fbpx
כלכלה שיתופית

Airbnb שאלות ותשובות

מעודכן ל-02/2019

airbnb הפכה להיות דרך נוחה לרבים למצוא דיור יחסית זול בחו"ל - במקום לשלם סכומים גבוהים בבתי מלון, מטיילים רבים מעדיפים לשכור ב-airbnb.

מעבר לעלות, זה נוח, זה יותר אותנטי, ויש לזה תחושה של בית. יש גם חסרונות, אבל הגידול המאדיר בהשכרה דרך airbnb  מוכיח שזה עובד. במקביל להשכרות של מטיילים בנסיעות לחו"ל, גם ישראלים משכירים דירות בארץ דרך airbnb  וגם זה צובר תאוצה בצורה מרשימה, עד כדי כך שזה משליך על שוק השכרת הדירות בתל אביב - אלפי דירות (ויש כאלו שטוענים שכבר מעל 10 אלף) מופנות להשכרה דרך airbnb  ויוצאות בעצם משוק השכירות המסורתי. זה כבר גורם לעליות בשוק השכירות, והעירייה מנסה להילחם בכך דרך הגדלת הארנונה.

גם מבחינת מיסוי הרי שהשכר דירה בדירות שמושכרות דרך airbnb מחוייב במס עסקי, להבדיל ממס על דירה להשכרה לאנשים פרטיים (הרחבה כאן), ועדיין - זה משתלם לרבים.

אז לשחקנים בשוק הזה - משכירים ושוכרים, הנה כמה שאלות ותשובות שעשויים לעזור לכם:

איך אפשר לשמור על אמינות ב-airbnb  ואיפה מוצאים את המציאות הכי זולות?

Airbnb הוא אתר שיצר מהפכה שלמה בענף התיירות –  הלכה למעשה החליף מלונות וחדרי אירוח ממוסדים במגוון  אפשרויות לינה שונות ומגוונות, במחירים סבירים.

בעלי הדירות הפרטיים  הפכו למעין מלונות בעצמם וכעת אפשר לשכור דירה בכל מקום בעולם בעסקה שמשתלמת לבעל הבית, זולה יותר לשוהה ממלון. האתר מבוסס על כלכלת השיתוף, שבה כל אחד יכול לקחת חלק כיוצר תוכן או נותן שירות, כמו יוטיוב באינטרנט ואובר במוניות. באתר היצע גבוה של מקומות לינה  העוקף את ה3 מיליון וכן היצע גבוה של משתמשים המחפשים מקום ללון.

האם זה בטיחותי יותר ממלון?

אולי לא יותר ממלון מוכר אבל לא פחות, כיוון שהמשתמשים צריכים בעת הרישום לספק פרטי זהות,  פרטים לרשת החברתית שלהם וכן אפשר להסתמך על המלצות משתמשים, כלומר אם יש מספר משתמשים גבוה והפידבק נראה אמין, למשל לא חזרה על אותן מילים או עודף מחמאות חסרות פרופורציה, לא אמורה להיות בעיה. וגם יש דירוג כוכבים.

כמו כן אפשר להתכתב הן עם הלקוח והן עם המארח ולדלות פרטים.  אם בכל זאת נפגם האמון, והמארח לא נתן את הצד שלו בעסקה או האורח לא שילם, airbnb מתחייבת להחזרים ולביטוח נכס. אבל סוגים מסוימים של רכוש כמו תכשיטים, אוספים ויצירות אמנות זוכים להגנה מוגבלת. מומלץ לאורחים לשמור או להוציא פריטים בעלי ערך מסוג זה כשהם משכירים את הנכס, ומומלץ לשקול להוציא ביטוח פרטי לכסות על הפריטים האלה

למה airbnb?

היתרון המהותי של האתר הוא שאפשר לשכור בו מקום מגורים גם למקומות שאינם מלכודת תיירות מהרבה מקומות בעולם. כך שאם יש לכם חברים בעיר מסוימת שהיא לא בדיוק  היעד הכי חם, עדיין אפשר למצוא שם מקום.

האתר לא מציע רק דירות אלא גם סירות, איגלו וכדומה. יתרון מהותי הוא שהוא מתאים לחופשות ארוכות, וכך אפשר לקבל גם דמי לינה נמוכים יותר ללילה.

airbnb למה לא?

המגורים אכן נותנים מקום שהייה נוח לטווח זמן ארוך וקצר, אבל לא  מספקים את הפינוקים הנלווים לבתי מלון, ארוחות, שירות חדרים,  כך שאף אחד לא ינקה אחריכם או יחליף לכם סדינים.

כיוון שמדובר במשכירים פרטיים, אין אחידות. אומנם בהרבה מקרים המחירים נמוכים יותר אבל לא תמיד וזה תלוי במארח, גם איכות הדירה עצמה תלויה במארח. אבל כן אפשר לפתור את זה באמצעות פידבק באתר.

איך להירשם?

הנוחות שברישום מאוד חשובה, לא צריך לזכור סיסמאות ולא להכניס יותר מדי פרטים. פשוט נכנסים דרך החשבון שלכם בפייסבוק או בגוגל והנה אתם פה.

אומנם שלב הרישום אינו מחייב המון פרטים אבל מומלץ לכתוב פרטים וכמה שיותר כדי שתיראו אמינים.

כיצד מתבצע החיפוש למקום זול?

לאחר שמכניסים את היעד ואת מספר המוזמנים, תופיע מפה ובה המקומות המוצעים. אפשר לסנן אם אתם מעוניינים בכל הנכס או רק בכמה חדרים מתוכו,  אם אתם מעוניינים להיות בחדר משותף עם זרים.

תוכלו לסנן גם לפי המכשירים בדירה, אינטרנט אלחוטי, טלוויזיה, מטבח וכמובן טווח מחירים.

הדירה נראית בסדר גמור אבל איך אני יודע שהשכונה טובה?

אתם יכולים ללמוד על השכונה באמצעות המידע ב-airbnb וגם לחפש מידע נוסף בגוגל ובגוגל חדשות, לראות אם היו אירועים חריגים ומה תדירותם.

מה עושים אם רוצים לבטל?

כיוון שמדובר במארחים פרטיים, לכל מארח יש מדיניות ביטולים משלו, וזה משהו שכדאי לשים אליו לב  בבחירת הדירה.

איך מוצאים את ההצעות הכי זולות ב-airbnb?

יש כמה דרכים. שימו לב שלמשתמשים חדשים יש שובר הנחה. כמו כן. כמו תמיד שיחות אישיות וישירות עם המארחים יכולות להניב הנחה משמעותית אם תמצאו חן בעיניהם.

וכפי שכבר ציינו בחופשות ארוכות המחירים נמוכים יותר ללילה ויש לשים אליהם לב.

גסטי - התוכנה שמנהלת לכם את Airbnb

עיריית תל אביב רוצה לייקר את הארנונה על Airbnb פי שניים מדירות מגורים

הכנסות מ-Airbnb חייבות במס מלא, אלא אם זו עסקה חד פעמית!

 כדאי לכם לקרוא את המדריך שלנו על קופת הגמל להשקעה – ככה תחסכו הרבה כסף! 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות