fbpx
מדריכי השקעות

אלגו-טריידינג - מה זה? ואיך עושים מזה כסף!

המסחר בשוק ההון עובר מהפכות ללא הפסקה, אבל נראה שאחת המהפכות המשמעותיות ביותר היא העברת חלק משמעותי מהיקף המסחר למכונות/ רובוטים (מסחר אלגו-טריידינג). יש לזה יתרונות רבים (מהירות תגובה, הימנעות משיקולים רגשיים ועוד רבים - מיד פרוט), אבל לפני שאתם מתלהבים - זה גם מסוכן, ומכמה סיבות - ראשית התחום עדיין נטול רגולציה (בארץ), וזה פתח לשרלטנים ונוכלים (ראו מקרה אביב טלמור מיוטרייד); שנית - הפעולות הרובוטיות מבוססות על נוסחאות/ אלגוריתם ומי אמר שלחברה שדרכה אתם עובדים (או שלכם) יש את הנוסחה המנצחת? ושלישית - אלגו "אוכל" את הכסף בעמלות, הרי מדובר על ביצוע פעולות בהיקף גדול, ובמקרים רבים זה מעשיר את הזירות מסחר של האלגו, אבל שוחק את ההון שלכם.  ולמרות כל הסיכונים  זה תחום שאתם צריכים להכיר - בסופו של דבר ברובוטים יהיו חלק מאוד משמעותי מהיקף המסחר, למעשה כבר עכשיו זה קורה.   

ועוד נקודה - תחשוב על זה, אם יש יתרון במסחר ברובוטים, ולכולם יהיה בסופו של דבר את האפשרות לסחור באופן אוטומטי (מהיר נטול רגשות ועוד - מיד פרוט), אז היתרון של גוף אחד על פני השני, של משקיע אחד על פני האחר, נעלם. ואז נשאר היתרון שבנוסחה - ש"בראש".

למעשה, כבר מזמן אין צעקות בזירת הבורסה על קניות ומכירות של מניות וניירות ערך נוספים; המחשבים והזירות האלקטרוניות כבר לפני עשרות שנים נכנסו לבורסות העולם (אצלנו לפני כ-20 שנה), אבל לאט לאט  - בהתחלה בבורסה האמריקאית ובהמשך באירופה ובבורסות העולם בכלל, נכנסו ותפסו חלק הולך וגדל מערכות האלגו-טריידינג – מערכות ממוחשבות שקונות ומוכרות ניירות ערך בהינתן תנאים מסוימים. המערכות האלו כבר אחראיות על רוב המסחר בעולם, בשלב הראשון זה היה מנת חלקם של מומחים, אבל היום קיימות חברות שמנהלות תיקי השקעות בעזרת מחשבים/ רובוטים (מערכות אלגו-טריידינג), ונראה שמגמה זו תלך ותתחזק - אחרי הכל, למנהל השקעות יהיה קשה להתמודד מול מחשב - הניתוחים הסימולטנים שעושה המחשב, מהירות התגובה של המחשב, עולים על המוח האנושי.

מה זה אלגו-טריידינג ? ואיפה אפשר לסחור  בשיטה זו?  

ובכן, מזה זה בעצם אלגו-טריידינג? - מדובר למעשה במסחר  מבוסס רובוטים (מסחר אוטומטי) שמושתת על  חשיבה מתמטית וסטטיסטית, כלומר במילים אחרות - אלגוריתם שמתורגם למסחר (ומכאן השימוש  בביטוי - אלגו-טריידינג). מסתבר שכיום יותר מ-70% מתזוזת הכסף בעולם נעשית באמצעות מכונות האלגו, שהם מכונות/רובוטים  שמוזנים בנוסחאות מורכבות שמצליחות לשכלל פרמטרים רבים בשוק לרבות סחירות, מחוזרים, תנועות בעלי עניין, ומצבים שונים של מניות.

כלל הנוסחאות האלו (שהן שונות בין מפתחי תוכנות האלגו-טריידינג) מתורגמות למסחר שוטף, מסחר מעין קר נטול רגשות,  ורגשות הם לא פקטור בהשקעות בבורסה. ההיפך - הם  גורמים למשקיעים להשקיע על פי גחמות, על פי מצב רוח, הם גורמים למשקיע להתאהב במניות מסוימות, הם גורמים למשקיעים לא למכור השקעה בהפסד למרות שכלכלית זה לא בהכרח נכון (הרי כל יום בשוק ההון הוא יום חדש, כל יום מתחילים מאפס, כאשר מאפסים את ההיסטוריה - ואם כך, אז אין משמעות להפסד שגלום בנייר - זו השקעה שקועה).

כן, משקיעים בשוק ההון לא צריכים להפעיל רגשות, אלא שבפועל בודדים מצליחים לנתק את עצמם רגשית מהשוק. האלגו-טריידינג  הוא פתרון  להיבט הרגשי שסוחף אותנו ; למעשה, באלגו-טריידינג הסיכון  לא נובע מפעילות על פי דחפים ורגשות, אלא הוא סיכון  שקשור לתוכנה/ למוח - כלומר, האם הנוסחאות שמשמשות את המסחר הן נכונות, כדי להפיק תשואה עודפת בשוק ההון.  הפתרון כאן הוא ביכולת לתרגם את הנוסחה ולהפעיל אותה על עשרות שווקים ומצבים שונים בעבר ולראות אם אכן היא ידעה לייצר כסף. נכון, לא כל מה שהיה הוא שיהיה - ההיסטוריה לא בהכרח תשכל את עצמה גם בעתיד. יכול להיות שנוסחה שעבדה לא תעבוד או תעבוד פחות טוב בעתיד, אבל האלגו מאפשר במקרים רבים למידה תוך כדי תנועה - הוא לומד אם השיטה (המוח) מתאימה ואם לא, הוא יודע (הכל נוסחאות!) לעצור ולעבור לשיטה אחרת.

האלגו-טריידינג הוא העתיד. כל בית השקעות/ גוף פיננסי/ משקיע יבקש את המערכת מסחר המתאימה לו (לרבות סיכונים ספציפיים; דפוסי השקעה ספציפיים; אלוקציה של נכסים) והמערכת כבר תעשה את העבודה - זה אולי יישמע יומרני, אבל כפי שהמכונות ייצור החליפו את פועלי הייצור, מכונות האלגו יחליפו את מנהלי ההשקעות - כמובן שלא את כולם. יש מקום לייעוץ האישי, הספציפי ולמענה האנושי; אבל יותר ויותר אנשים יבינו שהניהול  מנוטרל הרגשות שעובד פשוט לפי נוסחאות , עובד, ובמילים פשוטות מייצר תשואה עודפת (תשואה טובה ביחס למדדים/ ביחס לבנצ'מרק).

אלא שלא הכל וורוד באלגו-טריידינג – מאחר שבני האדם הם אלו ששולטים במכונות יש מקום למניפולציות ותנועות מכוונות למטרות רווח. למשל מתן הוראות קניה ומכירה כוזבות שברגע האחרון מתבטלות. החברות ששולטות במסחר האלגו בעיקר בארה"ב עלולות לעשות מניפולציות במניות בעזרת האלגו. בחלק מהמדינות בעולם חל איסור בשימוש באלגו, אבל, כך או כך קשה לאכוף שימוש באלגו וגם אם קיימת החמרה או רגולציה בנושא כמעט ולא ניתן לעקוב אחר המסחר באלגו.

בשוק קיימים סוגים רבים של אלגוריתמים שמתוכנתים אחרת. כלומר, כל חברה והשיטה שלה – האלגוריתם שלה ומכונת המסחר שלה. שלל האלגוריתמים הקיימים בשוק עלול ליצור מהומה מכיוון שכל אלגוריתם מתוכנת אחרת, מזהה דברים אחרים, ופועל בהתניות אחרות. מדובר במעין שרשרת ארוכה של פקודות שונות שמבקשות לאתר ניירות שונים מפלטפורמות מסחר שונות. לעיתים קיימת חזרה של פקודות מאלגוריתמים שקיבלו אותן הוראות קניה ומכירה כך שלא ניתן לדעת מה זה מה בשוק ונוצר מעין כאוס קניות ומכירות או לעיתים הפוך. מצב זהה של קניות ומכירות כתוצאה מהוראות זהות באלגוריתמים שונים.

על דבר אחד אין ספק - מכונות האלגו תופסות נתח הולך וגדל במסחר העולמי ובעיקר על המסחר בוולסטריט כשגם בישראל ניתן לראות דומיננטיות של חברות אלגו על המסחר בעיקר בזכות חוות השרתים שמוקמות כדי לתמוך בשלל האינפורמציה שזורמת באמצעות מערכות האלגו.

סיפורים משוק האלגו יש למכביר - מכונות שהצליחו בשבריר שניה להפיל או להרים שווקים. להזיז מניות לגבהים חדשים ולהביא סוחרים רבים דווקא להזיל דמעה.   חלק מהטריק של מכונות האלגו זה הסוואת המסחר בהן. בארה"ב יש הערכה  כי יותר מ-75% מ-8 מיליארד הפעולות שמתרחשות מדי יום בשוק האופציות, מתבצעות ע"י מחשבי אלגו. ענקיות הפיננסים כמו גולדמן זאקס, סיטדל, ג'אמפ טריידינג, וירטו (חברת האלגו הראשונה שנסחרת בוול-סטריט)  ועוד משתמשות בתוכנות אלגו ומזרימות בהן סכומי עתק, שיכולים גם לזעזע את השווקים.

הדרך לעשות זאת בהסוואה היא לפרק את פעולות המסחר לאלפי פעולות קטנות, ולגרום לשוק לפעול כאילו סוחרים קטנים מצויים בו וסוחרים בו, וכך לשדר שלא מדובר בגוף אחד אלא באלפים רבים שלדוגמה מוכרים עכשיו מניות נפט, או וזה להמחשה כמובן - רוכשים מניות בנקים. ההסוואה היא לטשטש את העקבות וליצור בשוק מומנטום אמיתי, אך יש בזה כמובן סוג של הטעייה לפעמים על גבול ההונאה, ולכך נדרשות עכשיו רשויות ניירות הערך בעולם. האלגון הוא חלק מרכזי מהמסחר, אבל הרגולציה עליו ברוב המקומות עדיין לא גובשה באופן מוחלט. מה שברור בשווקים המערביים שצריך ללמוד לחיות עם הרובוטים, ואולי אפילו להפיק מהם תועלת. 

ואחרי כל זה עולה השאלה מי יכול לסחור באלגו-טריידינג והאם נדרש ידע מוקדם?

בגדול השוק מלא בחברות שמעניקות פלטפורמת אלגו-טריידינג וכל אחד יכול להתחיל לסחור באמצעות מערכות אלו ללא ידע מוקדם, או הכשרה מיוחדת מה שכן חשוב להכיר ולדעת את השוק. זאת ועוד - אפשר להעביר את תיק ההשקעות (או חלק מתיק ההשקעות) לחברות שמתמחות בניהול תיקים דרך אלגו-טריידינג.  כיום יותר ויותר מנהלי השקעות יודעים את יתרונות האלגו-טריידינג ומשתמשים במערכות האלו, כשבמקביל  חברות רבות (עם מתמטיקאים, כלכלנים, סוחרים ואנשי פיננסים) מפתחים מערכות משוכללות ומספקים תוכנה לבתי השקעות ולמסחר עצמאי (לרבות גופים שכאמור מנהלים תיקים בעצמם). השוק מלא אפשרויות להתחבר לאלגו-טריידינג , והאמת שצריך להיות שם - מסחר אנושי לא יכול להתמודד מול הטכנולוגיה של מסחר אוטומטי - קבלת ההחלטות האנושית לא מהירה כמו באלגו; עיבוד הנתונים לצורך קבלת ההחלטות איטי כמובן מהאלגו;  הביצוע של האלגו  מהיר יותר; האלגו משתלט על כמה "זירות" מסחר, בעוד שבן אדם, מה לעשות הוא בן אדם - הוא לא יכול לעשות כמה פעולות ביצוע במקביל.  בקיצור, אם אי אפשר להתחרות באלגו-טריידינג , צריך להצטרף אליו.

אבל, תעשו שיעורי בית.  ממש כמו בשוק הפורקס גם כאן רצוי לעשות סקר שוק בטרם מתחילים, כי  חברות רבות בשוק ההון החלו למכור מערכות כאלו עם הבטחות של תשואות כאלה או אחרות, וברגע שמבטיחים לכם, תטילו ספק - אפשר להבטיח בהינתן סיכון מסויים שסטטיסטית התשואה תהיה כך וכך, אבל זה לא ביטחון אבסולוטי. תמפו את החברות הרציניות בשוק - את ספקיות התוכנה, את אלו שמשתמשים באלגו שלהם לעצמם ולניהול תיקים  לאחרים; את אלו שיש להם רקורד. זה לא מבטיח באופן מוחלט הצלחה, אבל זה מגדיל את הסיכוי להצליח. כמו כן, תבינו מה המוח של האלגו - איך הוא מרוויח כסף ומתי, ותעקבו אחרי הביצועים השוטפים בפועל.    

 

ומה זה העצם ה"מוח" של האלגו? המערכת בנויה מאלגוריתמים מתמטיים , המתוכנתים לפעולות מסחר ושמסוגלת לחשב במהירות מכירות וקניות במסגרת עסקאות שונות ולנצל מרווחי שעות מסחר לאורך היום, בצורה הכי רציונאלית שיש. כל שצריך הוא להגדיר את המערכות מבחינת סוגי מניות, שווקים, מחזורי מסחר, שווי מניה וכדומה ובכך להפעיל איתותים כמו גם הוראות קניה ומכירה.

כל התהליך  של המסחר מתבצע ללא התערבות אדם. המערכת פשוט קונה ומוכרת בהתאם לפקודות שניתנו לה מבלי להפעיל רגשות. פשוט לתת הוראות למערכת ולהניח לה לעבוד גם כשאתם עסוקים, ישנים או מבלים.  לא מדובר בהוראות מכירה וקנייה רגילות, אלא בהוראות שקשורות לאלגוריתם – למשל, נניח שהאלגוריתם שלי הוא  לרכוש חברות שמנייתן עולה במחזור של פי 2 מהמחזור היומי – למה? כי בדקו היסטורית ומצאו שכאשר המחזורים גדלים (מתעוררים) במקביל לעלייה בנייר הערך, זה נובע מפרמטרים חיוביים והמגמה החיובית צפויה להמשיך – זה כמובן לא תורה מסיני, זה יכול להתהפך, הכל זה סטטיסטיקה, אבל הסתברותית האלגוריתם עבור להרוויח (נכון, פה ושם יהיו נפילות, אבל אם התזה נכונה בסה"כ יהיה רווח). אז מזינים את האלגו וכמובן שבמקביל מגדירים היקף השקעה ופרמטרים נוספים ויוצאים לדרך.

דוגמה נוספת – אלגו בתחום הארביטראז'  - האלגו מזהה ארביטראזים (רווחים חסרי סיכון) במניות שנסחרות בבורסות שונות ומיד מבצע עסקאות – רכישה של מניה בבורסה אחת ומכירה בבורסה אחרת, כך שנוצר רווח – כאן יש הרבה מאוד שחקנים (שחקני אלגו), ועדיין יש מקומות שיש בהם עדיין "בשר" (פערים שמניבים רווח)

על כל פנים, ברוב המערכות קיים מינימום השקעה. ורצוי לבדוק מה מתאים לכם. יש חברות אלגו שמבטיחות תשואות מדהימות לסוחרים מתחילים לעיתים זה נשמע טוב מכדי להאמין, ולפעמים באמת מדובר על תשואות גבוהות – אבל אין קסמים על פני זמן ממושך, וחשוב לזכור את זה. צריך לבדוק, בעיקר את ההיסטוריה -  כמעט כל מערכת אלו שתימכר תציג לכם טבלת תשואות של סוחרים, וגם אז צריך להבין שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה.

סוג מערכת ממוחשת נפוץ  מוגדרת על מרווחי תשואה נמוכים, אבל מבצעת פעולות רבות במשך -   HFT – High Frequency Trading . כלומר (רק להמחשה)  מרוויחים את העשירית אחוז אבל 10 פעמים ביום – 1% רווח ביום זה הרבה!  ניתן לכאורה להגיע להכנסות נאות לאורך זמן. בנוסף המערכת יודעת להרוויח גם בשוק יורד וגם בעולה ולכן היא נחשבת אטרקטבית ויעילה בכל מצב.  סוג אחר  של מערכות ממוחשבות דווקא פועל בפעולות מעטות אבל רווחים גבוהים יותר - LFT – LOW Frequency Trading

מהן העלויות למערכות האלגו?

כל חברה לגופה. ישנן חברות שימכרו מערכת בסכום של 99$ לחודש וישנן כאלו שייתנו לכם את המערכת בחינם בתמורה לעמלת ניהול או בתמורה לחלוקה ברווחים. מבדיקה שערכנו לפחות בהתחלה כדאי ללכת על מערכת שלא גובה דמי ניהול או עמלות קניה ומכירה ואשר מציעות לכם לשלם חלק מהרווחים. גוף שיציע לכם חלוקה ברווחים (ולא תשלום קבוע) מאמין במערכת שלו וייתכן שמדובר במערכת איכותית שאכן יודעת לייצר רווחים. אחרת, הגוף הזה לא היה מסתכן, ודורש סכום קבוע.  

מהם ההבדלים בין המערכות השונות בשוק?

ההבדלים באים לידי ביטוי בביצועים. מכיוון שמדובר באלגוריתמים שונים לכל מערכת כל מערכת מן הסתם תציג ביצועים שונים. בנוסף יש חברות שבכל זאת גובות עמלות ולכן יש לבדוק זאת מבעוד מועד. זאת ועוד מערכות אלגו שונות מתמחות בתחומי מסחר שונים. יש כאלו שמתמחות במטבעות וישנן כאלו שבמניות, באופציות או באג"חים כמשקיעים עליכם להחליט מה מעניין אתכם ובהתאם לכך לבחור מערכת.

האם ניתן לעבוד במערכות אלגו-טריידינג עם הבנקים בישראל?

לא (לפחות בינתיים) וקחו בחשבון שמערכות האלגו  בישראל פועלות מול בנקים זרים. אגב הבנקים הגדולים בעולם כמו CHBC ברקליס, דויטשה בנק, בנק אופ אמריקה וסיטי בנק עובדים עם מערכות אלגו. הסיבה שלא עובדים מול הבנקים הישראלים נובעת בעיקר מרגולציה. הבנקים בישראל פעולים במערכות מסחר סגורות שאינן יכולות/מסוגלות/רוצות להיפתח מול גורמי מסחר חיצוניים. הסיבה לכך היא כנראה סגירה לתחרות ו"שמירה" על הלקוחות. בנוסף הבנקים בישראל גובים עמלות גבוהות מאוד מה שמנטרל את פעילות מערכות האלגו מבחינת עלויות.

המסחר באלגו-טריידינג מתבצע בד"כ במטבע הדולר והחשבונות שנפתחים הם בבנקים משם נעשה ניהול הכסף.

דבר חשוב נוסף שאתם צריכים לקחת בחשבון עם אתם מתכוונים לפעול במסחר אלגו-טריידינג (מסחר ממוחשב )- אתם יכולים לעשות זאת דרך מנהל תיקים, ואז אתם צרייכם לסמוך עליו - על ביצועיו ועל יושרו; ואתם יכולים לעשות זאת באופן עצמאי, עם מערכת מסחר/ פלטפורמת מסחר שתקבלו/ תורידו מספקי המערכות, ואז יש חשיבות גדולה למערכת שאתם עובדים דרכה, עד כמה היא ידידותית למשתמש, מספקת כלים חשובים, לרבות יכולת מעקב וביצוע בזמן אמת ובאופן סימולטני.     

אלגו-טריידינג - איך תוודאו שהמסחר תקין (שלא עובדים עליכם)?

 • כדי לסמוך על חברת האלגו אליה החלטתם להצטרף לאחר שפתחתם חשבון (כאמור כמו חשבון בנק) ודאו שניהול כספי האלגו שלכם מתנהל בחשבונות נפרדים מאלו של החברה ושהחשבון שפתחתם הוא על שמכם בלבד, כפי שנעשה בחשבונות של קופות גמל והשתלמות.
 • חשוב שתוודאו שקיים חסיון על ניהול החשבון. בנוסף ודאו שלא תאלצו לשלם עבור פתיחת חשבון. בד"כ חברות אלגו נחשבות/ רציניות , אינן גובות תשלום עבורה ניהול החשבון או דמי משמורת לכסף שבו. בטרם תפתחו את החשבון ודאו שאתם יכולים לעקוב אחריו ולצפות בכל הפעולות שמתנהלות בחשבון ממש כפי שנעשה בחשבונות הבנק באינטרנט.
 • ודאו שהמערכת מציגה בפניכם את כל הפרטים וכל הפונקציות שקשורות במסחר, כמו גם הפקת דוחות עם נתונים סטטיסטיים לצרכי מעקב.
 • ודאו שהכסף שהפקדתם נזיל ושבכל יום תוכלו למשוך אותו כמו גם לסגור את החשבון ללא עמלות או פרוצדורות מיותרות.

 

ואחרי כל זה, זכרו, מערכות אלגו הן  מערכות ממוחשבות או רובוטים. זה שהם פועלים ללא רגשות זה לא אומר שאתם לא יכולים להפסיד כסף. בנוסף מיום ליום קמות יותר ויותר חברות אלגו כך שהמערכות השונות שפועלות אחת נגד השנייה מתחרות על הרווחים בתחום (רווחים שנובעים מעיוותים במסחר) ועלולות גם לגרום נזק ולהניב לכם תשואות שליליות. מערכות אלגו זה ממש לא חברת ביטוח! אבל זה עוד סוג של אפיק למשקיעים מתוחכמים שכדאי להם לעקוב אחריו ואולי להצטרף אליו. 

רובו אדווייזינג ואיך זה קשור לאלגו?

אלגו טריידינג הוא מסחר אוטומטי, ומסתבר שהטכנולוגיה מכינה לנו הפתעות - יש גם יועצץ השקעות אוטומטי (ומנהל השקעות אוטומטי) - קוראים לזה רובו אדוייזינג.  זה מזכיר את האלגוטריידינג בהרבה מובנים - בדיוק כמו שיש טריידר אוטומטי (האלגו) יש יועץ אוטומטי. היועץ האוטומטי/ היועץ הרובוטי (רובו אדווייזיינג)  מחליף את היועץ האנושי. אחרי הכל, מה תפקיד היועץ? אם תלכו ליועץ ההשקעות בבנק הוא יבקש ממכם לענות על שאלות צרכים וסיכונים, ולפי השאלון הזה, היועץ ייקבע את רמת הסיכון שלכם ובהתאמה את הרכב התיק (החלוקה בין המניות לאג"ח, לפיקדונות ועוד). אבל, את זה יכול בלקות להחליף מחשב/ רובוט  - לרובוט אין בעיה לקבוע את הרכב ההשקעות. כל מה שצריך זה שאלות מובנות ותשובות שהמשקיע יענה על ידי האדם/ משקיע. אולי קיים חשש שאנשים לא אחראים לגורלם ולא מודעים לרמת הסיכון שהם יכולים לשאת, אבל בהינתן שמדובר באנשים בוגרים, זו אחריותם להגדיר את רמת הסיכון, ובכל קרה - בשאלות נכונות, מחשב יודע לזהות מי עומד ממולו ועד כמה הוא מסוגל לסבול הפסד, ובהתאמה לבנות לו תיק השקעות מתאים.

ולאחר שהרובוטים קובעים את הרכב התיק הם קובעים את המכשירים (לרוב מדובר בתעודות סל, קרנות סל, קרנות מחקות - מכשיירם עוקבי מדדים) ומבצעים פעולות - זה החיבור לשיטת האלגו. למעשה שתי השיטות הולכות ביחד ומבטאות את כניסת הטכנולוגיה לעולמות הפיננסים - המסחר והייעוץ.  הרובו אדוייזינג כבר מנהל כיום מעל 60 מיליארד דולר, בעיקר בשוק האמריקאי.

התפעול של הייעוץ הרובוטי פשוט - זירות אינטרנט/ פלטפורמות אינטרנט של רובו כבר קיימות (betterment , personal Capital, ועוד) ודרכם ניתן בשלב הראשון למלא שאלון כדי לקבוע את פרופיל הסיכון של הלקוח, ובשלבים הבאים - הרובוט בונה את תיק ההשקעות ומנהל אותו, בהתאם לפרופיל ההשקעה ובהתאם לאירועים שמתרחשים בשווקים ושינויים ברמות הסיכון של השווקים.

דרך השקעה ברובו אדוויזינג, ניתן לחסוך משמעותית בדמי ניהול,  בעיקר מאחר שהכל ממוחשב וכן מכיוון שההשקעות הן בתעוודת סל, קרנות סל וקרנות מחקות שדמי הניהול בהן נמוכות במיוחד. בפועל דמי הניהול עומדים על עד 0.3%, משמעותית מתחת לממוצע בניהול תיקים שעולה על 1%. עם זאת,חשוב לזכור - זה אולי זול, אבל אין לכם על מי לצעוק, או על מי לכעוס, או את מי להאשים כאשר יש ירידות; ובכלל - אין מענה אנושי לטוב ולרע, ועדיין - למרות שהעולם הופך ליותר ויותר ממוחשב וטכנולוגי, יש לזה חשיבות גדולה.

הסיכון הגדול של האלגו - זהירות נוכלים!

חשוב להדגיש - לשיטת האלגו-טריידינג כאמור יתרונות גדולים ומשמעותיים, אבל מי שמנהל את כספו דרך חברות אלגו-טריידינג כפוף בעצם לניהול של אותו גוף, ותלוי בניהול, ביצוע ואכות האנשים המנהלים באותה פירמה. ומסתבר על פי התביעות הרבות של לקוחות - תביעות על הפסדים גדולים, תביעות על קבלת הכסף באיחור, שיש תקלות ובעיות טכניות וניהוליות בחלק מהחברות האלו - ולכן, למרות שאלגו-טריידינג היא שיטה לגיטימית צריך לבדוק טוב טוב איפה ואיך עושים את זה.  אחת החברות המובילות בתחום - יוטרייד קרסה בסוף 2015 ויש שם חשד גדול להונאה גדולה - אביב טלמור מנכ"ל החברה ברח מהארץ והותיר חובות של 40 מיליון שקל ללקוחות החברה.

ב-2016 ניהלה  רשות ניירות ערך מאבק נגד חברות שניהלו תיקים בתחום האלגו, וזה על רקע החשד להונאה בחברת יוטרייד. לאחרונה החליטה רשות ניירות ערך על הפסקת פעילותה של USG קפיטל שעסקה בתחום, אך זו ערערה לבית המשפט. אין ממש מנצחים בבית המשפט, אך בסופו של דבר יתאפשר למשקיעים לסחור בשיטת האלגו-טריידינג , אם כי לא יתאפשר לחברה לנהל תיקים בשיטה זו (שכן היא לא מנהלת תיקים).

על פי החלטת בית המשפט, החברה - USG קפיטל, יכולה להמשיך לספק שירותי מסחר אלגוריתמי בזירת האלגו­טריידינג. השופטת רות רונן קיבלה את גישת החברה וביטלה את החלטת רשות ניירות ערך להקפיא את פעילות החברה בתחום המסחר האלגוריתמי בטענה, כי היא פועלת ללא רישיון. אבל, מנגד החליטה השופטת כ יהיו  תנאים מגבילים להמשך פעילות החברה בזירת המסחר. מגבלה מרכזית היא  שלא יתאפשר לחברה לספק הדרכה ללקוחות בנוגע לתוכנת המסחר. השופטת קיבלה את גישת הרשות שטענה כי מתן הדרכה אינו מתיישב עם כך שמדובר בשירות עצמי לחלוטין. כלומר, יש נתק בין השירות לבין התמיכה והטכנולוגיה. רוצים לסחור באלגו? אין בעיה, אבל הזירה לא תספק לכם תמיכה ומערכת/ פלטפורמת מסחר, תורידו את זה לבד. כמו כן, לא תקבלו הדרכה. הדבר היחיד והבסיסי שהחברה יכולה לספק הוא תמיכה טכנית לחיבור התוכנה למערכת המסחר בלבד ­ מבלי לקיים איתו אינטראקציה ביחס לנושאים נוספים מעבר לכך. כמו כן נקבע כי החברה לא תלפרסם מראש שמות של אתרים בהם ניתן לרכוש תוכנות למסחר אלגוריתמי הקיימות בשוק, אך רשאית לספר ללקוח המבקש ממנה באופן פרטני, מיוזמתו, את המידע הזה. כמו כן, התירה השופטת לחברה לפרסם את שירותיה באמצעי מדיה כלליים ולא רק באתר החברה, זאת בניגוד לעמדת רשות ניירות ערך.

החלטת השופטת היא לא החלטה של מה בכך,  כתבנו כאן (בכתבה בגלובס) - אלגו-טריידינג  לא יכול להיעלם - הוא העתיד של המסחר, רק שנכון, צריך לעשות את זה מסודר, הגון והגן למשקיעים, וצריך להרחיק את השרלטנים והנולכים. אבל הדרך הפשוטה היא לשפוך את התינוק עם המים. הדרך הנכונה היא פשוטה להסדיר את התחום הזה.

אלא ששבועות ספורים אחרי ההחלטה, חברת USG קפיטל ביקשה הגנה מפני נושים, במילים פשוטות - היא פשטה את הרגל - האם זה בגלל העסקים המפוקפקים לכאורה? או שזה בגלל (וזו טענת החברה) שרשות ניירות ערך הזהירה מפני התחום ומפני החברה באופן ספציפי ולמעשה חיסלה את העסק? - הרחבה בגלובס.

מה שברור לחלוטין זה ששיקרו והונו את המשקיעים לאורך תקופה ארוכה, הנה ציטוט מראיון בדה-מרקר עם  אחד המשקיעים - "כששאלתי אותם מה יקרה אם החברה תקרוס, הם אמרו לי שלא יכול להיות שהחברה תקרוס, שהם כל הזמן גדלים. היום אני יודע ששבוע לפני פשיטת הרגל הם גייסו משקיעים בהבטחת תשואה של 8% בשנה. הם עשו עבודת שיווק טובה: תפסו אנשים שלא ממש מבינים וצריכים כסף — ויש הרבה כאלה" - לראיון המלא בדה-מרקר


קריאת חובה למתעניינים באלגו-טריידינג - האיש שגרם לבורסת ניו יורק לשלם קנס לרשות ניירות ערך (בגלל אספקת מידע מוקדם לזירות אלגו).  הבורסות בעולם אחראיות לספק את הנתונים והמידע למשקיעים, אבל מה קורה אם שחקניות האלגו רוצות את המידע באופן ישיר למערכות המחשב שלהן (וככה לחסוך באלפיות שנייה - והזמן הזה שווה הרבה כסף)? אז מספקים להם וזה מותר וזה לגיטימי כאשר כולם יכולים לקנות את המידע וליהנות מקבלת הנתונים המהירה. אבל, מה קורה כאשר רק כמה גופים יכולים לשים יד על הנתונים האלו באופן מהיר כל כך - זה מייצר לחברות האלו (חברות האלגו) רווחי עתק! בכתבה מוסבר איך בעצם עובדת השיטה, ואיך זה הבורסות מעבירות חלק מהמידע והנתונים  לחברות האלגו לפני גופים אחרים.


לקריאה נוספת על אלגו-טריידינג -

אזהרה לציבור - רשות ניירות ערך מזהירה ממסחר רובוטי/ מסחר אלגוריתמי

וירטו - חברת האלגו שלא יודעת להפסיד (בינתיים)

מסחר אלגוריתמי - סקירה וממצאים משוק ההון המקומי (נייר עבודה של רשות ניירות ערך משנת 2013) 


למדריכים קשורים באתר - 

מדריך פורקס

מדריך אופציות

לקבלת הצעה לפיקדון אטרקטיבי ביותר – מלא פרטים ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

4 תגובות

 • הצבעתם בכתבה על הבעיה הגדולה , אין באמת רגולציה עדיין על התחום ולכן החיליטו לחסל את האלגוטריידינג. התביעה של USG והחלטת השופטת היא מוכיחה שהתחום הזה ימשיך להיות ואף יתחזק, רק שחשוב לדעת איפה עושים את הפעולות האלו, כל אחד יכול לפתוח זירה של אלגו ולהגיד שהוא הכי טוב, והציבור לא יודע להשוות בין כולם, והציבור גם לא יודע מי הנוכלים והשרלטנים, ויש כאלו, כפי שקרה עם אביב טלמור מיוטרייד.
  רשות ניירות ערך צריכה להגדיר מי כשרים בתחום הזה ואת מי היא מאשרת לסחור באלגוטריידינג.
  ועוד דבר חשוב אין באמת אלגוטריידינג במניות בארץ, זה בעיקר של גופים גדולים, משקיעים קטנים לא יכולים לסחור באלגו במניות כי העמלות מאוד גבוהות, כל הרעיון הוא לעשות הרבה פעולות ובעמלות נמוכות ואת זה אפשר לעשות רק בשוק הפורקס , במטבעות אין כמעט עמלות חיכוך, הם מאוד נמוכות ואז כן אפשר להפעיל רובוט תחת אסטרטגיה מסוימת ולזכות במרווחים נמוכים אך מצטברים לתשואה טובה, אם האלגוריתם עובד. זה הבסיס להכל שהאלגוריתם יעבוד

 • אני פועל באלגו מאז המשבר ב2009 , צריך להבין שזה המסחר האמיתי
  אין כבר משמעות למסחר של אנשים, אי אפשר להיות יותר טוב ממחשב, הפעולות מהירות ונעשות במקביל בכמה מטבעות. יש הרבה אפשרויות , אני פועל במטח גם כי העמלות אפסיות
  יש הרבה טענות נגד אלגו ובטוח שזה צריך להיות מוסדר ומפורח, אבל זה העתיד
  אם אתם משקיעים בשווקים ולא משנה אם זה מניות אגח מטח וכו, מציע לכם ללמוד ולהבין את התחום

 • בסוף המכונות יחליפו את הבנאדם בכל מקום זה קורה בתעשייה, עכשיו בפיננסים בהשקעות, בסוף ראש הממשלה יהיה רובוט, אולי זה רעיון טוב.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות