fbpx
מדריכי השקעות

מה ההבדל בין ברוקר ליועץ השקעות

pixabay

מעודכן ל-11/2020

מי שמשקיע בשוק ההון מתמודד לא רק עם הכלים הפיננסיים, כמו מניות, אג"ח ועוד, אלא גם עם בעלי המקצוע, בהם ברוקרים, מנהלי תיקי השקעות, יועצי השקעות ובנקאים.

הצורך לדעת מיהו בעל המקצוע הוא חשוב, משום שכך אפשר לדעת למי לפנות לצורך ביצוע פעולה מסוימת. לכל אחד מבעלי המקצוע הרשאות משלו. הן ברוקרים והן יועצי השקעות נמצאים גם בבנקים וגם במגזר הפרטי.

מיהו ברוקר

ברוקר הוא מי שהוסמך על ידי רשות ני"ע לבצע מספר פעולות בבורסה, בהן מכירה וקנייה של מניות, אג"ח, קרנות סל, מט"ח ועוד. הברוקרים הגדולים ביותר הם הבנקים, ורוב המשקיעים מבצעים פעולות בבורסה דרכם. הברוקרים הפרטיים הם למעשה בתי ההשקעות. ההבדל המרכזי בין בתי ההשקעות לבנקים הוא הפעולות הנוספות שמציעים הבנקים, ובהן ניהול חשבון עו"ש, כרטיסי אשראי, הוראות קבע ועוד.

החשש המרכזי של הציבור הוא שברוקרים פרטיים בטוחים פחות מהבנקים. אלא שאם מדובר בחברה גדולה, הסיכון נמוך יחסית, התשואות גבוהות יותר לרוב ודמי הניהול נמוכים יותר, כך שהרווח גדול יותר.

בעבר ברוקרים היו נגישים בעיקר לעשירים וגבו עמלות גבוהות. אלא שעם כניסתו של המסחר אונליין והאפשרות לתת פקודות מכירה וקנייה גם ללא ברוקרים ובלי העמלות הגבוהות, שינו הברוקרים את פניהם והפכו למנהלי השקעות אישיים כדי להצדיק את העמלות. הרבה ברוקרים משמשים גם כיועצי השקעות הלכה למעשה וכן כמעין סוכנים של חברות, כך שאם משכנעים לקוח לקנות החזקה בחברה מסוימת, אותה חברה תשלם לברוקר עמלה יפה, במזומן, במניות או באופציות.

ההבדל בין ברוקר ליועץ ההשקעות

ההבדל העיקרי בין ברוקר ליועץ ההשקעות הוא שיועץ השקעות אינו מוסמך לבצע את הפעולות של הברוקר. הוא מקבל תעודת יועץ אחרי קורס ואחרי לימודים אקדמיים בתחום הפיננסים. יועץ השקעות יכול לתת עצות על מסלול ההשקעה - סולידי או יותר מסוכן, וכן לייעץ כיצד לבנות את התיק, אך אינו מוסמך לבצע את הפעולות בבורסה עבור הלקוח. לאחר הייעוץ הלקוח יכול לקבל או לא לקבל את העצה. את הוראות הביצוע נותן הלקוח לברוקרים בבנק או לברוקרים הפרטיים הלכה למעשה. יועצי השקעות אמורים לעבוד בסביבה שהיא נקייה מגמול כלכלי והלקוח הוא המתייעץ, ולכן יש עליהם גם יותר פיקוח. יועץ השקעות אמור לקבל אישור לעסוק במקצוע מרשות ני"ע, אם כי יש בשנים האחרונות הקלות המאפשרות ייעוץ מקוון.

למה אני צריך ברוקר?

בימנו כשהריביות בבנקים שואפות ל-0(נכון ל-2020), ההשקעה אולי המשתלמת ביותר היא השקעה בשוק ההון ומסחר במניות. שוק ההון עושה בממוצע לטווח רחוק כ-7% תשואה בשנה. אך שוק ההון יכול להיות גם מקום מסוכן ומאד תנודתי. בשנים האחרונות החלה מגמה של אנשים עם ידע מועט שסוחרים לבד בשוק המניות, הדבר הזה מסוכן מאד מפני שיש צורך בהרבה נסיון ולימוד כדי לנסות ולהעריך מה הכיוון של מניה מסויימת. יש צורך בקריאת הדוחות הפיננסיים של החברה והבנת הנתונים הכלכליים שלה, בנוסף לניתוח הטכני והנראות של הגרף לאורך זמן. ולכן מומלץ למתחילים לפתוח תיק השקעות במניות על ידי ברוקר מקצועי עם נסיון שמודע לכל התהליכים הכלכליים שקוראים גם בחברה שבמניה שלה הוא סוחר וגם בקיא בכלכלה הכללית ומה מצב השווקים בכלל. רק עם ברוקר מקצועי שינהל את תיק ההשקעות הסיכון יורד והסיכוי להרוויח עולה.

השקעה בסכום נמוך עדיפה על היעדר השקעה

רשות ני"ע מתירה לברוקרים לפתוח חשבון מרחוק למסחר

יועץ השקעות בבנק - מה העבודה? כמה מרוויחים? והאם כדאי?

לקבלת הצעה לפיקדון אטרקטיבי ביותר – מלא פרטים ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות