fbpx
מדריכי השקעות

כמה אסטרטגיות השקעה שצריך להכיר

קרדיט: shutterstock
מעודכן ל-07/2019

עולם ההשקעות הוא עולם לא ודאי ויש בו המון דעות לכאן ולכאן,  וגם מה שהכה את השק במשך תקופה לא בהכרח ימשיך להכות את השוק כשיותר מכירים את השיטה ומה שהצליח בתקופות גאות אינו בהכרח השיטה שתציל בזמן שפל. בכל זאת, הנה כמה אסטרטגיות השקעה שחייבים להכיר.

השקעות ערך

השקעות ערך הן אולי סוג האסטרטגיה  המוכר בעולם, בזכת המשקיע העשיר בעולם, וורן באפט, והמורה שלו בנג'מין גרהאם, מחבר "המשקיע הנבון", שהיה מורם הישיר והעקיף של הרבה גוראי השקעות נוספים.

השיטה היא פשוטה אך דורשת התעמקות רבה. בראש ובראשונה המשקיעים מחפשים את המניות המוערכות בחסר - הנמכרות בזול. הם עושים זאת באמצעות ניתוח מעמיק (פונדמנטליטסי) בדוחות החברה, הבוחן את מצב  הנכסים, התתחיבויות, הרווחים, המתחרים, הענף שבו פועלת ועוד.

על פי השיטה, יש לרכוש מניות במחיר נמוך מערכן הפנימי, הערך הנוכחי שהמשקיע צופה לקבל מהתקבולים השונים. הפער בין מחיר השוק לערך הפנימי נקרא מרווח הביטחון, מונח שטבע בנג'מין גרהאם.

גרהאם המליץ על רכישת מניות של חברות בעלות רווחים יציבים, הנסחרות ביחסים נמוכים של מחיר חלקי ערך מאזני, נסחרות במכפילי רווח נמוכים, ונוטלות חוב נמוך באופן יחס

. מספר מוסדות אקדמיים פרסמו מחקרים שחקרו את הביצועים של "מניות הערך", המחקרים מצאו באופן עקבי, שביצועי מניות הערך, גוברים על ביצועי "מניות הצמיחה" וגם על ביצועי תיק השוק ככלל

למרות תוצאות טובות, בעיקר של משקיעים מוכרים, לא תמיד השקעות ערך הוכיחו את עצמן לעומת מניות הצמיחה. ובמצב של ירידות בשוק ההון - שוק דובי  - במיות מוערכות בחסר המחירים יכולים לצנוח עם השוק. עוד נמתחה ביקורת כי הסיבה לתשואות הגבוהות הן הסיכון הגבוה.וכן כי שני משקיעים שונים יכולים להגיע למסקנות שונות לגבי אותה מניה. באפט הדגיש שלא מספיק שהמניה תהיה זולה אלא החברה צריכה להיות יוצאת מן הכלל.

מניות צמיחה

מניות צמיחה הן השיטה השנייה הנפוצה באסטרטגיות השקעות. בשיטה זו אנחנו מזהים חברות  שעתידות להתרחב בקצב מהיר יותר מהענף שבו היא נמצאת. הרבה ממניות הצמיחה הן הרבה פעמים מניות של חברות טכנולוגיה. אף שמחקרים הראו  שלאורך זמן מניות הערך משיגות תוצאות טובות יותר, בטווחים קצרים יותר ובתקופות סיכון מניות הצמיחה משיגות תשואות טובות יותר.

בתקופות שבהן השוק בירידות  יש כמה  סיבות שהתיאבון של המשקיעים בסיכון עולה:  תנאי צמיחה טובים יותר כשהמחירים נמוכים, הסרת רגולציה, תמריצים כספיים, התערבות ממשלתית וכדומה.

אלא שבניגוד למניות הערך, מניות הצמיחה יקרות יותר (מכפיל רווח גבוה) והתשואות בהן אם קיימות עלולות מהר מאוד להפוך גם להפסדים בסביבה משתנה, כך קרה עם משבר הדוט.קום ב-2000

עם זאת, כמה משקיעים טוענים שקשה היום לאתר השקעות ערך - מניות שהשווי שלהן נמוך לעומת הערך האמיתי שלהן. הם מדגישים שעדיף להשקיע בחברות שהצמיחה שלהן מהירה מצמיחת התמ"ג במדינה שלהן.

מניות מעורבות (ותיק ההשקעות המודרני)

עם השינויים בעולם וצמיחתן המהירה של חברות הטכנולוגיה היטשטשו ההבדלים בין מניות צמיחה ומניות ערך, וחברות טכנולוגיה שבעבר היו בעלות סיכון גבוה הפכו אט אט להשקעות בטוחות יותר.

כיוון שכיום יש שינויים מהירים בטכנולוגיה, חוסר ודאות לגבי השווקים וצמיחה הנמוכה ברוב המדינות קשה להעריך מה יצליח יותר. משקיעים כיום ממליצים לגוון את התיק עם השקעות לטווח קצר ולטווח ארוך ולמצוא חברה המתאימה לכל קטגוריה, לבחון היטב מה החברות המובילות במניות הערך ומה המניות המובילות במניות הצמיחה. כך אתם  לא נהנים רק מגיוון ומשליטה בסיכון אלא עשויים ליהנות מההצלחה של כל קטגוריה.

שיטה זו קשורה לתיק ההשקעות המודרני שפותחה בשנות החמישים ולפיה תיק מגוון מגן מסיכון. תאוריה זו כללה כמה הנחות בסיסיות:

  • המשקיעים סולדים מסיכונים.
  • ניירות הערך נסחרים בשווקים יעילים.
  • ניתוח הסיכון צריך להיעשות במונחי תיק ההשקעות הכולל, ולא בהתבוננות על כל נכס בנפרד.
  • לכל רמה של סיכון יש תיק אופטימלי של נכסים, שהם בעליהתשואה הצפויה הגבוהה ביותר

היום שיטה זו מקובלת מאוד על מנהלי תיקים הסבורים  שלמשקיע יחיד סיכוי נמוך יותר להכות את השוק. עם זאת, היום הנחות השיטה - שהמשקיע תמיד רציונלי - מעורערות בעיקר על ידי הכלכלה ההתנהגותית, המניחה שהרבה יותר מהחלטות רציונליות הטיות שונות ואינטואיציה הן שמפעילות את המשקיעים, כפי שאפשר לראות בהתנהגות סנטימטלית בשווקים.

בנג'מין גרהאם - המורה של וורן באפט וממציא השקעות הערך

פיליפ פישר - גורו השקעות שהאמין במניות צמיחה

הטריקים החשבונאיים ברכישות של טבע

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות