fbpx
מיסים

טיפים לסוף שנה - מה עושים כדי לחסוך במס? באיזו קופת גמל להשקיע? כמה להפקיד בפנסיה?

מה צריך לעשות לקראת סוף השנה כדי לחסוך במס?  איך מנצלים את ההטבות בקרן פנסיה? האם קיבלתם את ההטבות המגיעות לכם ממס הכנסה ? טיפים לסוף שנה

שנת 2017 עומדת להסתיים ורגע לפני השנה האזרחית החדשה, חשוב לבדוק את ההפרשות שלכם לפנסיה, את ההשקעה שלכם בקופת גמל, וכמה הפקדתם לקרן השתלמות. מסתבר שאתם יכולים לחסוך הרבה מס בהתנהלות נכונה.

הסיבה היא פשוטה – המדינה מדרבנת אותנו לחסוך לפנסיה,  והיא מאפשרת לנו להכיר בחלק מההשקעה בחיסכון הפנסיוני (חיסכון לגיל פנסיה/ לפרישה) כהוצאה שוטפת וכך בעקיפין להקטין את המיסי שאנו משלמים. אחרי הכל, ברגע שהפרשה לפנסיה (בחלקה) מוגדרת כהוצאה, אזי השכר למס מופחת ובהתאמה, הוצאות המס פוחתות.

ההטבות האלו, יכולות להיות שוות הרבה כסף  - אלפים בשנה, ובמקרים מסוימים (תלוי בפרמטרים כמו שכר, סוג העובד – עצמאי או שכיר) ועוד, זה יכול להגיע ליותר מכמה אלפים.

מעבר לכך, יש לכם זכויות שאולי לא דרשתם, והזמן הנכון לעשות זאת הוא בסוף שנה – האם למשל בדקתם שעדכנו לכם את ההטבה של תוכנית נטו למשפחה? האם אתם גרים בפריפריה? כי אם כן, מגיעים לכם הטבות מס גדולות, וזה רק חלק מההטבות.

תפקידו לפנסיה – זה חשוב, וגם: תקבלו הטבות מס גדולות

 נתחיל בעולם הפנסיה. הפקדות לקרנות השתלמות של שכירים ושל עצמאים. שכירים (בחלקם) מפרישים לקרן השתלמות דרך העבודה, כשבמקביל המעסיק מפריש גם. מדובר בכל נהדר – השקעה לטווח בינוני (6 שנים), עם הטבות מס גדולות, אבל בשנה האחרונה ההטבה לעצמאים שמפקידים לקרנות השתלמות גדלה משמעותי והפכה את ההפקדה למשתלמת במיוחד -  עצמאי יכול להפקיד עד 7% מהכנסתו לקרן השתלמות. תקרת ההפקדה המוכרת כהוצאה היא 18,240 שקל בשנה , כלומר מדובר על הפרשה של 7% משכר של 260 אלף שקל. במילים פשוטות אם הההכנסה שלכם כעצמאי היא 260 אלף שקל, אתם יכולים להפריש לקרן השתלמות 18,240 שקל, וליהנות מהטבות מס גדולות (ששוות לנטו סדר גודל של 2,000 שקל). מעבר לכך, ניתן להפקיד גם יותר, אך ללא הכרה במס, ולפעמים זה כדאי.

עצמאים עם הכנסה נמוכה יותר, יפקידו את החלק היחסי (7% מהשכר השנתי שלהם) וגם הם ייהנו מהטבת מס גדולה (פרופורציונית לשכר שלהם).

החל משנת 2017 קיימת לעצמאים חובת הפקדה לפנסיה. התקרה להפקדה היא כ-206 אלף שקל, והטבות המס אופטימליות בהפקדה של 16.5% מהשכר. זה עוד הטבה גדולה ששווה כמה אלפי שקלים בשנה.

אז אם עוד לא הפקדתם לפנסיה ולקרן השתלמות, תדעו שזה יכול להיות משתלם, ולמה דווקא בדצמבר? כי ההטבות הן לכל שנה קלנדרית, ואם לא תפקידו השנה, אבוד לכם, תפספסו את ההטבה השנתית. למדריך קרנות השתלמות לעצמאים

אגב, בשנה האחרונה אתם יכולים לבחור בעצמכם את קרנות הפנסיה, ויש שתי קרנות פנסיה של מיטב דש והלמן אלדובי – קרנות פנסיה ברירית מחדל, שגובות דמי ניהול נמוכים במיוחד. מה זה אומר? שאתם יכולים לחסוך עד הפנסיה מאות אלפי שקלים  - אז רגע לפני שדוחפים לכם קרן פנסיה, תבקשו את קרנות הפנסיה ברירית מחדל.

קופת גמל להשקעה – האם כדאי?

קופת גמל להשקעה היא מוצר שקיים כשנה והוא מבטא יתרונות גדולים. מדובר בחיסכון  שניתן למשוך ממנו את הכסף בכל שלב ובכל גיל ולא דווקא בגיל פרישה. כלומר, היא לא כמו קופות הגמל של פעם, היא בעצם תוכנית חיסכון נזילה.

מי שמעוניין להתמיד ולחסוך  בקופת הגמל להשקעה  עד לגיל פרישה ייהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון  (מס על הרווחים של הקופה = רווחי ההשקעות) ופטור ממס על הקצבה (קצבת פנסיה פטורה ממס).

קופת גמל להשקעה, נועדה לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו , אך יחד עם זאת לא להכביד על הציבור ו"לנעול" אותו עם חיסכון עד גיל פרישה. החוסכים בקופת הגמל להשקעה יוכלו לעבור בין מסלולים שונים בקופה ובין קופות שונות מבלי שזה יחשב כמימוש ולכן לא יחוייבו במס על הרווח.

למעשה, קופת גמל להשקעה  עדיפה על השקעה בקרנות נאמנות כי קיים בה היתרון המיסוי, אם כי המגוון בקרנות נאמנות עדיין גדול יותר. הקופה גם עדיפה על פוליסות חיסכון, גם בהטבות המיסוי וגם בדמי הניהול (הצנועים יותר בקופות גמל להשקעה).

קופת גמל להשקעה זה מוצר שניתן להשקיע בו עד 70 אלף שקל בשנה, ולכן בעצם אנחנו מציפים את העניין עכשיו. אם לא תחסכו עד סוף השנה ההטבה הזו בעצם נעלמת. חשוב להזכיר שמדובר במוצר פנסיוני שעשוי להיות תוספת לפנסיה העתידית שלכם. אז תכ'לס – אם יש לכם כסף פנוי, מה יש לכם להפסיד? אם הצלחתם לחסוך לעד גיל 60, מצוין, אם לא תמשכו את הכסף, בלי קנס. להרחבה – מדריך קופות גמל להשקעה.

ההטבות והזכויות שלכם לא מתבטאים רק בהשקעות לפנסיה. יש הטבות מס נוספות, ונרחיב עליהן

מענק עבודה - נותנים לכם לא תיקחו?

מענק עבודה זה גם מה שנקרא - מס הכנסה שלילי  (למדריך המלא). בפועל,  כבר בסוף חודש נובמבר הסתיימה האפשרות להגיש בקשה לקבלת מענק עבור שנת 2016, אבל זה מסוג הדברים שתמיד חשוב לדעת - המענק הזה רלבנטי לשכירים ולעצמאיים. אם אתם בני 23 ומעלה והורים לילדים, או בני 55 ומעלה ללא ילדים והכנסתכם הממוצעת במהלך שנת 2016 הייתה גבוהה מ- 2,059 שקל ונמוך מ- 6,736 שקל - אתם בהחלט עשויים להיות זכאים למענק זה. מעבר לכך, המענק הזה תקף גם אם אתם  הורים עצמאיים (יחידים) וההכנסה הממוצעת שלכם במהלך שנת 2016 היתה מעל 1,269 שקל ונמוכה מ-11,474 שקל. הזכאות למענק היא שנתית ולכן, כדי ליהנות מהמענק יש להגיש תביעה בכל שנה. אגב,  אין עקרונית אפשרות להגיש תביעה למענק עבודה עבור שנת 2015, אבל, בתנאים מסוימים ניתן להגיש תביעה לשנה זו, גם עד סוף 2017.

תיאום מס

עובדים שעבדו ביותר ממקום עבודה אחד במהלך השנה, או עובדים שהחליפו מקום עבודה במהלך השנה או כאלו שהפסיקו לעבוד לפני סוף השנה, כדאי לכם לעשות  תיאום מס (ברשות המסים), פשוט מכיוון יש סיכוי טוב שנוכו מהשכר שלכם מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי בשיעור גבוה. תיאום המס ותיאום הניכויים בביטוח לאומי תאפשר למעסיק לנכות משכרכם שיעור מופחת של דמי המס והביטוח הלאומי ואף להחזיר לכם את כל הסכומים העודפים שנוכו לכם במהלך השנה. אפשר לעשות זאת דרך האינטרנט, זה פשוט, וזה חוסך הרבה כסף (למדריך המלא)

וזה עדיין לא הכל - חשוב שתבדקו אם קיבלתם מספיק נקודות בהמשך לתוכנית נטו למשפחה, ובכלל אם הנקודות לצורך מס אכן משקפות את מצבכם המשפחתי.  כמו כן, חשוב לדעת שתרומות מזכות במס (מקבלים הכרה בהוצאות על התרומה); וכן שעצמאים יכולים להפחית את נטל המס אם הם מקדימים הוצאות, ואז הרווח קטן וחבות המס יורדת.

עניין חשוב נוסף -  חיסכון במס למשקיעים בניירות ערך גם ניתן ליישום בסוף שנה. המס על רווחי ניירות ערך הוא לפי המימוש. אם אתם מעוניינים להקטין את חבות המס על רווחי ניירות ערך ויש לכם בתיק ניירות עם הפסדים, תשקלו לממש אותם (אם יש לכך הצדקה כלכלית)

 

מעוניינים בבדיקת החזר מס? אם השכר שלכם מעל 7 אלף שקל בחודש – השאירו פרטים ורואה חשבון שמומחה בהחזרי מס, יחזור אליכם  (אין לכם מה להפסיד!) 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

עמית בר

עמית בר

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות