fbpx
יש לך שאלה?
חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

תיקון 190 - קופות הגמל שוב אטרקטיביות

צילום: shutterstock
מעודכן ל-03/2019

גילאי 50 פלוס יכולים לחסוך בקופות גמל וליהנות מהטבות מס גדולות מאוד. מדובר על תכנון מס לגיטימי  שמאפשר לשלם מס של 15% על הרווח הנומינלי ולא 255 מס על הרווח הריאלי. כמו כן, ניתן למשוך את הכסף דרך קצבה חודשית ולהפחית עוד יותר את תשלום המס.

האפשרויות האלו נוצרו בזכות תיקון 190 בתקנות מס הכנסה.

תיקון 190 הוא מהפכה בעולם הפנסיוני ובעולם ההשקעות - לא פחות מכך. נסביר כאן מה המשמעות של התיקון על קופות הגמל, איך התיקון הזה מחזיר את קופות הגמל למרכז הבמה, ואיך זה ישפיע על הכיס שלכם.

קופות גמל היו פעם מכשיר השקעה נהדר – העמיתים היו מפקידים בקופה ונהנים מהטבות מס על ההפקדה, הרווחים מההשקעות היו פטורים ממס על רווחי הון, ולאחר 15 שנה הקופות היו נזילות. אבל, ב-2008 השתנו הכללים – באוצר החליטו לעודד חיסכון לקצבה ולא חיסכון הוני ובעצם ביטלו את האפשרות לקופת גמל הונית (תיקון 3).

ההחלטה הזו חיסלה בעצם את היתרון של קופות הגמל לעומת חסכונות פנסיונים אחרים, וביטלה את האפשרות לחיסכון הוני.  כמו כן, היא בעצם חילקה כל קופה לשתיים – כספים שנחסכו עד 2008 ואחרי 2008. הכספים שנחסכו לפני 2008 ניתנים למשיכה על פי התנאים הקודמת כחיסכון הוני (משיכה חד פעמית), ואילו הכספים שהופקדו מאז יוכלו להימשך רק כקצבה אחרי גיל 60. משיכה לפני הזמן המותר עולה לכם ביוקר – 35% על כל הסכום.

קופות גמל - אפשר למשוך במשיכה אחת (אחרי 60 ואם יש קצבה של 4,500 שקל)

ועל רקע זה, קופות הגמל סבלו מפדיונות – אנשים הנזילו את הקופות ועברו למסלולים פנסיונים מפתים יותר, או להשקעה מוחשית (נדל"ן), וכמעט נעצרה ההפקדה השוטפת. אבל זה השתנה בהמשך לתיקון 190 (תיקון לפקודת מס הכנסה הנוגע למיסוי בקופות הגמל. תיקון  190, הופך שוב את קופת הגמל למכשיר אטרקטיבי לחלק מהאנשים. על פי התיקון, העמית יכול להפקיד כל סכום בכל קופת גמל, ובהגיעו לגיל 60 לקבל קצבה עד לתקרה של ארבע  פעמים השכר הממוצע במשק ­ פטורה ממס.

ולא רק זה -  במידה ולעמית יש קצבה חודשית מינימלית של כ-4,500 שקל (הסכום מתעדכן באופן שוטף) מקרן פנסיה וביטוח מנהלים, אז הוא יכול למשוך מקופת הגמל את היתרה כתשלום חד פעמי, ולשלם מס על הרווחים בשיעור של 15% (על הרווח הנומינלי), להבדיל מהמס על הבורסה - 25% מהרווים הריאליים. ההיגיון שבהוראה הזו הוא פשוט – המחוקק אמנם מעוניין שהציבור יחסוך כדי שתהיה לו קצבה חודשית בפנסיה (וכאן הוא די כופה את החיסכון הקצבתי), אך גם המחוקק מבין שלא ניתן להגזים  - אי אפשר לדרוש שכל החסכונות שלנו יהפכו בתקופת הפנסיה לקצבתיים, ואם הגענו לרף מסוים בהחלט אפשר את היתרה להפוך לחיסכון הוני/ משיכה חד פעמית, ולכן הוא מגדיר את הרף – 4,400 שקל (משתנה), והיתר ניתן למשוך באופן חד פעמי (או כקצבה שסיכוי טוב שרובה פטורה).

מעבר לכך, בתיקון 190 יש התייחסות להעברה בין דורית של הכספים -  הורשת הכסף בקופה למוטבים שמגדיר החוסך. אז ראשית בקופה ניתן להגדיר מוטבים לא דווקא לשארים, בקופה יש כספים שלא יכולים "לשים עליהם יד" במקרה של ערבויות, בעיות פיננסיות, חובות וכו'. הכסף עובר למוטבים והוא עובר לרוב פטור ממס ובאופן מהיר.

תיקון 190 - יתרון נוסף לקופת גמל אישית (IRA ) 

וסיכום ביניים – קופת גמל לאחר תיקון 190 הפכה לאטרקטיבית יותר -  ניתן למשוך (תחת התנאים – גיל מעל 60 וקצבה מעל 4,500 שקל) את היתרה במס נומינלי של 15% (להבדיל ממס ריאלי של 25%) אבל, זה לא בהכרח מס נמוך יותר – בתקופות של אינפלציה נמוכה, סביר ש-15% נומינלי נמוך יותר מ-25% ריאלי, אבל לאורך זמן ועם אינפלציה סבירה של 2%+- זה ממש לא בטוח וחשוב לבדוק זאת.

על כל פנים, תיקון 190 מאפשר משיכה הונית, מאפשר הטבת מס, מאפשר לשלב בין משיכה הונית לקצבה שוטפת, כאשר יש הטבות מיסויות משמעותיות על הקצבה מקופת הגמל (חלק משמעותי ממנה פטור).

זה עוד לא הופך את המכשיר הזה למצויין, אבל הוא בהחלט כבר לא גרוע כבעבר. זאת ועוד - ניתן לשלב את המוצר הזה עם קופת גמל אישית (IRA), קופת גמל שבה אתם מנהלים את הכסף, ותתפלאו רובכם (לא כולכם) יכול לעשות זאת. היתרון – שקיפות, שליטה ודמי ניהול נמוכים. זה הופך את הקופה למכשיר עוד יותר אטרקטיבי, כשמעבר לכך, חשוב להזכיר את קופת הגמל להשקעה, שהיא אמנם לא בדיוק קופת גמל סטנדרטית, אלא סוג של חיסכון נזיל עם יתרון בדחיית המס, וכן עם הטבות גדולות לפנסיה.

תיקון 190 - כלי השקעה לגימלאים

תיקון 190 פותח בפני גימלאים השקעה נזילה שיכולה להיות בסכומים גדולים, לרוב בעלויות נמוכות (דמי ניהול יחסית נמוכים - וצריך להתמקח על דמי הניהול!) עם יתרונות מיסוי משמעותיים. זו הסיבה שהקופות הפכו בזמן האחרון לאבן שואבת של כספים של אנשים שנמצאים כבר בפנסיה. הם מעדיפים את הנזילות, הם מעדיפים את המס הנומינלי בשיעור 15%, והם מזרימים כספים לקופות.

יתרון נוסף של הקופות הן במצב של הורשה - אם (חס וחלילה) נפטר העמית עד גיל 75 הכספים בקופה עוברים למוטבים ללא מס. אם העמית נפטר אחרי גיל 75, המוטבים יכולים לפדות את כספי החיסכון ולשלם 15% מס נומינלי על הרווחים, או שהם יקבלו קצבה מכספי הקופה ופטור מלא ממס. כאמור היתרון העיקרי הוא לפני 60 ומעלה, קראו הרחבה בעניין זה - תיקון 190 - למי זה מתאים?)

 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


כל המכלול הזה מחזיר את קופות הגמל לחזית מוצרי ההשקעה.  אבל חשוב להדגיש שלא מדובר במוצר מנצח באופן מוחלט, ממש לא, ובמבחן של כל אפיקי החיסכון - קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים וקופות גמל לכל מכשיר יש יתרונות לצד חסרונות. בביטוח מנהלים מקבלים החוסכים גם כיסויים ביטוחיים, בשאר האפיקים הם לא מקבלים זאת; בקרנות הפנסיה מקבלים החוסכים השקעה באפיק מובטח - אג"ח יעודיות. מדובר על התחייבות של המדינה לספק לקופות אגרות חוב בריבית של 4.86% - זה המון בתקופה של ריבית אפסית, וזה מבטיח לקרנות האלו תשואה נאה, ועמדת פתיחה חזקה לייצר תשואה עודפת מול המכשירים האחרים - אם הם לא יצליחו לעשות זאת, אז באמת אוי ואבוי לניהול בקרנות הפנסיה. בכל מקרה ההטבה הזו שמורה להם, לא לביטוחי המנהלים ולא לקופות הגמל.

מעבר לכך, קופות הגמל כאמור יכולות תחת תנאים מסוימים (גיל 60 ומעל 4,500 שקל בקצבה) להפוך למזומנים בכיס (חיסכון הוני), אבל כדי שזה יקרה צריך קודם כל חהעביר את הקופה למכשיר פנסיוני קצבתי כמו ביטוח מנהלים או קרן פנסיה. אבל מי ואיך מעבירים? ויותר חשוב לפי איזה יחס המרה/ מקדם המרה מעבירים את הכספים? קיים חשש שכאשר נעשה את המעבר הזה הקרנות פנסיה או ביטוחי המנהלים יחגגו  עליינו, אם כי, משיחות שעשינו עם יועצים פנסיונים נראה שמדובר בסוג של מתמטיקה ברורה, ואין כאן יכולת תמרון. מקדם ההמרה רק נזכיר זה היחס שהופך את החיסכון לקצבתי - לדוגמה יש לכם 1 מיליון שקל ומקדם של 200 - תקבלו 5 אלף שקל בכל חודש (1 מיליון שקל חלקי 200). ככל שהמקדם נמוך יותר כך הקצבה החודשית גדולה יותר. כאן תוכלו לראות הדגמות לתיקון 190 והשוואות לאפיקי החיסכון האחרים.

"תיקון 190 רלבנטי כאשר עוזבים את מקום העבודה או פורשים וזאת על ידי מתן אפשרות להשארת כספי הפיצויים בקופת הגמל, וביצוע פדיון בעת הצורך כסכום חד פעמי", אומר פרופ' זיו רייך ומוסיף – " קיימים מספר יתרונות בתיקון 190 הבולט בהם מאפשר לבצע איחוד בין מענקים שלהם היה זכאי הפורש, כאשר לאחר מכן יהיו הטבות מס. גיל 60 נקבע כגיל הנכון מבחינת היערכות לקראת הפנסיה, כך שניתן לעשות מספר פעולות שיביאו לחיסכון אופטימלי בגיל הפרישה, כאשר תיקון 190 יכול להיות משמעותי ביותר, ולעודד יצירת חיסכון לבני הגיל השלישי, תוך כדי היתרונות של קופות הגמל והאפשרות להפקיד סכום חד פעמי. כמו כן,  אפשר דרך קופת הגמל, לעשות תכנון מוטבים בצורה נכונה בפטור מלא ממס רווחי הון, כאשר לדוגמה בעל הקופה הלך לעולמו טרם גיל 75".

רייך סבור שקופות הגמל הם מוצר חשוב אחרי קרנות הפנסיה לחיסכון פנסיוני, ומדגיש כי הקופות נהנו גם משינויים בשוק ביטוחי המנהלים - "קופות הגמל הפכו אטרקטיביות בשנים האחרונות בגלל שביטלו בביטוחי המנהלים את המקדמים", אומר רייך, " עכשיו הם יותר אטרקטיביים מתמיד,  בהמשך לתיקון 190 ובהמשך לעידוד חיסכון דרך קופת גמל להשקעה, אך עדיין קרנות הפנסיה הם המוצר המוביל לחיסכון פנסיוני".

הטבות מס לגילאי 60 - אל תוותרו על הזכויות שלכם

שאלות ותשובות

תיקון 190 – למה זה טוב?

תיקון 190 (תיקון לפקודת מס ההכנסה עם השפעה ענקית על עולם קופות הגמל והחיסכון הפנסיוני) נכנס לתוקף בתחילת 2012 במטרה להפחית את הנזק שבהפיכת קופות הגמל למכשיר חיסכון פנסיוני בלבד. בשנת 2008 נזכיר, נקבע כי קופות גמל יהיו חלק מההשקעות לפנסיה, ויבוטלו ההטבות בהם לחוסכים שיכלו להשקיע בהם על פני כמה שנים טובות ולמשוך את הכסף. המטרה היתה להקטין את הפגיעה בחיסכון לטווח הבינוני, במיוחד בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי (גילאי 60 ומעלה).

על פי התיקון  בני הגיל השלישי יוכלו להשקיע באמצעות הפקדת סכום חד פעמי לקופת גמל וליהנות מהטבות מס משמעותיות, תוך שמירה על נזילות מלאה – כלומר, מדובר בדרך להשקיע בשוק ההון, מבלי לשלם מס!

יש תנאים?

כן, גילאי 60 ומעלה, ובתנאי שאתם  זכאים לפנסיה מזערית בסך 4,400 שקל לערך (הסכום מתעדכן באופן שנתי). מדובר באפיק השקעה מאוד מאוד מוצלח (בזכות הטבת המס).

תוכלו לחדד  בבקשה את עניין הטבות המס?

הכספים המושקעים בקופת גמל לפי תיקון 190 ניתנים למשיכה כקצבה (סכום חודשי שוטף) או כסכום הוני חד פעמי (אם יש לכם סכום קצבה מזערי).בעת משיכת הכספים כקצבה מקבל החוסך פטור מלא ממס רווחי הון. כאשר מדובר במשיכת כספים בצורה הונית, משלם החוסך מס רווח הון מופחת של 15% הרווח הנומינאלי.

יש יתרונות נוספים?

כן, כאשר מעבירים כספים ממסלול השקעה, וממכשירים שונים לקופת הגמל, אזי לא מדובר באירוע מס (אין מס על רווח ההון בקופה או במכשיר הקודם).

מעבר לכך, יש אפשרויות השקעה רבות – סולידיות מאוד ועד מסוכנות מאוד; דמי הניהול יחסית נמוכים (ואפשר וצריך להתמקח), וכן יש אפשרות להעביר את הכספים לילדים/ יורשים. מגדירים   מוטבים בקופת הגמל, כאשר בעת פטירה (חס וחלילה) יקבלו פטור מלא ממס רווחי הון על כל הרווחים שהצטברו בקופה, אם הנפטר הלך לעולמו לפני גיל 75. אם הוא נפטר לאחר גיל 75, ניתן לבחור בין משיכת הכספים בתשלום מס רווח הון של 15% על הרווח הנומינאלי או לקבלם כקצבה בפטור ממס רווחי הון.

חוץ מזה, אפשר לקבל הלוואה בתנאים טובים מול קופת הגמל. זה תלוי בגופים השונים אבל בגדול מאוד (ונתון לשינויים) ניתן לקבל הלוואה של 70%-80% מערך הקופה בריבית של פריים מינוס 0.4%-0.5%.

יתרון נוסף – מדובר במכשיר שמתאים לכולם. גם כאלו שאין להם חיסכון פנסיוני. המכשיר הזה יאפשר להם להפקיד סכום חד פעמי לקופת גמל ולהפוך אותו לקצבה קבועה ופטורה ממס. כמו כן, לאנשים עם קצבת פנסיה מזערית מובטחת – תיקון 190 יאפשר להם להשקיע/ להפקיד כספים ולקבל הטבות מס וגם בעת משיכה הונית (חד פעמית) של הכספים.

כמה ניתן להפקיד?

קיימת הגבלה על ההפקדה במסגרת תיקון 190 - מכפלה של השכר הממוצע במשק במקדם מוגדר, בהתאם לגיל החוסך -  עד גיל 67 – מכפלה של ארבע פעמים השכר הממוצע במשק במקדם המתאים לגילם; חוסכים בני 67 ומעלה – מכפלה של חמש פעמים השכר הממוצע במשק במקדם המתאים לגילם.

אתם יכולים לסכם בקצרה – למי כדאי?

קופות גמל דרך תיקון 190 כדאיות מאוד לבני 60 ומעלה. היתרונות שלהם - הטבות מס – ניתן למשוך את הכספים כקצבה או כסכום הוני חד פעמי (במידה שיש לכם כבר סכום קצבה מזערי). בעת משיכת הכספים כקצבה מקבל החוסך פטור מלא ממס רווחי הון.

בעת משיכת הכספים בצורה הונית, משלם החוסך מס רווח הון מופחת של 15% הרווח הנומינאלי.

יתרון נוסף - העברת הכספים ממסלול השקעה בין קופות ובין מסלולים שונים, לא נחשבת אירוע מס ומכאן שאין חובת מס.

בקופות האלו יש מגוון גדול של מסלולים – סולידיים ומסוכנים, הכל לפי הנוסחה של סיכון סיכוי – רוצים תשואה תצטרכו להסתכן, חוששים להסתכן תקבלו תשואה סולידית.

דמי הניהול בקופות יחסית סבירים, במיוחד לעומת מכשירים אחרים כמו ניהול תיקים, פוליסות חיסכון ועוד. ויתרון בולט נוסף, והאמת מאוד חשוב – אתם יכולים להגדיר בקופת הגמל מוטבים, שיקבלו בעת פטירת החוסך פטור ממס על רווחי הון (על כל הרווחים בקופה) וזה אם החוסך הלך לעולמו לפני גיל 75.  כמו כן, למוטבים יש אפשרות לבחור בין משיכת הכספים בתשלום מס רווח הון של 15% על הרווח הנומינאלי או לקבלם כקיצבה בפטור ממס רווחי הון (אם ילך לעולמו אחרי גיל 75).

וחסרונות – אז כפי שכתבנו -  הכספים סגורים עד גיל 60;. משיכת הכספים מקופת הגמל כסכום הוני (חד פעמי) תוכל להתבצע רק במידה שיש לחוסך קצבה העולה על הקצבה המזערית (כ-4.4 אלף שקל (נכון ל-2018).  כמו כן, סכום של 33.4 אלף שקל ניתן למשיכה רק בכפוף לקבלת אישור מרשויות המס, לאחר הגשת טופס 161 ד' בגיל פרישה.

מדריכים נוספים 

הטבות מס לגילאי 60 - אל תוותרו על הזכויות שלכם

קופת גמל להשקעה

ככה תחסכו לפנסיה

קופת גמל אישית (IRA ) - אל תוותרו על זה

הפנסיה שלכם עומדת להתכווץ

 

חיסכון לכל ילד - מה זה? ואיך תבחרו חיסכון מתאים?

 

ככה תשקיעו את הכסף שלכם לבד...

 

השקעה במניות או השקעה בדירה - מה עדיף?

 

 

 

לקבלת הצעה אטרקטיבית לניהול קרן השתלמות בגוף מוביל – מלאו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

תגובה 1

שינוי גודל גופנים
ניגודיות