fbpx
מדריכי השקעות

איך משקיעים בנפט?

מעודכן ל-01/2019

רוצים להשקיע בנפט? הנה תעודות הסל, קרנות הנאמנות והמניות הבולטות בסקטור האנרגיה

האם מחיר הנפט  בדרך למעלה?

אחרי שנסק מחיר הנפט  ל-75 דולר,  כמעט כפול מהמחיר לפני שנה, התרסק הנפט בחודשים האחרונים לרמה של 45-50 דולר. הסיבה העיקרית היא ההבנה שהסנקציות על איראן לא יהיו מאוד משמעותיות, והאיראנים יוכלו לייצא נפט למדינות וגופים מסוימים. כלומר, ההיצע לא יורד כפי שחשבו תחילה, והמשמשעות היא שהציפיות להיצע קטן ועליית מחירים כבר לא רלבנטיות. כמו כן, השווקים מאותתים על צמיחה נמוכה מהצפוי בשנים הקרובות, וצמיחה נמוכה משמעה פחות דרישה למקורות אנרגיה ונפט.

 

הזעזוע הזה במחיר הנפט, הוא קיצוני וחריג, אבל מחיר חבית נפט עוברת טלטלות בשנים האחרונות. רק לפני חמש שנים שייט הנפט במחיר של 150 דולר ומאז ירד עד למתחת ל-30 דולר. אבל מתחילת 2017 הכיוון הוא למעלה, למעט בחודשים האחרונים.

השאלה מה יהיה מכאן הלאה?  חלק מהכלכלנים סבורים שמחיר הנפט  יישאר בסביבה הזו ויתקשה לתקן מעבר לכך. הסיבה העיקרית להערכתם היא ההאטה גלובלית ובהתאמה ירידה בביקושי לנפט. במקביל, מזכירים האנליסטים את החלופות לנפט שהופכות בהדרגה לזולות ואטרקטיביות יותר. בבית ההשקעות האמריקאי  גולדמן זאקס התעקשו בעבר שהנפט ייגע ב-20 דולר בעיקר על רקע ההיצע הגדול מהביקוש,  בינתיים מחיר הנפט דווקא עלה.  גם במורגן סטנלי העריכו ש-20 דולר לחבית זה בגדר האפשרי. אבל מאז המחיר עלה וחזר לרדת.

בפועל בתחילת שנת 2018 הבנקים להשקעות הגדולים שינו את המוטו שלהם והם אופטימיים על מחיר הנפט - ככה זה, כשהמחיר יורד הם סבורים שהירידות יימשכו, כשהמחיר עולה הם סבורים שהעליות יימשכו. גולדמן זאקס, ג'י פי מורגן שהיו פסימיים הפכו להיות אופטימים מאוד. עם זאת, בתחילת 2019, הבנקים כבר יותר שמרניים - על רקע הירידה בצמיחה, והירידה במחיר הנפט, הם סבורים שסביבת המחירים הנוכחית די סבירה.

בכל מקרה, הכלכלנים והאנליסטים של הבנקים ובתי ההשקעות הם לא מקשה אחת. נכון, חלק גדול מהכלכלנים שמרן, אך יש כמות גדולה של אנליסטים אופטימיים.

50 דולר לחבית נפט - יקר או נמוך?

 יש לא מעטים שסבורים שהמחיר עדיין נמוך. מנהל קרן האנרגיה בפידלטי סבור שאמנם בטווח הקצר המחיר יהיה נמוך, אך המחיר הזה יגרום לכך שבטווח הארוך יתרחש קיצוץ משמעותי מאוד של ההשקעות בתחום החיפושים  ואילו הביקוש יעלה בגלל המחירים הנמוכים. השקעות מעטות משמע היצע שילך ויקטן ומול הביקושים הגדולים יווצר מצב של עלייה במחיר הנפט. מתי זה יקרה? אף אחד לא באמת יודע.  ובכלל,  אף אחד לא באמת יודע מה כיוון הנפט, ננסה כאן לסקור את האירועים האחרונים ולספק דרכי חשיפה (למי שמעוניין) על הנפט, לרבות תעודות סל וקרנות נאמנות.

קצת היסטוריה - הצניחה החדה החלה עוד במהלך 2014. אז החליטה אופ"ק שלא להגביל את ייצור הנפט ובכך לגרום לעודפי ביקוש גבוהים. אחר כך היתה התאוששות מסוימת, אבל קיץ  2015 טרף את הקלפים  וההאטה הגלובלית לצד - החלופות לנפט והגדלת ההיצע מצד מפיקות הנפט, שלחו את   הנפט  לרמת ה-40 דולר הנפט, מאז הוא הספיק להתאושש,  לרדת, להתאושש, אבל בסוף 2015 וביתר שאת בתחילת 2016 הכיוון היה  למטה, כאשר מחיר החבית  ירד למתחת ל-30 דולר, אך מאז המחיר חזר ועלה למעל 70 דולר..

השאלה אם יש עוד לאן לרדת או שאולי זו התחתית? אין כמובן נביאים, ורוב המומחים  סבורים שהמחיר עכשיו בדרך למעלה.

 אם אתם סבורים שמחיר הנפט יעלה (וזו עלולה להיות פוזיציה מסוכנת)  יש לכם כמה אפשרויות להשקיע בזהב השחור - במניות שירותי וחברות נפט, ובתעודות סל וקרנות נאמנות שמחזיקות ומחקות את מחיר הנפט או מחזיקות במניות שקשורות לענף הנפט והגז.

פקטור חשוב שצריך לקחת בחשבון כשמשקיעים בנפט – זה שע"ח של הדולר; מחיר חוזה הנפט נקוב בדולרים ולכן מחיר התעודות/הקרנות מושפע משינויים בשער החליפין שקל-דולר. כלומר, כאשר הדולר יתחזק ביחס לשקל מחיר התעודה/ הקרן נאמנות יעלה (בהנחה ושאר הפרמטרים יישארו זהים) וההיפך – ירידת הדולר תוביל לירידה בערך המכשיר עוקב הנפט (תעודת סל/ קרן הנאמנות).

קרנות סל על הנפט

דרך מאוד נוחה ופשוטה (וגם מאוד זולה) להשקיע בנפט היא לרכוש קרנות סל. בבורסה שלנו נסחרו תעודות סל העוקבות אחר מחיר החוזים על חבית נפט. התעודות שהפכו לקרנות סל (בתחילת 2019) עוקבות אחרי חוזה על הנפט כאשר לרוב המעקב הוא אחרי מחיר החוזה הקרוב על הנפט שפוקע בתחילת כל חודש. החוזה הזה הוא הבסיס למסחר בנפט – זה החוזה שמצוטט בתקשורת, זה המחיר שמשמש עוגן בעסקאות, חוזים ומכשירים עוקבים.

בבורסה נסחרות קרנות סל עוקבות נפט - של חברת קסם מקבוצת אקסלנס, ושל חברת תכלית מקבוצת מיטב דש. התעודות האלו שצוברות ריבית ואינן גובות דמי ניהול, מחקות את מחירי החוזים למסירה של חבית נפט מסוג ברנט (נפט שמופק בים הצפוני). החוזים האלו נסחרים בבורסת הסחורות של לונדון.

והנה קרנות ת סל בולטות על הנפט - קסם חוזה נפט (ICE CO1) , קרן הסל עוקבת אחרי מחיר החוזה העתידי הקצר ביותר על נפט מסוג brent crude oil (נפט מסוג ברנט) הנסחר בבורסת ICE.  באקסלנס כותבים בעמוד הקרן  כי לקרן יש עלויות גלגול והיא מוגדרת תעודה בסיכון מיוחד. קרן סל  בהיקף כספי גדול יותר יש לתכלית תעודות סל - תכלית נפט. הקרן  עוקבת אחרי  המחיר העתידי של חבית נפט מסוג ברנט (כאן, תוכלו להתעדכן במחיר הנוכחי של נפט ברנט)

רוב הקרנולת סל  חשופות למחיר הדולר. אבל  ניתן לרכוש גם תעודת סל שמנטרלת את החשיפה לדולר.

למדריך תעודות סל (...ועל ההבדל בין תעודות סל לקרנות נאמנות)

למדריך קרנות סל

דרך נוספת להיחשף לנפט היא בתעודות סל על אינדקסים/ מדדים של חברות נפט וגז. מדובר בעצם בתעודה שמחכה סל מניות נפט בהתאם למדד מסויים. לרוב יש מתאם בין מחיר הנפט לבין מחירי מניות האנרגיה (נפט וגם), אם כי לא מדובר בתשואה עוקבת. בבורסה המקומית נסחרות בין היתר תעודות הסל - קסם סל נפט - העוקבת אחרי מדד האנרגיה שנערך ומחושב על ידי חברת Dow Jones ; תעודת סל ת"א אנרגיה S&P הראל סל - המשקיעה בחברות השייכות לסקטור האנרגיה בשוק ההון הישראלי; תעודת סל פסגות סל ת"א – העוקבת אחרי מדד ת"א נפט גז (תעודה העוקבת אחר מדד ת"א נפט וגז); ותעודת קסם ת"א נפט וגז – העוקבת גם כן אחר מדד ת"א נפט וגז.

קרנות נאמנות על הנפט

דרך אחרת להיחשף למחיר הנפט היא דרך קרנות נאמנות. גם כאן יש קרנות מחקות שמנסות לעקוב אחרי אינדקסים/ מדדים, וכן יש קרנות נאמנות שמשקיעות באופן אקטיבי במניות אנרגיה (מנסות לייצר תשואה עודפת מעל מדדי האנרגיה רלבנטיים). בין יתר הקרנות - קרן נאמנות אקסלנס גז נפט שעל פי תשקיפה שיעור החשיפה שלה למניות הנכללות במדד "חיפושי גז ונפט", אינו פוחת מ-50% מהשווי הנקי של נכסי הקרן.

קרן נאמנות נוספת – מיטב גז נפט של מיטב דש. לפחות 50% מהשווי הנקי של נכסי הקרן ולא יותר מ- 120% מהשווי הנקי של נכסי הקרן חשופים למניות שהונפקו בידי תאגידים שעיקר עיסוקם חיפוש ו/או הפקה ו/או שיווק ו/או הובלה של גז ו/או נפט.

קרנות נאמנות נוספות בתחום - קרן נאמנות די.בי.אם גז ונפט; קרן נאמנות הראל משאבי אנרגיה וגז וקרן הנאמנות מגדל גז ונפט.

כמו כן, ניתן להשקיע בסקטור האנרגיה דרך השוק האמריקני, בו נסחרות בין היתר תעודות סל וקרנות סל. תעודה פופלארית במיוחד היא OIH (סימבול בוול-סטריט OIH ) שמאגדת השקעות בחברות שירותי נפט. תעודת סל נוספת, אפילו סחירה עוד יותר – USD (זה גם הסימבול שלה) עוקבת אחר מחיר חבית נפט.

וישנה הדרך המעי מתוחכמת יותר – הדרך האקטיבית , ישירות במניות שמושפעות ממחיר הנפט. הדרך הזאת מסוכנת יותר, השקעה במניות כרוכה בסיכון גדול, ההשקעה הזו לא בהכרח תהיה מתואמת עם מחיר הנפט. עם זאת, בבורסה האמריקנית נסחרות ענקיות אנרגיה שמספקות לאורך זמן רווחים ודיבידנדים יחסית יציבים, והאנליסטים המסקרים אותם מעריכים כי לפחות בזמן הקרוב זה יימשך. בין החברות המוכרות והגדולות ניתן לציין את BP שממוקמת בלונדון ו- Exxon Mobil מטקסס שנסחרת בניו יורק.

השקעה בנפט - CFD , אופציות וחוזים עתדיים

נוסף על הדרכים האמורות ניתן להשקיע בנפט דרך חוזים על חבית נפט. אפשר לעשות זאת דרך הבנקים, ואפשר לעשות זאת דרך זירות המסחר השונות שמאפשרות גם קניית חוזים על הנפט, אופציות על הנפט ו-CFD (חוזה הפרשים) על הנפט. רק צריך להיזהר, הדרך הזו היא ממונפת מאוד ולרוב היא לתקופת זמן מוגבלת, כלומר אם את חושבים שהנפט ישתנה אבל אתם לא לא מוכנים לקחת הימור מתי ואיך, זה לא משחק בשבילכם. אם אתם סבורים שמחיר הנפט יזוז בטוח הקרוב , אז המכשיירם האלו יכולים להיות מתאימים לכם.

מניות אנרגיה בבורסה המקומית

נוסף על מניות האנריגה בחו"ל, ניתן להשקיע במניות אנרגיה בשוק המקומי, אבל הן לא ממש מבטאות באופן ישיר את מחיר הנפט, אלא הן פונקציה של מספר פרמטירם - ניהול, קידוחים, בורסה, רגולציה, מינוף (היקף אשראי) וסיכונים ספציפיים של כל חברה וחברה, ובכל זאת על רקע  גילוי מאגרי  הגז הגדולים כאן בשנים האחרונות שווה להכיר את האלטרנטיבה הזו. בישראל מצאו גז ב-2009 במסגרת קידוח תמר שהפך לני כשנתיים להפיק גז. מדובר על מאגר גדול שהמחזיקות בו הן קבוצת דלק, תמר ונובל האמריקאית (NBL ). לקבוצת דלק ולנובל יש גם אחזקה בתגלית השנייה (והגדולה יותר) - לוויתן, וגם לשותפות רציו יש אחזקה בלוויתן שאמור להיו מפותח במהלך 2016-2018.

קבוצת דלק שמובילה את הקידוחים הימיים, מחזיקה במישרין בקידוחים (ובמנהל השותפויות) וגם בשותפויות - דלק קידוחים ואבנר שמחזיקות בקידוחים. דלק החליטה בשנים האחרונות להפוך לחברת אנריגה, היא מוכרת נכסים שלא בתחום ומרחיבה את ההשקעות בתחום הנפט והגז. היא רכשה מניות של חברות נפט אמריקאיות לרבות מניות של נובל שותפתה לקידוחים כאן, והיא רכשה נתח משמעותי ממניות חברת איתקה שפועלת בים הצפוני. על כל פנים, יובהר שוב - המניות של השחקניות הישראליות האלו שנסחרות בבורסה, תנודתיות ומסוכנות.

פיקדונות מובנים על מניות אנרגיה 

מכשיר השקעה נוסף על הנפט הוא דרך פיקדונות מובנים. פיקדונות מובנים, על רגל אחת, הם מכשירים שמאפשרים השקעה עם דאונסייד (ההשקעה הנומינלית מובטחת), ומצד שני הם מאפשרים אפסייד, בהתקיים תנאים מסויימים. הפיקדונות המובנים הם לא מכשיר פשוט, חשוב להבין אותם, אבל יש להם לצד חסרונות (טווח ארוך, במקרים מסוימים סיכון המנפיק), גם יתרונות משמעותיים - כאן, תוכלי לקבל מדריך מקיף בנושא, וכאן רשימה של פיקודנות מובנים, לרבות פיקדונות מובנים על מניות אנרגיה.


הערכות וסקירות על הנפט

ריכזנו כאן, מקבץ סקירות והערכות על הנפט (נעדכן כאן באופן שוטף) -

ינואר 2019 - אנליסטים על הנפט, על פי בבלומברג, מעריכים שמחיר הברנט יגיע ל–70 דולר לחבית ב–2019 - לטענתם, לאחר שקיצוצי התפוקה של מדינות אופ"ק יחלו להשפיע, והתפוקה בוונצואלה ובאיראן תרד, המחיר יחזור לעלות. (הרחבה כאן)

אוקטובר 2018 - הנפט בדרך ל-100 דולר? הנפט בשיא של 4 שנים - האם היעד הוא ל-100 דולר. זה עוד רחוק, אבל יש אנליסטים שסבורים שכן. אחרי שארה"ב וקנדה סיכמו על הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA) כברית משולשת עם מקסיקו. המשמעות -  אזור סחר פתוח בהיקף של 1.2 טריליון דולר ימשיך להתקיים ואף לגדול. ההסכם ביטל את החששות שמלחמת הסחר תשפיע על הצמיחה גם באזורים אלו וצפון אמריקה כולה אמורה ליהנות מההסכם. זאת ועוד - הסנקציות על איראן מייצרות "חור" בהיצע הנפט, וסעודיה לבדה, לא תוכל לסגור את החור הזה - על רקע זה, יש הערכות שהנפט ימשיך בכיוונו מעלה (הרחבה כאן)

יולי 2018 - הנפט בכיוון מעלה. כבר חצה את ה-75 דולר לחבית, וטראמפ מודאג מהעלייה החדה.  ממשלת ארה"ב פנתה לסעודיה וממדינות אחרות שחברות באופ"ק (ארגון יצואניות הנפט) בבקשה להגביר את הייצור במיליון חביות ליום. מדובר בפנייה ובקשה נדירה יחסית והסיבה היא - מחיר הבנזין הקמעוני בארה"ב שעלה לשיא של יותר משלוש שנים.  הבקשה מגיעה לאחר שהממשל האמריקאי החליט על חידוש הסנקציות על יצוא הנפט מאיראן, מהלך שהוריד בעצם תפוקת 1 מיליון חביות. במילים אחרות, הגברת ההפקה ממדינות אופ"ק היא מול הירידה/ הסנקציה מאיראן. (להרחבה כאן)

יוני 2018 - "בדיוק סיימתי שיחה טובה עם המלך סלמן מסעודיה הסברתי לו שבגלל המהומות וחוסר התפקוד באיראן ובוונצואלה, אני מבקש שסעודיה תגביר את ייצור הנפט", צייץ טראמפ והמשיך - "אולי תוספת של עד 2 מיליון חביות, כדי לסגור את הפערים. המחירים פשוט  גבוהים מדי! צריך להגדיל תפוקה! הוא הסכים!".

פברואר 2018 - הבנקים להשקעות בוול סטריט מפרסמים לאחרונה תחזיות אופטימיות במיוחד על הנפט. על רקע הצלחת תוכנית הקיצוצים בשאיבת הנפט בחברות ובמדינות בארגון OPEC (אופ"ק), הבנקים הגדולים -  גולדמן זאקס, מורגן סטנלי וג'יי. פי. סבורים כי מחיר הנפט יעלה ויגיע ל-80 דולר לחבית. אותם בנקים להשקעות סברו רק לפני חצי שנה כי מחיר הנפט הולך לצלול  (הרחבה כאן).

ינואר 2018 - מחיר הנפט יגיע ל-80 דולר - (הרחבה כאן)

כתבה בוולסטריט ג'ורנל שלפיה הנפט אמנם עלה ל-60 דולר, אבל יש רבים שסבורים שהמחיר הזמני לא נמוך - על פי הכתבה , קרנות גידור ומשקיעים ספקולטיביים אחרים צברו מספר שיא של פוזיציות לונג - הימורים שוריים על הנפט, אבל ברגע שהסנטימנט מתהפך חזרה, המשקיעים האלו ימהרו לסגור את ההחזקות הללו, ויורידו את המחירים בבת אחת. "הגאות הלכה רחוק מדי מהר מדי, ועם ההגזמה במספר פוזיציות הלונג כעת, תיקון זמני כלפי מטה במחירים נראה אפשרי", אומר ואן קליף מבנק ABN אמרו

יוני 2017 - מור בית השקעות ממליץ במוסף השקעות של גלובס, לא להשקיע במניות הנפט. להערכתו חברות הנפט הן מלכודת ערך שלא תספקנה תשואה מרשימה.הסקטור מסבירים במור, רשם תשואות אפסיות בשנים האחרונות ומצבן הפיננסי של רוב החברות בתחום הורע משמעותית. הסיבה לכך היא שינוים טכנולוגיים - שכבת ה-SHALE אמנם מוכרת כבר 100 שנה, אבל השכבה הזו שיש בה כמויות אדירות של נפט, לא היתה נגישה עד לפני עשור.  אבל בשנים האחרונות, במקביל להתפתחות הטכנולוגית הגיעו לשכבה הזו והגדילו את היצע הנפט בכמות מאוד משמעותית. בפועל, מדובר על גידול בכושר ההפקה האמריקאי בסך של 4 מיליון חביות ביום, והיצע כזה כמובן משליך על שוק הנפט בכללותו -היצע גדול וגבוה לאורך זמן גורם לירידת מחירים.

יוני 2017 - גדעון תדמור מהמנהלים של קבוצת דלק לשעבר, מקים שותפות קידוחים בארה"ב. וביחס למחיר הנפט הוא אומר לגלובס - "אין לי תשובה לאן מחיר הנםפט הולך. אנחנו לוקחים 23 גופים עם התחזיות שלהם - בנקים להשקעות, מכוני מחקר - לוקחים את הממוצע שלהם ומעריכים על פי התוצאות של הבדיקות האלה שמחירי הנפט לא יעלו בצורה דרמטית בשנים הקרובות. על פי ההערכה הזאת, ב-2021 זה יגרד את ה-60 דולר. אבל היום התמונה כל כך מורכבת. יש המון משתנים, יש הרבה אי וודאות, אי אפשר להעריך, קשה לנבא - מה אנחנו יודעים על המדיניות והפעילות של טראמפ, על הצמיחה בסין, על מלחמת השווקים בלוב, איראן, ערב הסעודית, רוסיה; כל כך הרבה משתנים. חוץ מזה, יש גם את המסחר הפיננסי שגם משפיע על מחיר החבית".

מאי 2017 - התוכנית של אופ"ק היא להוריד תפוקה ובכך להעלות את מחיר הנפט. בינתיים זה לא עובד. מחיר הנפט בחודשים האחרונים ירד, על רקע הצטברות מלאים , ירידה בצריכה, והגדלת ייצור הנפט. ובכל זאת - לגבי ההמשך באופ"ק חוזים ירידה בתפוקה -  הרחבה בדהמרקר

הנפט יגיע ל-70 דולר

הנפט חוצה את מחיר ה-50 דולר לחבית  

קנדה בוערת והיצע הנפט יורד - הנפט חוזר לעלות לכיוון ה-50 דולר

רוסיה - מחיר הנפט לא יעלה, גם אם ייחתם הסכם בדוחא

הנפט חוזר למעל 40 דולר לחבית 

כמה נפט עודף יש? למה אופ"ק לא מגבילה את התפוקה? האם הנפט הזול יעודד צמיחה? מה אפשר ללמו מהעבר ועוד? 

האם איראן תפיל עוד יותר את מחיר הנפט?   

הצפת שוק הנפט על ידי סעודיה - טעות? 

התחזית של מודיס למחיר הנפט

הצפה בשוק הנפט

"סעודיה לא תמצמץ במאבק מול איראן - הנפט בדרך ל-20 דולר"


מדריכים פיננסים נוספים באתר - 

לפני שאתם משקיעים בשווקים הפיננסים, קראו את מדריך ההשקעות העצמאי

למדריך התחלתי להשקעות בפורקס 

למדריך השקעות באלגו-טריידינג

מעוניין לקבל הצעה אטרקטיבית לפעילות בסחורות (נפט, זהב ועוד) –   מלא פרטים ונחזור בהקדם

  • ההצעה היא מגוף גדול, מוכר ומפוקח!
  • העמלות נמוכות בעשרות אחוזים רבים לעומת הבנקים

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

אבישי בן משה

אבישי בן משה

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות