fbpx
מדריכי השקעות

פוליסות חיסכון - יתרונות וחסרונות; האם הן באמת תחליף לקרנות נאמנות?

מעודכן ל-08/2019

אתם רוצים להשקיע לטווח הקצר והבינוני? יש לכם כמה אפשרויות – השקעות סולידיות לחלוטין כמו פיקדון ומק"מ; השקעות בקרנות נאמנות סולידיות ובעיקר קרנות כספיות ושקליות (רק שבהן אתם צריכים לבדוק שאתם לא מפסידים); השקעות בקרנות אג"ח (רק שבהן אתם כאילו "סולידים", הסיכון גדול!); השקעה בקרנות מנייתיות, בארץ או בחו"ל; ותעודות סל עם מגוון אפשרויות – תעודות סל שעוקבות אחרי התשואה הסולידית של הפיקדונות, תעודות סל שעוקבות אחרי מדדי אגרות חוב, ותעודות סל שעוקבות אחרי מדדי מניות. אלא שבשנים האחרונות נכנס מכשיר חדש לתחום – פוליסות חיסכון/ פוליסות השקעה, שצובר תאוצה ומנהל כבר מעל ל-30 מיליארד שקל.

פוליסות חיסכון שנקראות גם פוליסות השקעה הן מכשיר של חברות הביטוח. הן מכשיר שנועד להשקעה לטווח קצר ובינוני ובמילים אחרות הן סוג של אלטרנטיבה בעיקר לקרנות הנאמנות (וגם לתעודות הסל). מדובר במכשיר שמפוקח על ידי המפקחת על שוק ההון החיסכון והביטוח שבמשרד האוצר (דורית סלינגר), להבדיל מהקרנות נאמנות שמפוקחות על ידי רשות ניירות ערך (שמואל האוזר).

מגוון של אפשרויות עם ניהול אקטיבי; האם זה טוב?

פוליסות חיסכון בולטות בשוק הן - "קשת" של קבוצת מגדל, "מגוון" של קבוצת הראל, "אקסלנס אינווסט" של הפניקס, "חיסכון פיננסי" של כלל ו"טופ פייננס" של מנורה. "פוליסות החיסכון", למרות הרישא – פוליסה, הן ללא אלמנט ביטוחי, אלא אמצעי חיסכון והשקעה בלבד. מדובר במכשיר שמאפשר השקעה ברמות סיכון שונות (ובהתאמה רמות סיכוי שונות), זה לא רק חיסכון סולידי, יש מגוון של אפשרויות לרבות מסלול אג"חי, מסלול מנייתי ושילוב של מניות עם מכשירים יותר סולידיים.

הכספים עצמם מנוהלים על ידי חברת הביטוח כשאלו מנפנפות במנהלי ההשקעות שלהן, שבמקביל לניהול הפוליסות חיסכון והשקעה האלו מנהלים גם מכשירים נוספים – קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ועוד. כלומר, קיים ידע וניסיון משמעותי בגופים אלו. השאלה אם זה מספק ערך מוסף, תשואה עודפת? במילים אחרות, האם הניהול האקטיבי אכן עולה על הבנצ'מרק, מדד הייחוס? אחרת, המשקיע יכול באופן פשוט (וזול יותר) לגוון את השקעותיו לפי רמת הסיכון בין מכשירים פסיביים עוקבי מדדים - תעודות סל וקרנות מחקות (עוקבות אחרי מדדים שונים). כאן תוכלו לקרוא על תעודות הסל, וכאן על הקרנות המחקות - המכשירים האלו הולכים ותופסים נתח גדול יותר בעולם ההשקעות הגלובלי וזה לא סתם, זה בזכות הרציונל שלא ניתן להכות את השוק, ואם לא ניתן להכות את המדד, כלומר להשיג תשואה טובה מהמדד אולי הכי פשוט לקנות את המדד עצמו.

פוליסות החיסכון להבדיל מהמכשיר העיקרי של חברות הביטוח והפנסיה – חיסכון פנסיוני (קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים) אינן מגלמות הטבות מס לחיסכון לטווח ארוך, אבל יש להן יתרון גדול - הטבת מס בעת העברה בין פוליסה לפוליסה. מעבר שכזה לא נחשב למימוש / מכירה, ואין בגינו רווח הון.

ולמה אין הטבת מס לחוסכים לטווח ארוך (זיכוי, ניכוי בהפרשה)? ובכן,  אחרי הכל כוונת המדינה לספק המדינה הטבות מס לחוסכים לזמן ארוך (לתקופת הפנסיה), ואילו פוליסות אלו יכולים להיפדות בכל נקודת זמן – המשקיעים יכולים להנזיל את הכסף יחסית מהר וכן הם יכולים לעבור בין המסלולים. חשוב להדגיש - אפשר לעבור בין מסלולים שונים בתוך חברת הביטוח מבלי שהמהלך ייחשב כמימוש.  אבל מעבר בין חברות הביטוח השונות נחשב מימוש והוא חייב במס.

אז מה זה בעצם המוצר הזה? למה הוא דומה? ולמה שהוא יעניין משקיעים? ובכן, כבר נפרט על יתרונות וחסרונות המוצר, אבל כבר בשלב זה חשוב להדגיש - המוצר הזה סובל ביחס לקרנות הנאמנות מחוסר שקיפות (אתם לא רואים את השער שלו כמו קרן נאמנות) ואתם גם לא יודעים מה יש "בפנים" - חלק משמעותי מהכספים בפוליסות יכול להיות כספים שלא בנכסים סחירים - נדל"ן, השקעות בחו"ל, קרנות גידור ועוד - מי צריך את זה בכלל? ולמה זה טוב? לא ממש ברור, אבל אי אפשר להתווכח עם תוצאות - ההשקעות הלא סחירות עשויות להניב תוצאות טובות יותר וזה אכן קרה בשנים האחרונות. גם חברות הביטוח מצהירות שהכספים האלו מספקים להם תשואה עודפת משמעותית על השקעות אחרות. זאת ועוד - נכון שלא מתפרסם שער יומי על פוליסת חיסכון (כמו בקרנות), אבל גם בקופות גמל להשקעה אין שער יומי.

להבדיל מהשקעה בקרן שהיא פשוטה - הוראה ליועץ ההשקעות או פעולה אינטרנטית, כאן בפוליסות השקעה אתם צועדים לאחור  - טפסים, חתימות, העברת כספים לחשבון המיוחד. הנה הסבר על - איך מפקידים ואיך מושכים? הכספים יכולים להיות מועברים לחיסכון בהוראת קבע שוטפת/ חודשית או בהפקדה חד פעמית גדולה. המשקיעים בחסכונות האלו יכולים להנזיל את הכסף יחסית מהר (כמה ימים). כמו כן, המשקיעים יכולים גם למשוך את הכספים במהירות יחסית (וללא קנס). ולמרות זאת - יש גם יתרונות, וכבר הרחבה, נתחיל בהשוואה למוצר המתחרה - קרנות נאמנות

לקבלת הצעה אטרקטיבית לפוליסת חיסכון – מלא פרטים ויחזרו אלייך בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


מה עדיף- קרנות נאמנות או פוליסות חיסכון? או...

ובכן, לא זו ולא זו - קופת גמל להשקעה (אבל קופת גמל מוגבלת בסכום ההשקעה; הפוליסת חיסכון - לא מוגבלת)

פוליסות החיסכון/ ההשקעה נועדו , נאמר זאת בפשטות – לקחת כסף מהקרנות נאמנות, להתחרות עם המכשירים לטווח קצר ובינוני. היתרון שלהם על פני הקרנות הוא הגמישות במעבר בין מסלולים מבלי שהדבר נחשב מימוש לצרכי מס. בפוליסות האלו אפשר לעבור ממסלול מנייתי לסולידי ובחזרה למנייתי והדבר לא ייחשב של מכירה ולכן אין רווח לצרכי מס. ואילו בקרנות אם אתם מוכרים קרן מנייתית מחושה מס על רווח ההון (אם יש), כלומר בקרנות מדובר על מכירה ובהתאם מס על הרווח, ובפוליסה זה לא מכירה, אלא העברה בין מסלולים. היתרון כאן מתבטא בדחיית המס עד למימוש הסופי. אלא שמול היתרון הזה קיים חיסרון בולט - המשקיע לא יכול להשתמש ברווחי פוליסות הביטוח לצורך קיזוז הפסדי הון (הן מוגדרות כפוליסות ביטוח ולא כמשכיר הוני).

דמי הניהול בפוליסות החיסכון לא נמוכים ביחס לקרנות – 0.8% עד 1.2% בממוצע, כשבעיקרון הן יכולות לגבות עד 2% כשבקרנות דמי הניהול נעים מאפס ועד 3%, הממוצע סביב כ-1%, תלוי כמובן באפיק ההשקעה. נראה שבפוליסות סולידיות דמי הניהול עולים על דמי הניהול בקרנות הנאמנות, אבל בפוליסות מנייתיות דמי הניהול דווקא נמוכים או זהים לדמי הניהול בקרנות הנאמנות.

על כל פנים, דמי הניהול בפוליסות החיסכון הן פקטור גם של משא ומתן. זה לא קבוע כמו בקרנות נאמנות, אפשר להתמקח וככל שהיקף ההשקעה גדול יותר הכח מול חברת הביטוח גדול יותר. אגב, ניתן להתמקח כי הפוליסת חיסכון מוגדרת (טכנית) כמוצר ביטוחי , ומוצר ביטוחי הוא סוג של הסכם בין שני הצדדים והם יכולים לשנות אותו (לשנות את דמי הניהול הספציפיים בחיסכון).

חיסרון של הפוליסת חיסכון מול קרנות הנאמנות הוא בסרבול ובשקיפות. פוליסות חיסכון זה הסכם מול חברת הביטוח, צריך למלא טפסים כדי לרכוש את החיסכון, בעוד שבקרנות נאמנות ניתן לרכוש ולמכור ברגע – באינטרנט, בשיחה עם היועץ. מעבר לכך, בקרנות נאמנות הכל שקוף בזמן אמת – אתם רואים את השער מדי יום, בפוליסות חיסכון זה אחרת, אין נגישות טובה ומיידית כפי שיש בקרנות. יש ברוב הפוליסות חיסכון מידע חודשי (בדיעבד) על האחזקות הגדולות של הפוליסה. עם זאת, חשוב להדגיש כי הסרבול לכאורה הופך להיות לא משמעותי - זה יחסית בקטנה, כמה טפסים וזהו, ואם אתם עובדים דרך סוכן ביטוח, מומחה פיננסי/ מתכנן פיננסי, אז בכלל זה לא ביג דיל - עושים בשבילכם את העבודה. ובקשר לשקיפות - אז גם בקרנות נאמנות לא יודעים בכל רגע נתון במה היא מחזיקה. נכון, בפוליסות זה עוד יותר לא ידוע, כי הפרסום הוא לא יומי כמו בק'רנות (פרסום התשואות) אלא פעם בחודש, ועדיין לא בטוח שזה חיסרון גדול לרוב האנשים.

ובכל זאת, פוליסות ההשקעה/ חיסכון מסורבלות יותר לרכישה. בעוד שאת קרנות הנאמנות ניתן לרכוש ולמכור כיום בלחיצת כפתור פשוטה, רכישת הפוליסה דורשת מילוי טפסים, אם כי כאמור - זה לא ביג דיל, ובמקרים רבים הסוכן/ מומחה שלכם לוקח על עצמו את העבודה.  בשני האפיקים האלו ניתן להשקיע כל סכום (בניהול תיקים אגב יש מינימום – לרוב 250-300 אלף שקל).

הבדל נוסף בין הפוליסה לבין קרנות נאמנות - בפוליסות ניתן לייצר קצבה חודשית – סכום חודשי שמופרש למשקיע (סוג של "משכורת"), בקרנות נאמנות לא ניתן לעשות זאת, אלא אם מדובר בקרנות נאמנות מחלקות (מחלקות דיבידנדים באופן שוטף). בפוליסות החיסכון אתם יודעים במה אתם משקיעים ואין שינויים, אלא אם אתם מחליטים לשנות. בקרנות נאמנות קורה לפעמים שאתם רוכשים קרן מסוימת ומתעוררים לקרן אחרת מכיוון שהיא שינתה מדיניות השקעה, אם כי רשות ניירות ערך מנסה להגביל את שינוי המדיניות בקרנות.

שוני מהותי בין האפיקים אם כי לא בהכרח משפיע על קבלת ההחלטה באיזה אפיק להשקיע הוא הפיקוח על המוצרים – קרנות הנאמנות הן תחת רשות ניירות ערך והפוליסות חיסכון והשקעה בפיקוח משרד האוצר, המפקחת על שוק ההון, החיסכון והביטוח. ומכאן שגם הפצתו שונה – בעוד שאת קרנות הנאמנות מפיצים הבנקים ומקבלים עליהם ייעוץ דרך יועצי ההשקעות של הבנקים, את פוליסות החיסכון וההשקעות מפיצים סוכני הביטוח.

, בסוף 2016 הושק מוצר חדש - קופת גמל להשקעה, אבל בפועל לא באמת מדובר בקופת גמל , מדובר בתוכנית חיסכון עם הטבות מס והטבות נוספות. מדובר במוצר מנצח שעדיף על המוצרים המתחרים. ראשית הוא מוצר לכל טווח השקעה - קצר, בינוני ארוך; שנית הוא נהנה מהטבות מס - אין מס על רווחי הקופה, ואם החוסכים נשארים עד הפנסיה הם פטורים ממס על מיוש הקופה (בתנאים מסוימים). מעבר לכך - מדובר במוצר נזיל, מוצר גמיש- אפשר לעבור בין מסלולי השקעה ובין קופות בחברות שונות. כמו כן, דמי הניהול יחסית נמוכים - כאן תוכלו להרחיב על קופת גמל להשקעה. 

איך בוחרים פוליסת חיסכון?

המשקיע/ הלקוח בוחר מסלול אחד מבין המסלולים שמוצעים לו (יש מגוון של מסלולים, במקומות מסוימים מעל 10 מסלולים!). המסלול נקבע בהתאם לצרכיו של הלקוח/ משקיע, ובהינתן רמת הסיכון הרצויה והמתאימה לו. המסלולים האלו דומים ומזכירים את המסלולים בביטוחי המנהלים, לרבות מסלול שקלי, מסלול אג"חי, מסלול צמוד מדד, מסלול מט"חי, מסלול מנייתי (מקומי), מסלול מנייתי-חו"ל ועוד.

במקביל לבחירה ברמת הסיכון ובסוג "תיק ההשקעות" של פוליסת החיסכון, אתם צריכים להתמקח על דמי הניהול – זה שווה לכם הרבה כסף. אנחנו בעידן של ריביות נמוכות ובהתאמה בעידן של תשואות נמוכות, כל פיפס חשוב. זה מוגזם לגמרי לשלם מעל 1% דמי ניהול שאתם מרוויחים במסלול אג"חי אחוזים בודדים ( וחשופים להפסדים אם הריבית תתחיל לעלות). דמי הניהול שנגבים הם חלק משמעותי מהרווח / תשואה ברוטו, ואם אתם מצליחים להוריד אתם מעשירים את מה שנשאר לכם בצורה משמעותית – אל תזלזלו בכמה עשיריות של דמי ניהול.

פוליסות חיסכון ב-5 נקודות

מוצר חיסכון שמנוהל בחברות הביטוח

ניתן לעבור בין מסלולים  בתוך חברת הביטוח ללא תשלום מס (לא נחשב כמכירה/ מימוש)

ניתן להפקיד כל סכום (להבדיל מקופת גמל להשקעה שמוגבלת בהפקדה)

ניתן להפוך את ההשקעה לנזילה בכל רגע

תתמקחו על דמי הניהול - אפשר לחסוך הרבה


מדריכים נוספים:

קופת גמל להשקעה - מוצר מבטיח, אל תפספסו

קרנות מחקות - האם כדאי?

קרנות נאמנות - המדריך המלא

קופת גמל אישית - בעיקר יתרונות


פוליסות חיסכון - מידע חשוב:

כל פוליסות החיסכון הקיימות - היקף כספי ותשואה חודשית  - מידע מאתר פאנדר

4 סיבות להתרחק מפוליסות חיסכון  באתר הסולידית  - (אבל, כאמור במדריך יש גם יתרונות)

לקבלת הצעה אטרקטיבית לפוליסת חיסכון – מלא פרטים ויחזרו אלייך בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

4 תגובות

  • אין כיום ניוד בין פוליסות חסכון בין הגופים כדי לעבור לדוגמא ממנורה להראל נצטרך לבצע פדיון במנורה לשלם מס רווח הון בגובה 25% על הרווחים ולפתוח פוליסה חדשה בהראל
    שימו לב אתם טועים ומטעים...

שינוי גודל גופנים
ניגודיות