fbpx
מדריכי השקעות

מהן השקעות לא מפוקחות וכיצד להיזהר מהן

אלגו טריידינג

בבואנו להשקיע או לחסוך, לרוב אנחנו מוגנים על ידי גופים שונים. רוב אפיקי ההשקעה והחיסכון מפוקחים על-ידי גורמים כמו בנק ישראל, המפקח על הבנקים,רשות שוק ההון המפקחת על חברות   ביטוח, קרנות פנסיה וקופות גמל; ורשות ניירות ערך המפקחת על חברות הנסחרות בבורסה וקרנות נאמנוות.
מטרת הפיקוח היא לצמצם את הסיכונים אך אינו יכול למנוע אותו לגמרי. כל השקעה עשויה  להוביל לא רק לרווח אלא גם להפסד. ואולם, הפיקוח קובע סטנדרטים מינימליים של התנהגות תקינה. לכן ההשקעה בגורמים שאינם מפוקחים יכולה להיות מסוכנת הרבה
יותר מהשקעה בגורמים מפוקחים.

השקעות לא מפוקחות אינן בהכרח אסורות בחוק. הסיבה היא שבמשך השנים מתפתחים תחומי השקעה חדשים ולעיתים עובר פרק זמן עד הסדרתם בחוק ותחילת הפיקוח עליהם. לדוגמא, תחום זירות המסחר פעל עד לא מזמן ללא פיקוח. כמו-כן, יש אפיקי השקעה הפתוחים לפעילות ללא פיקוח במגבלות מסוימות. לדוגמא, חברה רשאית להציע ניירות ערך למשקיעים שמספרם אינו עולה על 35 ללא פיקוח. השקעות שאינן מפוקחות מתאימות למשקיעים מתוחכמים עתירי ניסיון ומקצועיות ולא מתאימות לציבור הרחב.

איך מזהים השקעות לא מפוקחות

אף ששיווק השקעה לא מפוקחת נעשה בכל  אפיק, מדואר עד טלפונים ומסרונים ואף שיווק ברחוב או בהרצאה, בשנים האחרונות נפוץ השיווק דרך רשת האינטרנט, בין אם באימייל ובין אם ברשתות החברתיות.

דרכי השיווק של השקעות לא מפוקחות כוללות הבטחת רווח מהיר בסיכון נמוך לעומת השקעות מפוקחות. הן כוללות לפעמים  הטעיה שמי שמשקיע בהן בהכרח מרוויח ומי שלא בהכרח מפסיד.בחלק מהמקרים התבצע לחץ: בצע החלטה מהירה או שתפסיד..

הגופים גם יצרו מצגי אמינת בעזרת פרזנטרוים ידועים, לויוי של משרדי רואי חשבון ועורכי דין וכן גרפים שמראים הצלחה. בכל המקרים היה מי שטעה לחשוב שמדובר בגופים מפוקחים.

בחלק ממהקרים הגופים אמרו בכתב או בעל פה שהם תחת הפיקוח לעומת שהפיקוח לא החל או שהם במגעים עם הרשות לניירות ערך. חלק משקרים במפורש וחלק אומרים שהפיקוח נעשה בחו"ל. גם אם קיים פיקוח בחו"ל הוא לא בהכרח רלוונטי. וגם כאשר קיים פיקוח בחו"ל על פעילות דומה,
אין להסיק מכך כי למשקיעים בישראל תהיה יכולת היעזר בו כאשר יתעוררו בעיות.

כדי לדעת אם מדבור בהשקעה מפוקחת כל שצריך הוא להיכנס לאתר רשות ניירות ערך, שם מופיעות רשימות הגופים המפוקחים על-ידה. בנוסף לכך,
אפשר להסתייע בגורמי מקצוע מפוקחים, ובעיקר ביועצי השקעות בעלי רישיון, כדיללמוד אם מדובר בגוף מפוקח. רשות ני"יע מוציאה גם אזהרות לציבור וכן יש לבדוק במאגרים משפטיים אם מתנהלת תביעה נגד החברה.

בכל מקרה, אל תמסרו פרטים או כספים לפני שביררתם הכול על ההשקעה, על גורמי הפיקוח ועל אמינותם ואם אכן הגופים מפוקחים. אפילו אם בית ההשקעות מפוקח, היזהרו מהפעילות עצמה.

בתקופה האחרונה בולטת תופעה של גורמים בשוק המבצעים במקביל פעילות מפוקחת ופעילות שאינה מפוקחת. לדוגמה, גורם המבצע הנפקה לציבור של
ניירות ערך של חברה על פי תשקיף ובמקביל מבצע הנפקות פרטיות של ניירות ערך של חברות אחרות. או לדוגמה, בית השקעות המחזיק פעילות של ניהול תיקים עבור הציבור הרחב לצד פעילות של קרן גידור למשקיעים מתוחכמים. יש לשים לב כי הפעילות האחת מפוקחת, בעוד שהפעילות האחרת אינה מפוקחת. על המשקיע לברר כי ההשקעה מתבצעת בגוף המפוקח עצמו, ואין להתרשם מכך שפעילות אחרת של אותו גוף מפוקחת, על-ידי רשות ניירות ערך או על-ידי מפקח אחר.

בעיות נפוצות בהשקעות לא מפוקחות

בעיות עיקריות בהשקעות לא מפוקחות הן שאין פיקוח על חובת הגילוי, ולכן פעמים רבות הנתונים לא מדויקים או לא מבוססים, כולל היקף ההשקעות ותשואת העבר. לעיתים יש חוסר דיוק ברמת הסיכון. בעיות אחרות הן חוסר גילוי על משך ההשקעה, אפשרויות המשיכה ועמלות גדולות המקטינות את הרווח. בעיות אחרות נוגעות לרשלנות כמו אי רישום משקיעים או עירוב חשבונות.

בעיות אחרות נוגעות לליקויים בממשל תאגידי ובהתנהלות נושאי משרה ולעתים אף בהונאות פונזי מובהקות. (להרחבה). לעתים משתמשים הגופים הלא מפוקחים בטכנולוגיות חדשות כדי לשכנע את המשקיעים אבל טכנולוגיה לבדה לא הופכת השקעה לפחות מסוכנת.

בכל מקרה תמיד חשוב לבדוק, להתייעץ, להבין את רמת הסיכון , מחיר העמלות ודני הניהול ולעולם לא לפעול כלאחר יד.

189 מיליון שקל אושר תקציב רשות ני";ע - התמלול המלא מוועדת הכספים

בנק ישראל - ";חלק מהבנקים לא מפקחים מספיק על פעילות הנגזרים של חדרי המסחר שלהם"

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות