ולקבל תשואהשל 0.1% בשנה, וניתן להשקיע באגרות חוב של חברת נדל"ן ממונפת (עם חובות גדולים)ובהתאמה מסוכנת  יותר,  ולקבל תשואה גבוה יותר, וככל שהחברה מסוכנת יותר, ויש פחות ביטחון ביכולתה להחזיר את החוב כך גם התשואה בהתאמה תהיה גבוה יותר.

 נתונים  חשובים בבדיקה של  אגרות חוב 

-. מחיר האיגרת-לכל איגרת יש מחיר (שער), המחושב לפי ערך ראשוני של 100 אגורות. ככל שהמחיר של האגרת  נמוך יותר התשואה השנתית תהיה גבוהה יותר ולהיפך.

- . הריבית הנקובה-הקופון שנקבע מראש ומגדיר עבור המשקיע את התשלומים העתידיים שיקבל בנוסף לקרן (סכום הכסף הבסיסי אותו השקיע).ככל שהריבית גבוהה יותר וכל שאר התנאים זהים, התשואה תיהיה גבוהה יותר.

- אורך חיי האגרת- ככל שהאגרת לתקופה ממושכת יותר אז היא מסוכנת יותר. יש הבדל גדול בין אגרת חוב של שנה לבין אגרת חוב לטווח של 10 שנים. אם אנחנו נותנים הלוואה אנחנו חשופים יותר (מצבנו מסוכן יותר) כאשר ההלוואה היא לזמן ארוך. מהטעם הזה, אנחנו נדרוש ריבית גבוה יותר לאגרות חוב ארוכות -  אגב, זה בדדיוק כמו בהלוואות / משכנתאו – רוצים משכנתא לזמן ארוך יותר, תשלמו ריבית גבוה יותר! . על כל פנים,  התשואה/ הריבית של האגרת  תלויה גם בסוג ההצמדה . .

מה משפיע על מחיר האגרת? ההשפעות על מחיר האגרת  קשורות בנתוני המקרו (נתוני הכלכלה בכלל) ונתוני המיקרו (מצבה של הפירמה שגייסה אגרות חוב). נתון המקרו המשפיע ביותר הוא הריבית (ריבית בנק ישראל) כאשר הריבית עולה, ההשקעה באגרת אמורה לבטא תשואה אפקטיבית גבוהה יותר ומחיר  האגרת ירד בהתאם. איך ולמה זה קורה?

והנה הדגמה – נניח שאנחנו משקיעים באגרת שהתשואה עליה היא 5%.  מחיר האיגרת הוא 100 ובסוף התקופה היא תגיע ל-105 (הערך בפדיון), אם במהלך התקופה, ריבית בנק ישראל עולה בפתאומיות ל-10% , אזי  ברור שמחיר האיגרת לא יישאר וישקף תשואה של 5% כפי שביטא קודם, אלא תשואה גבוה יותר. אחרי הכל,  ריבית בנק ישראל היא הבסיס לריבית באגרות חוב, וכשהריבית הזו עולה אז הריבית באגרות החוב עולה.

עלייה בריבית הנדרשת על ידי המשקיעים, מתבטא בירידת מחיר באגרות החוב.מחיר האג"ח עשוי לרדת ח לכ-95 אגורות כדי לבטא תשואה לפדיון (עוד שנה) של לפחות 10% (מ-95 אגורות ל-105 בסוף תקופה גלומה תשואה של מעל 10%). בפועל, זה עלול לרדת משמעותית יותר, שכן ריבית בנק ישראל היא הבסיס לריבית באג"ח ועליה מתווספת ריבית שתלויה כבר במנפיק וסיכוניו (הרחבה בהמשך)

המסקנה מההדגמה היא שכשהתשואה עולה כתוצאה מעלייה בריבית מחיר האג"ח יורד! וכמובן שזה גם פועל הפוך – אם הריבית יורדת (ריבית בנק ישראל) אז המחיר של האיגרת יעלה!

מעבר לנתוני מקרו ובעיקר ריבית, אגרות החוב מושפעות גם מנתונים ספציפיים – מצב החברה המנפיקה,  הסיכון של החברה, המינוף הפיננסי של החברה, הרווחים והתזרימים של החברה. כל הנתונים האלו משפיעים על יכולתה של החברה למחזר ולשרת את החובות שלה, ובהתאמה זה משפיע על אגרות החוב שלה. ככל שהסיכון גדול יותר המשקיעים באגרות החוב יידרשו תשואה גבוה יותר, וההיפך – כאשר הסיכון קטן גם התשואה שתדרש תקטן.

חמישה סוגי אג"חים הנסחרים בבורסה

מק"מ (מלווה קצר מועד)-

זהו למעשה מכשיר פיננסי שיכול להוות תחליף לפיקדונות בנקאיים קצרי מועד. מכשיר זה, המונפק על ידי בנק ישראל, מאפשר פיקדון לתקופה קצרה בטווח של שלושה חודשים  עד שנה.הנפקת המק"מ נערכת בימי שלישי בשבוע והפידיון שלו ביום רביעי בשבוע. הנפקת המק"מ נעשת באמצעות מכרז על התשואה. .

יתרון: נזילות גבוהה. לכן מכשיר זה מתאים למי שיש ברשותו סכומי כסף נמוכים להשקעה או למי שצריך להשקיע במכשיר עם נזילות גבוהה ורמת סיכון נמוכה.

חיסרון: בתקופה של ריביות נמוכות הכדאיות של השקעה במכשיר שכזה מאוד נמוכה כי התשואה בפועל יכולה להיות אף שלילית. חיסרון נוסף הוא העויות שיש לשלם – עלות קנייה ומכירה שגם אם הן נמוכות (וכאן תמיד אפשר וצריך להתמקח עם הבנק) מדובר בסדר גודל של 0.05% בקניה ובמכירה

תקופת חיסכון: קצרה

מיסוי:15% מהרווח הנומינלי

דוגמה – נניח שבנק ישראל מנפיק עכשיו מק"מ לשנה (פירעון בעוד שנה) – הבנק בעצם פונה לציבור במכרז כשהציבור מציע מחיר מסוים עבור המק"מ, בידיעה שבסוף התקופה (בעוד שנה) המחיר יהיה 1 שקל. אם לצורך הדוגמה המחיר נקבע על 99.9 אגורות – אזי הרווח על פני התקופה הוא 0.1 אגורות, ואם נתרגם לאחוזים זה גם באזור 0.1% - זו רק דוגמה, אבל אילו בערך הריביות שמקבלים היום במק"מ.

 

אג"ח ממשלתי שקלי-(לשעבר שחר) –

אגרות חוב אלו ממשלתיות שקליות בעלות ריבית קבועה אינן צמודות למדד ומעניקות ריבית קבועה המשולמת אחת לשנה עד למועד הפירעון שנקבע מראש לאותה סדרה.

יתרון:נכון למצב הקיים היום של ריבית אפסית. נראה שאין יתרון משמעותי בהשקעה שכזו. עם זאת, בהינתן שהאלטרנטיבות השקעה גם לא מפתות בלשון המעטה, האופציה הזו דווקא מקובלת בגופים המוסדיים (הגופים שמנהלים לנו את קרנות הפנסיה, קופות הגמל וכו')

חסרון:מעבר לריבית הנמוכה,  הרי שבגלל העובדה שמדובר בריבית קבועה שאינה צמודה בתקופה של ריבית נמוכה ואינפלציה נמוכה אין יתרון גם כשמדובר בחיסכון לטווח הרחוק.

תקופת חיסכון: בין שנה ל-20 שנה

מיסוי:15% מהרווח הראלי

 דוגמה –ממשל שקלית 1026, אג"ח מדינה לא צמוד ריבית קבועה; מח"מ– 8.9 שנים; ריבית שנתית נקובה (ריבית בעת ההנפקה – 6.25%); ריבית שנתית  כיום/ תשואה אפקטיבית שנתית  – 1.68%, תשואה נטו 0.91%. התשואה מבטאת את הריבית האפסית ששוררת כיום בשווקים. הריבית אמנם עשויה להמשיך ולרדת,  אבל , וצריך לזכור את זה, היא גם יכולה לחזור לרמות הטבעיות שלה, הגבוהות משמעותית מהריביות כיום!

  

אג"ח ממשלתי צמוד (לשעבר גליל)-

אג"ח ממשלתי צמוד למדד בריבית קבועה המשולמת אחת לשנה , עד למועד הפרעון.  הפרשי ההצמדה משולמים עם פירעון האג"ח.יתרון: כשהאינפלציה גבוהה או שיש הערכות על עלייה במדד המחירים לצרכן, מכשיר זה עשוי להתאים למי שרוצה לשמור על הערך הראלי של הכסף.במקרה של ריבית אפסית ואינפלציה שלילית הסיכוי לרווח בהשקעה לטווח ארוך, כאשר הריבית והמדד יחזרו  לעלות, גדולה יותר מאפיקים אחרים.

חסרון:במקרה של אינפלציה שלילית התשואה בהתאמה תפחת.

תקופת חיסכון:לכל סדרה מועד פרעון שונה

מיסוי:25% על הרווח הראלי

דוגמה: ממשל צמודה 1019, אגרת חוב צמודה למדד עם מח"מ של 4.25 שנים – תאריך פירעון אוקטובר 2019; ריבית נקובה 3%, אבל התשואה השנית ברוטו -0.88% (מינוס 0.88%), התשואה נטו -1.63% (מינוס 1.63%) – תשואות במינוס? כן, זה המצב היום, אבל שימו לב שמדובר על תשואה לפני המדד, עם תוספת המדד זה אמור להיות פחות נורא, אבל עדיין ממש לא משהו!

אג"ח ממשלתי משתנה-(גילון)

באגרת זו התשואה נקבעת כתמהיל של תשואת המק"מים לתקופה של 12 חודשים. הריבית משולמת אחת לרבעון.

יתרון:בהתחשב בריבית האפסית, קייםסיכוי שהמרווח שבו ייסחר האג"ח לאורך השנים הבאות ביחס לתשואה המשוקללת של מק"מ לשנה יניב תשואה  עודפת על פני מכשירים אחרים..

חסרון:במקרה שהריבית האפסית תשאר כזו בשנים הקרובות, הרי שהשקעה בממשלתי משתנה לטווח קצר תניב תשואה נמוכה מאוד.בנוסף, השקעה באג"ח בריבית משתנה דורשת תחכום גבוה יותר, דבר שהופך את ההשקעה להשקעה עם סיכון גבוה.

תקופת חיסכון: תקופה של עד 10 שנים.

מיסוי:15% מהרווח הנומינלי

דוגמה: ממשל משתנה 0520; אג"ח מדינה לא צמוד ריבית משתנה; מח"מ ל-5.1 שנים, פירעון במאי 2020 . ריבית נקובה 0.15%, תשואה אפקטיבית בפועל – 0.09%, נטו אחרי מס – 0.08%.

 אג"ח קונצרני

אגרת חוב שמונפקת על ידי קונצרנים וגופים שונים לציבור,להבדיל מהאגרות החוב הממשלתיות שמונפקות על ידי האוצר ובנק ישראל.

באמצעות אג"ח זה אותן חברות מונפקות מגייסות חלק ממקורות האשראי שלהם . הנפקה בריבית נמוכה  מתרחשת לרוב בחברות יציבות ואיתנות פיננסית. הנפקה בריבית גבוהה  מתרחשת לרוב בחברות בעלות סיכון עסקי גבוה.

יתרון: ויכולת ליהנות מרווחים גבוהיםביחס לריביות בשוק.

החיסרון: סיכון גדול. גובה הסיכון נקבע בהתאם לחוזק הפיננסי של החברה או החברות הנסחרות באותה איגרת ובהתאם להיקף החובות של החברה/ות והקדימות להעברת תשלומי האיגרת. בנוסף, צריך לקחת בחשבון את הביט המסמיסוי: 25% מהרווח הראלי.

מדריכים קשורים

השקעה במק"מ

מדריך השקעה במניות

השקעה בקרנות נאמנות 

 

חיסכון לכל ילד - מה זה? ואיך תבחרו חיסכון מתאים?

 

ככה תשקיעו את הכסף שלכם לבד...

 

השקעה במניות או השקעה בדירה - מה עדיף?

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

רימונה פרקש ברוך

רימונה פרקש ברוך

רימונה פרקש ברוך מתמחה בכתיבת מדריכי שוק ההון וצרכנות פיננסים. רימונה כתבה לעיתון כלכליסט במשך כמה שנים לפני הצטרפה לאתר הון

השאר תגובה

11 תגובות

 • מובן וברור - רק לא ברור למה רשויות המס קבעו שיהיה מס של 25% על הרווח הריאלי באגרות חוב צמודות, ומס של 15% על רווח נומינלי שקלי?
  והאם זה לא אומר שכדאי תמיד להשקיע באגרות חוב צמודות, כי אז לפחות ריאלית אתה תמיד מרוויח?

 • תודה אבישי, לא הצלחתי להגיב בהמשך השירשור אז פתחתי תגובה חדשה.
  אתה מדבר על מס של 25% אבל אם מדובר על אג"ח ללא הצמדה אז המס הוא 15%, נכון או שאני טועה?
  אשמח אם תוכל לתת לי הסבר על שני אג"חים כאלה, אחד שהשער שלו כרגע מתחת ל-100 והשני מעל.
  למשל,, ממשל שקלית 0122 וממשל שקלית 0825.
  האם תוכל לנתח לי מה תהיה התשואה נטו לאדם פרטי בהנחה שהוא קונה היום עד סוף התקופה?
  מותר לי בכלל לקנות אותם כאדם פרטי? יש איזה רף מינימום?

  • את צודקת - על השקעות שקליות המס הוא 15% ; מותר לך לקנות אותם כאדם פרטי, אין מינימום...
   אני אנסה להדגים כאן את מה שביקשת נניח שיש אגח שקלית שהרגע חילקה ריבית (נניח 2%), ומי אחרי החלוקה השער שלה 104 - האגח הזו נסחרת במעל 100 מכיוון שהריבית בשוק ירדה מאז הנפקת האגח (בעת ההנפקה הריבית היתה 2% והיום, רק לשם הדוגמה 1%). אחרי שנה האגח תיסחר ב-105 אגורות ותחלק ריבית של 2%, השער יירד ל-103, והמס יהיה 15% על חלקות הריבית (0.3=0.15 כפול 2)...

   זה המצב הנוכחי - שאגרות החוב נסחרות מעל הערך המתואם שלהם; הדוגמה הנגדית היא מצב שלא קורה היום - אם הריבית היתה עולה והאגח היה יורד מתחת לערך המתואם...

   • מצטערת אבישי, לא הבנתי כלום. שאלתי מה תהיה התשואה שלי בסוף התקופה. אני חוזרת לתגובה הראשונה שלי: אתם מדברים בשפה שלא מובנת להדיוטות. אולי זה מובן לאנשים כמוכם, אבל ממילא אתם לא זקוקים להסברים האלה.
    סאלאמת...

  • שלום, אף אחד לא יודע מה יהיה בעתיד, ולגבי החודש האחרון אז דווקא לא ממש היו עליות, סוג של יציבות עם נטייה לירידות

 • למי נועד ההסבר? אם לאנשי שוק ההון אז הם לא צריכים. אם להדיוטות- תאמיני לי שהם נשארו בבורותם.
  אין אתר אחד שבו קראתי הסבר מאיר עיניים ומותאם להבנת האדם הממוצע. נכון שחלק מזה נובע מהחוקים, התקנות, וההרגלים של שוק ההון אבל גם למסבירים יש חלק לא מבוטל.
  את כותבת (מה משפיע על מחיר האיגרת?): "והנה הדגמה – נניח שאנחנו משקיעים באגרת שהתשואה עליה היא 5%. מחיר האיגרת הוא 100 ובסוף התקופה היא תגיע ל-105 (הערך בפדיון), אם במהלך התקופה, ריבית בנק ישראל עולה בפתאומיות ל-10% , אזי ברור שמחיר האיגרת לא יישאר וישקף תשואה של 5% כפי שביטא קודם, אלא תשואה גבוה יותר. אחרי הכל, ריבית בנק ישראל היא הבסיס לריבית באגרות חוב, וכשהריבית הזו עולה אז הריבית באגרות החוב עולה".
  ובשפת בני אדם: הריבית על האיגרת הספציפית נשארת אותו הדבר. אלא שאם הריבית במשק עולה ל-10% אז אגרות החוב הבאות יהיו בריבית הזו ואז האג"ח הקודמת מאבדת מהאטרקטיביות שלה וכולם רוצים למכור אותה ולקנות אגרת חוב חדשה.
  בגלל שאין הרבה שרוצים לקנות את האיגרת הישנה אז המחיר (שער)שלה יורד ובגלל זה נוצרת בסוף המשוואה שהבאת.
  לפי ההסבר שלך, אפשר לחשוב שזו נוסחא שגורמת לשער לרדת ולא התנהלות של בני אדם.

  דבר שני, איפה ההסבר על מח"מ? ערך מתואם (פארי)? תשואה ברוטו? תשואה נטו?
  אני עדיין לא הבנתי את החישובים של המושגים האלה באתרים הכלכליים ומה המשמעות שלהם כשאני רוצה לבחור אג"ח.

  דבר שלישי, לא הצלחתי להבין את הסיכון של אג"ח ממשלתיות ארוכות בהקשר לריבית. אני מבינה שיש סיכון אינפלציה.
  אבל אם אג"ח לעוד 10 שנים היא בריבית של, נניח לצורך הדוגמא, 2% נכון להיום ומחר בנק ישראל מעלה את הריבית במשק ל0.5%- לעניות דעתי, האיגרת הזו עדיין מאד אטרקטיבית לעומת איגרות החוב החדשות שיוציאו, לא?

  • שלום בת העמק, תודה על התגובה - אנסה לענות על שאלותייך
   1. כאשר הריבית עולה בפתאומיות (דוגמה להמחשה כמובן) אז המחיר של האגרת יורד כדי להתאים את עצמו לריבית השוק - נכון, זו התנהגות של בני האדם שמוכרים את האגרת, אבל עד מתי הם ימכרו? באיזה שער הם יפסיקו למכור? אל תזלזלי בנוסחה - מה שקובע את המחיר זו הנוסחא - בני אדם מתנהדים לפי הנוסחה - היא זו שגורמת להם למכור את אגרות החוב.
   2. צודקת אין הספר על מח"מ, ערך פארי ותשואה ברוטו ונטו - בדיוק מהסיבה שפרטת בהתחלה - כתבת שאם המדריך פונה למבינים אז מה הטעם? ואם הוא פונה להדיוטות הוא מסובך, מורכב, ולא בטוח שאנשים יבינו (אני חולק עלייך), אבל בהנחה שאכן כך - אז מה את רוצה שנכניס לאותו המדריך גם את המושגים האלו? האמת שאני חושב שכן, ונוסיף את ההגדרות האלו.
   אגב, אני חושב שהמדריך הזה הוא מובן גם להדיוטות, הוא פורסם גם ב-YNET וקיבל שם מהציבור הרחב פידבקים חיוביים.
   3. אם ריבית בנק ישראל תעלה ולא משנה בכמה, אז צפוי כמובן שהריבית על האג"ח יעלה , ורק לשם המחשה - הריבית על אגח ל-10 שנים תעלה מ-2% ל-2.4%, המשמעות היא אדירה - הפסד של 4% באגרת החוב (ככל שהמחמ ארוך יותר כך השינוי באגרת ארוך יותר - יש נוסחה , זה לפעם אחרת). את שואלת אם האגרת תהה אטרקטיבית ביחס לאגח חדשות, אבל צריך לזכור שהחדשות שיוצאות תמיד יוצאות/ מונפקות לפי מצב השוק באותה נקודת זמן ולפי הריבית באותה נקודת זמן - כלומר, הריבית תהיה זהה (אם שאר הנתונים זהים) בין שני האגחים...
   מקווה שעזרתי אבישי

   • ,תודה על התשובה אבישי. הנה השאלה הספציפית שלי:
    אם אני רוצה לקנות אג"ח ממשלתי בריבית קבועה היום, שתשואת הברוטו שלה ידועה (באתרי הכלכלה), ואני רוצה להשאיר אותה אצלי עד סיום התקופה (בלי להשקיע שוב את הקופונים)- איך אני מחשבת את תשואת הנטו שלה?
    הבנתי שעמודת תשואת הנטו באתרים היא משהו מאד מורכב... אולי לא תקף לאדם פרטי.

    • הי, תשואת הנטו אכן מורכבת - בעיקרון מדובר על מס של 25% , אבל המס הזה הוא על הריבית באופן שוטף ועל רווח ההון בסוף הדרך. המורכבות של החישוב נובעת מכך שברשימה שאת רואה יש שערים שהם שונים מהשער בהנפקה ומהריבית הנקובה בהנפקה. אנסה להדגים - אם הקופון / ריבית בתשקיף היא 2%, אז יש לשלם בכל תשלום ריבית של 2% ומס של 0.5% (25% מ-2%), אבל בפועל מדובר על מס אפקטיבי גבוה כי שילמנו חצי אחוז על רווח/ תשואה אפקטיבית של 1% (הרווחנו 2% בריבית, אבל מה שחשוב זו התשטאה האפקטיבית - מול הרווח מהקופון יש הפסד הוני באג"ח שיורד/ נשחק לאורך הזמן - קנינו אותו בשער גבוה מהערך המתואם והוא צריך להתכנס לשער המתואם בסוף התקופה - הפסד שוטף הוני ). ולענייננו - הממשעות היא שהמס האפקטיבי גבוה יותר, אבל מצד שני בפדיון נוצר לנו הפסד כי רכשנו את האג"ח במחיר גבוה (בתשואה שנמוכה מהקופון - נניח ב-110 במקום ב-100).בסוף תקופה הפדיון ב-100 ולכן יש לנו הפסד הון, מעין קיזוז של תשלומי המס הגבוהים כדי שנתיישר למס אפקטיבי של 25% - הבעיה - זה בעיתוי אחר ותקופת מס שונה! לא בטוח שאדם פרטי יעשה את התיאום הזה! זה נושא מאוד מורכב ותלוי גם בסוטג האג"ח - מקווה שההסבר ברור, אבל אם לא תחזרי לכאן, ואשלח דוגמת אקסל

     אבישי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות