מדד תשומות הבנייה

מדד תשומות הבניה בנובמבר ירד ב-0.1% עלה ב-0.6% מתחילת השנה

מדד תשומות בניה; קרדיט: shutterstock

למדריכים לרכישת דירה ולקיחת משכנתא, ו-למחשבון מס הרכישה

מדד תשומות הבניה  בנובמבר ירד ב-0.1% ל-107 מתחילת השנה עלה המדד ב-0.6%. ומה יקרה בחודשים הקרובים - היכנסו כאן

היכנסו למחשבון מדד תשומות הבניה (כדי לחשב את ההצמדה מרכישת הדירה ועד עכשיו)

"מדד מחירי תשומה בבנייה למגורים ירד בחודש נובמבר ב-0.1% בשעה שמדד המחירים לצרכן ירד ב-0.4%", מעדכנים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומוסיפים - "מבין השינויים במדדים של פרקי הבנייה בחודש נובמבר 2015, יש לציין ירידת מחירים של 1.6 אחוזים בפרק מעליות. בשאר פרקי הבנייה נרשמו תנודות מחירים של עד חצי אחוז. בחודש נובמבר 2015 ירדו מחירי הוצאות כלליות ב-0.6 אחוז ומחירי חומרים ומוצרים ב-0.3 אחוז.

לעומת זאת עלו מחירי שכירת ציוד ורכב ב-0.5 אחוז ושכר עבודה המשולם עבור המועסקים בענף ב-0.1 אחוז.

"מבין החומרים והמוצרים ירדו במיוחד מחירי ברזל לבנייה (ב-2.2 אחוזים), מעליות (ב-2.1 אחוזים), רשתות ברזל ועץ לבנייה (ב-1.5 אחוזים, כל אחד),חומרים ומוצרים שונים (ב-1.3 אחוזים) ומחירי מוצרים מוגמרים למרחב מוגן (ב-1.1 אחוזים). לעומת זאת עלו מחירי חול לסוגיו (ב-2.0 אחוזים) ומחיצות מתועשות (ב-1.0 אחוז).בסעיף שכירת ציוד ורכב עלו מחירי שכירת ציוד-0.4 אחוז".

מדד תשומות הבניה משמש בעסקאות לרכישת דירה חדשה. לרוב התשלומים צמודים למדד זה ומכאן חשיבותו.  רוכשי הדירות נמצאים במקרים רבים בדילמה מסוימת - מה לעשות – האם להקדים את התשלומים לקבלן, ולחסוך את עליית מדד תשומות הבניה? אלא שאז צריך לקחת בחשבון את הריבית על המשכנתא. אם המדד צפוי להיות גבוה מהריבית עדיף (מבחינה כלכלית בלבד) להזדרז בתשלום, אחרת כדאי לדחות את התשלום לקבלן.

בשנים קודמות יותר מדד תשומות הבניה עלה יותר מאשר מדד המחירים לצרכן, ונראה שזה יחזור על עצמו גם השנה.

מדד תשומות הבניה הוא מדד שלא ניתן לעקוב אחריו, לא ניתן להצמיד את הכסף אליו ולקבל תשואה ריאלית (כמו שניתן לעשות ביחס למדד המחירים לצרכן), לא ניתן לגדר אותו (להגן מפני עלייתו) וזו כמובן בעיה לרוכשי הדירות. המדד יכול לברוח כלפי מעלה והם חשופים - החוב שלהם לקבלן יכול לעלות משמעותית.

אז מה עושים?  – או שלא עושים כלום, או שיוצאים מנקודת הנחה שמדד מחירי תשומות הבניה קרוב למדד המחירים לצרכן ואז אם יש כסף שעדיין לא שולם ורוצים להגן עליו מפני עליית המדד, יש להשקיע אותו באפיק הצמוד למדד, או להגן על עליית ערך המדד (מכשירים פיננסים שנסחרים בשוק ומיוצרים בבנקים).

מה צריך לבדוק ולהעריך?

ומה אתם יכולים לעשות כדי להרוויח קצת (אולי לא להפסיד). זה עובד כך - אתם יכולים לשלם לקבלן בתחילת הדרך ואז אתם חוסכים את ההצמדה של מדד התשומות, אך במצב כזה אתם תשלמו את הריבית על המשכנתא. אם אתם סבורים שהמדד יעלה יותר מהריבית (וזה מה שקורה בחודשים האחרונים) עדיף לכם, לפחות מהשיקול הכלכלי, להקדים תשלומים לקבלן. אחרת, עדיך לחכות עם התשלומים לסוף הדרך (לקראת סיום הבניה, או כמה שאפשר מאוחר יותר בסמוך לסיום הבנייה). כאן, הבאנו לכם מידע על ריבית המשכנתא, ובאופן שוטף אנחנו מעדכנים אתכם על תחזית מדד התשומות - מכאן, הבדיקה היא בידיים שלכם.

רכשת דירה?  – תן למומחה להציע לך משכנתא טובה וזולה (האתר מעביר את הפרטים לשני מומחים בתחום, מנוסים מאוד, מקצועיים מאוד ועם רקורד מוכח – לא תתאכזבו!)

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

רעות לוי

רעות לוי

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות