fbpx
מדריכי בנקאות

שקל חזק - מה הסיבות, מה ההשלכות, מי נהנה מכך ומי סובל

זה כבר כמה שנים שהשקל חזק מאוד וממשיך להוביל בצמיחתו מול המטבעות  החזקים בעולם, הדולר והין. מאז 2004 נמשכת המגמה של התחזקות השקל, בעקבות התחזקות הכלכלה של ישראל, צמיחה יחסית גבוהה למערב,  מערכת בנקיםשמרנית, גילי הגז הטבעי, שיעורי אבטלה נמוכים ועוד.

בשנים האחרונות השקל מתחזק בשל השקעות זרים. הסיבות מגוונות: קטר ההייטק, השתפרות הביטחון  בתקופה זו, מדיניות פיסקאלית מרוסנת ומדיניות מוניטרית ששומרת על יעדי האינפלציה. עם זאת,  כל אלו עומדים כעת בסימן שאלה: הגירעון תופח, אין מממשלה רשמית , הביטחון מתערער וגם הצעדים של הבנקים לא בטוח שיעמדו בלחצים.

עם זאת, בנק ישראל ממשיך לרכוש  מט"ח בכמויות עצומות כדי להחליש אותו. למה? הנפגעים העיקריים מהתחזקות השקל הם היצואנים. בעוד הסחורות  מחו"ל הופכות זולות יותר, הסחורות הישראליות הופכות יקרות יותר. גם המשכורות שמשלם היצואן הן בשקלים בעוד הרווחים הם במטבע זר, כך שהפער מצמצם הלכה למעשה את הרווח שלהם. לעתים השחיקה  ברווחים מובילה מאוחר יותר להפסדים,ואלה בתורם מבוילים לפיטורים.

כיוון שיצוא הוא מנוע צמיחה עיקרי לכלכלה מקומית בנק ישראל מנסה לעזור ליצואנים באמצעות קנייה עצומה של כסף זר. המטרה של הבנק ליצור ביקוש מלאכותי לכסף זר וכך להעלות את ערכו על חשבון השקל.

קנית מט"ח עוזרת בטווח הקצר

בקרב הכלכלנים קיימת מחלוקת אם זו אכן שיטה טובה. הרי אם השקל מתחזק מסיבות אמיתיות בשטח, קנייה של מט"ח תעזור רק נקודתית ולא לטווח ארוך. עוד טוענים שהצרכנים נפגעים מכך כי עכשיו הקנייה  שלהם תתייקר. כך שמצד אחד  היצואנים מרוויחים אבל הצרכנים מפסידים.

עוד טוענים כלכלנים שעיקר היצוא בארץ  הוא בהייטק ועקב הביקוש הגבוה למוצריהם  הייחודיים  הם יכולים להעלות מחירים. זה לא המצב בתעשיות המסורתיות שלהן מתחרים רבים ברחבי העולם, כך שייקור של מוצריהן יכול להוביל לקריסתן.

הצעד שכן יכול להוביל להחלשת השקל הוא הסרת חסמי יבוא אלא שבמקרה זה יש סכנה של קריסת תעשיות מקומיות. חסידי השוק החופשי אומרים שאין טעם להחזיק בכוח תעשיות שכבר לא עובדות ואינן מהוות יתרון תחרותי. התעשיינים לעומת זאת אומרים שהמחיר כבד מדי ואי אפשר לשלוח כל כך הרבה עובדים הביתה.

אותם כלכלנים אומרים שגם אם נניח שיש צורך בתעשיות אלו, הפתרון הוא לא בקניית מט"ח אלא  בהקלה מיסויית על היצואנים וכן הטבות מס. עוד טוענים כלכלנים שרכישת המט"ח עולה המון לבנק ישראל, כולל הריביות שהוא משלם ובתוך כך הולך המון כסף של הציבור לפח. גם הורדת הריבית נועדה להקל על היצואנים. אבל זו בתורה  מרחיקה משקיעים  משוק ההון ומביאה אותם אל הנדל"ן, שלכן מתייקר. אז נכנסים לסחרחורת של מינופים כדי לעמוד במשכנתאות על חשבון ההכנסה הפנויה של הציבורץ.כך היצואנים לכאורה מרוויחים, אבל היבואניםו הצרכנים נפגעים.

אבל האם זה באמת עובד? למרות ההתערבות המסיבית של בנק ישראל השקל נשאר חזק. טענת בנק ישראל: לולא התערבותנו המצב היה גרוע יותר. אלא שקשה לראות כמה השפעתו יכולה להיות גדולה שהרי חוזקו של הדולר תלוי במשתנים רבים ובמשקיעים ברחבי כל העולם והפתרון  לא יכול להיות בנקאי בלבד.

שקל חזק: אספן סיני מוכר שקלים ביוקר בעלי אקספרס

תביעה נגד בנק לאומי: היכן מוחזקים מאות מיליוני שקלים של קורבנות שואה?

 

 

מלאו פרטים וקבלו הצעה אטרקטיבית לניהול חשבון ניירות ערך.

 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות