מדריכי השקעות    

אלגו-טריידינג – מה זה? ואיך עושים מזה כסף!

מעודכן ל-03/2022

המסחר בשוק ההון עובר מהפכות ללא הפסקה, אבל נראה שאחת המהפכות המשמעותיות ביותר היא העברת חלק משמעותי מהיקף המסחר למכונות/ רובוטים – מסחר אלגו-טריידינג. יש לזה יתרונות רבים, כמו מהירות תגובה, הימנעות משיקולים רגשיים ועוד רבים, אבל לפני שאתם מתלהבים חשוב שתדעו שזה גם מסוכן, ומכמה סיבות. ראשית, התחום עדיין נטול רגולציה בישראל, וזה פתח לשרלטנים ולנוכלים. שנית, הפעולות הרובוטיות מבוססות על נוסחאות/ אלגוריתם ומי אמר שלחברה שדרכה אתם עובדים (או שלכם) יש את הנוסחה המנצחת? ושלישית, אלגו "אוכל" את הכסף בעמלות, הרי מדובר על ביצוע פעולות בהיקף גדול, ובמקרים רבים זה מעשיר את זירות המסחר של האלגו, אבל שוחק את ההון שלכם. ולמרות כל הסיכונים זה תחום שצריך להכיר – בסופו של דבר רובוטים יהיו חלק מאוד משמעותי מהיקף המסחר, למעשה זה קורה כבר עכשיו.   

ועוד נקודה למחשבה – אם יש יתרון במסחר ברובוטים, ולכולם תהיה בסופו של דבר האפשרות לסחור באופן אוטומטי (מהיר, נטול רגשות ועוד), אז היתרון של גוף אחד על פני השני, של משקיע אחד על פני האחר, ייעלם, ואז יישאר היתרון שבנוסחה – ש"בראש".

למעשה, כבר מזמן אין צעקות בזירת הבורסה על קניות ומכירות של מניות וניירות ערך נוספים; כבר לפני עשרות שנים נכנסו המחשבים והזירות האלקטרוניות לבורסות העולם (בישראל לפני כ-20 שנה), אבל לאט לאט. בהתחלה בבורסה האמריקאית ובהמשך באירופה ובבורסות העולם בכלל, נכנסו מערכות האלגו-טריידינג – מערכות ממוחשבות שקונות ומוכרות ניירות ערך בהינתן תנאים מסוימים, ותפסו חלק הולך וגדל מנפחי המסחר. כיום המערכות האלו כבר אחראיות על רוב המסחר בעולם. בשלב הראשון זאת היתה מנת חלקם של מומחים, אבל היום כבר קיימות חברות שמנהלות תיקי השקעות בעזרת מחשבים/ רובוטים, ונראה שמגמה זו תלך ותתחזק – אחרי הכל, למנהלי השקעות יהיה קשה להתמודד מול מחשב – הניתוחים הסימולטניים שעושה המחשב ומהירות התגובה של המחשב, עולים על יכולות המוח האנושי.

מה זה אלגו-טריידינג ואיפה אפשר לסחור בשיטה זו?  

ובכן, מה זה בעצם אלגו-טריידינג? מדובר למעשה במסחר אוטומטי מבוסס רובוטים שמושתת על  חשיבה מתמטית וסטטיסטית. במילים אחרות, אלגוריתם שמתורגם למסחר, ומכאן השימוש בביטוי אלגו-טריידינג. מסתבר שכיום יותר מ-70% מתזוזת הכסף בעולם נעשית באמצעות מכונות האלגו, שהן מכונות/ רובוטים שמוזנים בנוסחאות מורכבות שמצליחות לשקלל פרמטרים רבים בשוק, לרבות סחירות, מחזורים, תנועות בעלי עניין ומצבים שונים של מניות.

כלל הנוסחאות האלו – שהן שונות בין מפתחי תוכנות האלגו-טריידינג, מתורגמות למסחר שוטף, מסחר קר ונטול רגשות, שכן רגשות הם לא פקטור בהשקעות בבורסה. להיפך – הם  גורמים למשקיעים להשקיע על פי גחמות, על פי מצב רוח. לעתים הם גורמים למשקיעים להתאהב במניות מסוימות, הם גורמים למשקיעים לא למכור השקעה בהפסד למרות שכלכלית זה לא בהכרח נכון (הרי כל יום בשוק ההון הוא יום חדש, כל יום מתחילים מאפס, כאשר מאפסים את ההיסטוריה – ואם כך, אז אין משמעות להפסד שגלום בנייר – זו השקעה שקועה).

כן, משקיעים בשוק ההון לא צריכים להפעיל רגשות, אלא שבפועל בודדים מצליחים לנתק את עצמם רגשית מהשוק. לכן האלגו-טריידינג הוא פתרון להיבט הרגשי שסוחף משקיעים; למעשה, באלגו-טריידינג הסיכון לא נובע מפעילות על פי דחפים ורגשות, אלא הוא סיכון שקשור לתוכנה/ למוח, ולשאלה הקריטית – האם הנוסחאות שמשמשות את המסחר הן נכונות ומתאימות כדי להפיק תשואה עודפת בשוק ההון. הפתרון כאן הוא ביכולת לתרגם את הנוסחה ולהפעיל אותה על עשרות שווקים ומצבים שונים בעבר ולראות אם אכן היא הצליחה לייצר כסף. נכון, לא כל מה שהיה הוא שיהיה – ההיסטוריה לא בהכרח תחזור על עצמה גם בעתיד. יכול להיות שנוסחה שעבדה לא תעבוד או תעבוד פחות טוב בעתיד, אבל האלגו מאפשר במקרים רבים למידה תוך כדי תנועה – הוא לומד אם השיטה (המוח) מתאימה, ואם לא הוא יודע לעצור ולעבור לשיטה אחרת כי בסופו של דבר – הכל נוסחאות.

האלגו-טריידינג הוא העתיד. כל בית השקעות/ גוף פיננסי/ משקיע יכול לבקש את המערכת מסחר המתאימה לו, לרבות סיכונים ספציפיים, דפוסי השקעה ספציפיים, אלוקציה של נכסים, והמערכת כבר תעשה את העבודה. זה אולי יישמע יומרני, אבל כפי שמכונות הייצור החליפו את פועלי הייצור בבתי חרושת לפני מאות שנים, כך מכונות האלגו יחליפו עם הזמן את מנהלי ההשקעות, אם כי כמובן שלא את כולם. עדיין יש מקום לייעוץ האישי, הספציפי ולמענה האנושי; אבל יותר ויותר אנשים יבינו שהניהול מנוטרל הרגשות שמבוסס על נוסחאות, עובד, ובמילים פשוטות מייצר תשואה עודפת, תשואה טובה ביחס למדדים/ ביחס לבנצ'מרק.

אלא שלא הכל ורוד באלגו-טריידינג. מאחר שבני האדם הם אלו ששולטים במכונות, יש מקום למניפולציות ותנועות מכוונות למטרות רווח. למשל, מתן הוראות קנייה ומכירה כוזבות שברגע האחרון מתבטלות. החברות ששולטות במסחר האלגו בעיקר בארה"ב עלולות לעשות מניפולציות במניות בעזרת האלגו. בחלק מהמדינות בעולם חל איסור בשימוש באלגו, אבל כך או כך קשה לאכוף שימוש באלגו וגם אם קיימת החמרה או רגולציה בנושא כמעט ולא ניתן לעקוב אחר המסחר באלגו.

בשוק קיימים סוגים רבים של אלגוריתמים שמתוכנתים אחרת. כלומר, כל חברה והשיטה שלה – האלגוריתם שלה ומכונת המסחר שלה. שלל האלגוריתמים הקיימים בשוק עלול ליצור מהומה מכיוון שכל אלגוריתם מתוכנת אחרת, מזהה דברים אחרים, ופועל בהתניות אחרות. מדובר במעין שרשרת ארוכה של פקודות שונות שמבקשות לאתר ניירות שונים מפלטפורמות מסחר שונות. לעיתים קיימת חזרה של פקודות מאלגוריתמים שקיבלו את אותן הוראות קנייה ומכירה כך שלא ניתן לדעת מה זה מה בשוק ונוצר מעין כאוס של קניות ומכירות או לעיתים הפוך – מצב זהה של קניות ומכירות כתוצאה מהוראות זהות באלגוריתמים שונים.

בדבר אחד אין ספק – מכונות האלגו תופסות נתח הולך וגדל במסחר העולמי ובעיקר במסחר בוול סטריט, וגם בישראל ניתן לראות דומיננטיות של חברות אלגו במסחר, בעיקר בזכות חוות השרתים שמוקמות כדי לתמוך בשלל האינפורמציה שזורמת באמצעות מערכות האלגו.

סיפורים משוק האלגו יש למכביר – מכונות שהצליחו בשבריר שנייה להפיל או להרים שווקים, להזיז מניות לגבהים חדשים ולהביא סוחרים רבים דווקא להזיל דמעה. חלק מהטריק של מכונות האלגו זה הסוואת המסחר בהן. ההערכות הן כי בארה"ב, יותר מ-75% מ-8 מיליארד הפעולות שמתרחשות מדי יום בשוק האופציות, מתבצעות על ידי מחשבי אלגו. ענקיות הפיננסים כמו גולדמן זאקס, סיטדל, ג'אמפ טריידינג, וירטו (חברת האלגו הראשונה שנסחרת בוול-סטריט) ועוד משתמשות בתוכנות אלגו ומזרימות בהן סכומי עתק, שיכולים גם לזעזע את השווקים.

הדרך לעשות זאת בהסוואה היא לפרק את פעולות המסחר לאלפי פעולות קטנות, ולגרום לשוק לפעול כאילו סוחרים קטנים מצויים בו וסוחרים בו, וכך לשדר שלא מדובר בגוף אחד אלא באלפים רבים שלדוגמה מוכרים עכשיו מניות נפט או דווקא רוכשים מניות בנקים. ההסוואה נועדה לטשטש את העקבות וליצור בשוק מומנטום אמיתי, אך יש בזה כמובן סוג של הטעיה לפעמים על גבול ההונאה, ולכך נדרשות עכשיו רשויות ניירות הערך בעולם. האלגו הוא חלק מרכזי מהמסחר, אבל הרגולציה עליו ברוב המקומות עדיין לא גובשה באופן מוחלט. מה שברור בשווקים המערביים הוא שצריך ללמוד לחיות עם הרובוטים, ואולי אפילו להפיק מהם תועלת. 

מי יכול לסחור באלגו-טריידינג והאם נדרש ידע מוקדם?

בגדול, השוק מלא בחברות שמעניקות פלטפורמת אלגו-טריידינג, וכל אחד יכול להתחיל לסחור באמצעות מערכות אלו ללא ידע מוקדם או הכשרה מיוחדת. מה שכן חשוב זה להכיר ולדעת את השוק. זאת ועוד – אפשר להעביר את תיק ההשקעות או חלק ממנו לחברות שמתמחות בניהול תיקים דרך אלגו-טריידינג. כיום יותר ויותר מנהלי השקעות מודעים ליתרונות האלגו-טריידינג ומשתמשים במערכות האלו, ובמקביל  חברות רבות שמעסיקות מתמטיקאים, כלכלנים, סוחרים ואנשי פיננסים, מפתחות מערכות משוכללות ומספקות תוכנה לבתי השקעות ולמסחר עצמאי (לרבות גופים שכאמור מנהלים תיקים בעצמם). השוק מלא אפשרויות להתחבר לאלגו-טריידינג, והאמת היא שצריך להיות שם. מסחר אנושי לא יכול להתמודד מול הטכנולוגיה של מסחר אוטומטי, קבלת ההחלטות האנושית לא מהירה כמו באלגו; עיבוד הנתונים לצורך קבלת ההחלטות איטי כמובן מהאלגו;  הביצוע של האלגומהיר יותר; האלגו משתלט על כמה "זירות" מסחר, בעוד שבן אנוש הוא רק בן אנוש ואינו יכול לעשות כמה פעולות ביצוע במקביל. בקיצור, אם אי אפשר להתחרות באלגו-טריידינג, צריך להצטרף אליו.

אבל תעשו שיעורי בית. ממש כמו בשוק הפורקס גם כאן רצוי לעשות סקר שוק בטרם מתחילים, כי חברות רבות בשוק ההון החלו למכור מערכות כאלו עם הבטחות של תשואות כאלה או אחרות, וברגע שמבטיחים לכם, תטילו ספק – אפשר להבטיח בהינתן סיכון מסוים שסטטיסטית התשואה תהיה כך וכך, אבל זה לא ביטחון אבסולוטי. תמפו את החברות הרציניות בשוק – את ספקיות התוכנה, את אלו שמשתמשות באלגו שלהן לעצמן ולניהול תיקים לאחרים, את אלו שיש להן רקורד. זה לא מבטיח הצלחה באופן מוחלט, אבל זה מגדיל את הסיכוי להצליח. כמו כן, תבינו את המוח של האלגו – איך הוא מרוויח כסף ומתי, ותעקבו אחרי הביצועים השוטפים בפועל.    

 

מה זה העצם ה"מוח" של האלגו? המערכת בנויה מאלגוריתמים מתמטיים, המתוכנתים לפעולות מסחר ומסוגלים לחשב במהירות מכירות וקניות במסגרת עסקאות שונות ולנצל מרווחי שעות מסחר לאורך היום, בצורה הכי רציונאלית שיש. כל שצריך הוא להגדיר את המערכות מבחינת סוגי מניות, שווקים, מחזורי מסחר, שווי מניה וכדומה, ובכך להפעיל איתותים כמו גם הוראות קנייה ומכירה.

כל התהליך של המסחר מתבצע ללא התערבות אדם. המערכת פשוט קונה ומוכרת בהתאם לפקודות שניתנו לה מבלי להפעיל רגשות. פשוט לתת הוראות למערכת ולהניח לה לעבוד גם כשאתם עסוקים, ישנים או מבלים. לא מדובר בהוראות מכירה וקנייה רגילות, אלא בהוראות שקשורות לאלגוריתם – למשל, נניח שהאלגוריתם הוא לרכוש חברות שמנייתן עולה במחזור של פי 2 מהמחזור היומי – למה? כי בדקו היסטורית ומצאו שכאשר המחזורים גדלים (מתעוררים) במקביל לעלייה בנייר הערך, זה נובע מפרמטרים חיוביים והמגמה החיובית צפויה להימשך. זאת כמובן לא תורה מסיני, זה יכול להתהפך, הכל זה סטטיסטיקה, אבל הסתברותית האלגוריתם אמור להרוויח (נכון, פה ושם יהיו נפילות, אבל אם התזה נכונה בסך הכל יהיה רווח). אז מזינים את האלגו וכמובן שבמקביל מגדירים היקף השקעה ופרמטרים נוספים ויוצאים לדרך.

דוגמה נוספת – אלגו בתחום הארביטראז'. האלגו מזהה ארביטראז'ים (רווחים חסרי סיכון) במניות שנסחרות בבורסות שונות ומיד מבצע עסקאות – רכישה של מניה בבורסה אחת ומכירה בבורסה אחרת, כך שנוצר רווח – כאן יש הרבה מאוד שחקני אלגו, ובכל זאת יש עדיין מקומות שיש בהם "בשר", כלומר פערים שמניבים רווח.

על כל פנים, ברוב המערכות קיים מינימום השקעה ורצוי לבדוק מה מתאים לכם. יש חברות אלגו שמבטיחות תשואות מדהימות לסוחרים מתחילים. לעיתים זה נשמע טוב מכדי להאמין, ולפעמים באמת מדובר על תשואות גבוהות – אבל לאורך זמן אין קסמים, וחשוב לזכור את זה. צריך לבדוק, בעיקר את ההיסטוריה – כמעט כל מערכת אלגו שתימכר תציג לכם טבלת תשואות של סוחרים, וגם אז צריך להבין שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה.

יש שני סוגים עיקריים של מערכות אלגו: HFT – High Frequency Trading – מערכת ממוחשבת נפוצה שמוגדרת על מרווחי תשואה נמוכים, אבל מבצעת פעולות רבות בתדירות גבוהה. לדוגמה, מרוויחים את העשירית אחוז אבל 10 פעמים ביום – 1% רווח ביום זה הרבה, כך ש ניתן לכאורה להגיע להכנסות נאות לאורך זמן. בנוסף המערכת יודעת להרוויח גם בשוק יורד וגם בעולה, ולכן היא נחשבת אטרקטיבית ויעילה בכל מצב. 

סוג אחר של מערכות ממוחשבות הוא LFT – LOW Frequency Trading, מערכות ממוחשבות שפועלות דווקא בתדירות נמוכה אבל מניבות גם הן רווחים גבוהים. 

מהן העלויות של מערכות האלגו?

כל חברה לגופה. ישנן חברות שימכרו מערכת בסכום של 99 דולר לחודש וישנן כאלו שייתנו לכם את המערכת בחינם בתמורה לעמלת ניהול או בתמורה לחלוקה ברווחים. מבדיקה שערכנו, לפחות בהתחלה כדאי ללכת על מערכת שלא גובה דמי ניהול או עמלות קנייה ומכירה ואשר מציעה לכם לשלם חלק מהרווחים. גוף שיציע לכם חלוקה ברווחים (ללא תשלום קבוע) מאמין במערכת שלו וייתכן שמדובר במערכת איכותית שאכן יודעת לייצר רווחים. אחרת, הגוף הזה לא היה מסתכן והיה דורש סכום קבוע.  

מהם ההבדלים בין המערכות השונות בשוק?

ההבדלים באים לידי ביטוי בביצועים. מכיוון שמדובר באלגוריתמים שונים לכל מערכת, כל מערכת מן הסתם תציג ביצועים שונים. בנוסף, יש חברות שבכל זאת גובות עמלות ולכן יש לבדוק זאת מבעוד מועד. זאת ועוד, מערכות אלגו שונות מתמחות בתחומי מסחר שונים. יש כאלו שמתמחות במטבעות וישנן כאלו שבמניות, באופציות או באג"ח, וכמשקיעים עליכם להחליט מה מעניין אתכם ובהתאם לכך לבחור מערכת.

האם ניתן לעבוד במערכות אלגו-טריידינג עם הבנקים בישראל?

לא (לפחות בינתיים), וקחו בחשבון שמערכות האלגו בישראל פועלות מול בנקים זרים. אגב, הבנקים הגדולים בעולם כמו CIBC, ברקליס, דויטשה בנק, בנק אוף אמריקה וסיטיבנק עובדים עם מערכות אלגו. הסיבה שלא עובדים מול הבנקים הישראליים נובעת בעיקר מרגולציה. הבנקים בישראל פועלים במערכות מסחר סגורות שאינן יכולות/ מסוגלות/ רוצות להיפתח מול גורמי מסחר חיצוניים. הסיבה לכך היא כנראה סגירה לתחרות ו"שמירה" על הלקוחות. בנוסף, הבנקים בישראל גובים עמלות גבוהות מאוד מה שמנטרל את פעילות מערכות האלגו מבחינת עלויות.

המסחר באלגו-טריידינג מתבצע בדרך כלל במטבע הדולר והחשבונות שנפתחים הם בבנקים, משם נעשה ניהול הכסף.

יש עוד אפשרות להיכנס למסחר באמצעות אלגו טריידינג, וזאת דרך מנהל תיקים, ואז אתם צריכים לסמוך עליו, על ביצועיו ועל יושרו, אבל כאמור אתם יכולים לעשות זאת באופן עצמאי, עם מערכת מסחר/ פלטפורמת מסחר שתקבלו/ תורידו מספקי המערכות, ואז יש חשיבות גדולה למערכת שאתם עובדים דרכה, עד כמה היא ידידותית למשתמש, מספקת כלים חשובים, לרבות יכולת מעקב וביצוע בזמן אמת ובאופן סימולטני.     

אלגו-טריידינג – איך תוודאו שהמסחר תקין ושלא עובדים עליכם?

  • כדי לסמוך על חברת האלגו אליה החלטתם להצטרף לאחר שפתחתם חשבון (כאמור כמו חשבון בנק), ודאו שניהול כספי האלגו שלכם מתנהל בחשבונות נפרדים מאלו של החברה, ושהחשבון שפתחתם הוא על שמכם בלבד, כפי שנעשה בחשבונות של קופות גמל והשתלמות.
  • חשוב שתוודאו שקיים חיסיון על ניהול החשבון. בנוסף ודאו שלא תיאלצו לשלם עבור פתיחת חשבון. בדרך כלל חברות אלגו נחשבות/ רציניות, אינן גובות תשלום עבורה ניהול החשבון או דמי משמורת לכסף שבו. בטרם תפתחו את החשבון ודאו שאתם יכולים לעקוב אחריו ולצפות בכל הפעולות שמתנהלות בחשבון ממש כפי שנעשה בחשבונות הבנק באינטרנט.
  • ודאו שהמערכת מציגה בפניכם את כל הפרטים וכל הפונקציות שקשורות במסחר, כמו גם הפקת דוחות עם נתונים סטטיסטיים לצורכי מעקב.
  • ודאו שהכסף שהפקדתם נזיל ושבכל יום תוכלו למשוך אותו כמו גם לסגור את החשבון ללא עמלות או פרוצדורות מיותרות.

 

ואחרי כל זה, זכרו, מערכות אלגו הן מערכות ממוחשבות או רובוטים. זה שהן פועלות ללא רגשות, זה לא אומר שאתם לא יכולים להפסיד כסף. בנוסף, מיום ליום קמות יותר ויותר חברות אלגו כך שהמערכות השונות שפועלות אחת נגד השנייה מתחרות על הרווחים בתחום (רווחים שנובעים מעיוותים במסחר) ועלולות גם לגרום נזק ולהניב לכם תשואות שליליות. מערכות אלגו זה ממש לא חברת ביטוח! אבל זה עוד סוג של אפיק למשקיעים מתוחכמים שכדאי להם לעקוב אחריו ואולי להצטרף אליו. 

רובו אדווייזינג ואיך זה קשור לאלגו?

אלגו טריידינג הוא מסחר אוטומטי, ומסתבר שהטכנולוגיה מכינה לנו הפתעות – יש גם יועץ השקעות אוטומטי ומנהל השקעות אוטומטי – קוראים לזה רובו אדווייזינג, ייעוץ רובוטי. זה מזכיר את האלגו טריידינג בהרבה מובנים – בדיוק כמו שיש סוחר אוטומטי, יש יועץ אוטומטי. היועץ האוטומטי/ היועץ הרובוטי מחליף את היועץ האנושי. אחרי הכל, מה תפקיד היועץ? אם תלכו ליועץ ההשקעות בבנק הוא יבקש ממכם לענות על שאלות לגבי צרכים וסיכונים, ולפי השאלון הזה, היועץ יקבע את רמת הסיכון שלכם ובהתאמה את הרכב התיק – החלוקה בין המניות לאג"ח, לפיקדונות ועוד). אבל את זה יכול בקלות להחליף מחשב/ רובוט  – לרובוט אין בעיה לקבוע את הרכב ההשקעות. כל מה שצריך זה שאלות מובנות ותשובות שהמשקיע יספק לו. אולי קיים חשש שאנשים לא אחראים לגורלם ולא מודעים לרמת הסיכון שהם יכולים לשאת, אבל בהינתן שמדובר באנשים בוגרים, זו אחריותם להגדיר את רמת הסיכון, ובכל מקרה עם שאלות נכונות, מחשב יידע לזהות מי עומד מולו ועד כמה הוא מסוגל לסבול הפסד, ובהתאמה לבנות לו תיק השקעות מתאים.

לאחר שהרובוטים קובעים את הרכב התיק הם קובעים את המכשירים (לרוב מדובר בתעודות סל, קרנות סל, קרנות מחקות – מכשירים עוקבי מדדים) ומבצעים פעולות – זה החיבור לשיטת האלגו. למעשה שתי השיטות הולכות יחד ומבטאות את כניסת הטכנולוגיה לעולמות הפיננסים – המסחר והייעוץ. הרובו אדווייזינג כבר מנהל כיום מעל 60 מיליארד דולר, בעיקר בשוק האמריקאי.

התפעול של הייעוץ הרובוטי פשוט – זירות אינטרנט/ פלטפורמות אינטרנט של רובו כבר קיימות (betterment , personal Capital, ועוד), ודרכן ניתן בשלב הראשון למלא שאלון כדי לקבוע את פרופיל הסיכון של הלקוח, ובשלבים הבאים – הרובוט בונה את תיק ההשקעות ומנהל אותו, בהתאם לפרופיל ההשקעה ובהתאם לאירועים שמתרחשים בשווקים ושינויים ברמות הסיכון של השווקים.

דרך השקעה ברובו אדווייזינג ניתן לחסוך משמעותית בדמי ניהול, בעיקר מאחר שהכל ממוחשב וכן מכיוון שההשקעות הן בתעודות סל, קרנות סל וקרנות מחקות שדמי הניהול בהן נמוכות במיוחד. בפועל דמי הניהול עומדים על עד 0.3%, משמעותית מתחת לממוצע בניהול תיקים שעולה על 1%. עם זאת, חשוב לזכור – זה אולי זול, אבל אין לכם על מי לצעוק, על מי לכעוס או את מי להאשים כאשר יש ירידות; ובכלל – אין מענה אנושי לטוב ולרע, ועדיין – למרות שהעולם הופך ליותר ויותר ממוחשב וטכנולוגי, יש לזה חשיבות גדולה.

הסיכון הגדול של האלגו – זהירות נוכלים!

חשוב להדגיש – לשיטת האלגו-טריידינג יש כאמור יתרונות גדולים ומשמעותיים, אבל מי שמנהל את כספו דרך חברות אלגו-טריידינג כפוף בעצם לניהול של אותו גוף, ותלוי בניהול, ביצוע ואיכות האנשים המנהלים באותה פירמה. מסתבר על פי התביעות הרבות של לקוחות – תביעות על הפסדים גדולים, תביעות על קבלת הכסף באיחור, שיש תקלות ובעיות טכניות וניהוליות בחלק מהחברות האלו – ולכן, למרות שאלגו-טריידינג היא שיטה לגיטימית צריך לבדוק טוב טוב איפה ואיך עושים את זה. אחת החברות המובילות בתחום – יוטרייד, קרסה בסוף 2015 והיה שם חשד גדול להונאה גדולה – אביב טלמור מנכ"ל החברה ברח מהארץ והותיר חובות של 40 מיליון שקל ללקוחות החברה.

ב-2016 ניהלה רשות ניירות ערך מאבק נגד חברות שניהלו תיקים בתחום האלגו, וזה על רקע החשד להונאה בחברת יוטרייד. לאחר מכן החליטה רשות ניירות ערך על הפסקת פעילותה של USG קפיטל שעסקה בתחום, אך זו ערערה לבית המשפט. אין ממש מנצחים בבית המשפט, אך בסופו של דבר יתאפשר למשקיעים לסחור בשיטת האלגו-טריידינג, אם כי לא יתאפשר לחברה לנהל תיקים בשיטה זו (שכן היא לא מנהלת תיקים).

על פי החלטת בית המשפט, החברה – USG קפיטל, יכולה להמשיך לספק שירותי מסחר אלגוריתמי בזירת האלגו ­טריידינג. השופטת רות רונן קיבלה את גישת החברה וביטלה את החלטת רשות ניירות ערך להקפיא את פעילות החברה בתחום המסחר האלגוריתמי בטענה, כי היא פועלת ללא רישיון. אבל, מנגד החליטה השופטת כ יהיו תנאים מגבילים להמשך פעילות החברה בזירת המסחר. מגבלה מרכזית היא שלא יתאפשר לחברה לספק הדרכה ללקוחות בנוגע לתוכנת המסחר. השופטת קיבלה את גישת הרשות שטענה כי מתן הדרכה אינו מתיישב עם כך שמדובר בשירות עצמי לחלוטין. כלומר, יש נתק בין השירות לבין התמיכה והטכנולוגיה. רוצים לסחור באלגו? אין בעיה, אבל הזירה לא תספק לכם תמיכה ומערכת/ פלטפורמת מסחר, תורידו את זה לבד. כמו כן, לא תקבלו הדרכה. הדבר היחיד והבסיסי שהחברה יכולה לספק הוא תמיכה טכנית לחיבור התוכנה למערכת המסחר בלבד  מבלי לקיים איתו אינטראקציה ביחס לנושאים נוספים מעבר לכך. כמו כן נקבע כי החברה לא תפרסם מראש שמות של אתרים בהם ניתן לרכוש תוכנות למסחר אלגוריתמי הקיימות בשוק, אך רשאית לספק ללקוח המבקש ממנה באופן פרטני, מיוזמתו, את המידע הזה. כמו כן, התירה השופטת לחברה לפרסם את שירותיה באמצעי מדיה כלליים ולא רק באתר החברה, זאת בניגוד לעמדת רשות ניירות ערך.

החלטת השופטת היא לא החלטה של מה בכך. כתבנו כאן (בכתבה בגלובס) – אלגו-טריידינג  לא יכול להיעלם – הוא העתיד של המסחר, רק שנכון, צריך לעשות את זה מסודר, הגון והגן למשקיעים, וצריך להרחיק את השרלטנים והנוכלים. הדרך הפשוטה היא לשפוך את התינוק עם המים. הדרך הנכונה היא פשוט להסדיר את התחום הזה.

אלא ששבועות ספורים אחרי ההחלטה, חברת USG קפיטל ביקשה הגנה מפני נושים, כלומר פשטה את הרגל. האם זה בגלל העסקים המפוקפקים לכאורה או שזה בגלל שרשות ניירות ערך הזהירה מפני התחום ומפני החברה באופן ספציפי ולמעשה חיסלה את העסק, כפי שטוענת החברה? – הרחבה בגלובס.

מה שברור לחלוטין זה ששיקרו והונו את המשקיעים לאורך תקופה ארוכה. הנה ציטוט מראיון בדה-מרקר עם  אחד המשקיעים – "כששאלתי אותם מה יקרה אם החברה תקרוס, הם אמרו לי שלא יכול להיות שהחברה תקרוס, שהם כל הזמן גדלים. היום אני יודע ששבוע לפני פשיטת הרגל הם גייסו משקיעים בהבטחת תשואה של 8% בשנה. הם עשו עבודת שיווק טובה: תפסו אנשים שלא ממש מבינים וצריכים כסף — ויש הרבה כאלה" – לראיון המלא בדה-מרקר


קריאת חובה למתעניינים באלגו-טריידינג – האיש שגרם לבורסת ניו יורק לשלם קנס לרשות ניירות ערך (בגלל אספקת מידע מוקדם לזירות אלגו). הבורסות בעולם אחראיות לספק את הנתונים והמידע למשקיעים, אבל מה קורה אם שחקניות האלגו רוצות את המידע באופן ישיר למערכות המחשב שלהן (וככה לחסוך באלפיות שנייה – והזמן הזה שווה הרבה כסף)? אז מספקים להן וזה מותר וזה לגיטימי כאשר כולם יכולים לקנות את המידע וליהנות מקבלת הנתונים המהירה. אבל, מה קורה כאשר רק כמה גופים יכולים לשים יד על הנתונים האלו באופן מהיר כל כך – זה מייצר לחברות האלו (חברות האלגו) רווחי עתק! בכתבה מוסבר איך בעצם עובדת השיטה, ואיך זה הבורסות מעבירות חלק מהמידע והנתונים  לחברות האלגו לפני גופים אחרים.


לקריאה נוספת על אלגו-טריידינג –

אזהרה לציבור – רשות ניירות ערך מזהירה ממסחר רובוטי/ מסחר אלגוריתמי

וירטו – חברת האלגו שלא יודעת להפסיד (בינתיים)

מסחר אלגוריתמי – סקירה וממצאים משוק ההון המקומי (נייר עבודה של רשות ניירות ערך משנת 2013) 


למדריכים קשורים באתר – 

מדריך פורקס

מדריך אופציות