fbpx
זכויות עובדים קריירה

מהם מקומות עבודה חיוניים

מעודכן ל-09/2020

איך תדעו אם מקום העבודה שלכם נחשב לחיוני?

איך תדעו אם מקום העבודה שלכם נחשב מקום עבודה חיוני ומה הזכויות והחובות שלכם כעובדים במקום חיוני בשעת חירום? 

עובדים רבים לא יודעים שהם עובדים במקום עבודה חיוני. לעומתם, אחרים חושבים שהם עובדים במקום עבודה חיוני, אבל הם לא. אז מה הם בעצם מקומות עבודה חיוניים? ובכן, מפעל חיוני הוא מפעל או חלק ממפעל שהוכרז על-ידי משרדי הממשלה שהוסמכו לכך כחיוני, ובאישור משרד הכלכלה, בזכות תרומתו לצורכי הביטחון או לקיום הספקה ושירותים חיוניים. קביעתו של מקום עבודה כחיוני היא חלק מההיערכות השוטפת לשעת חירום. אלפי מקומות עבודה נכללים בקטגוריה זו, אבל רק כ-13% מהעובדים במדינה מועסקים בהם. איך יודעים אם המפעל חיוני? עובד המועסק במפעל חיוני יקבל על כך הודעה ממעסיקו. בשעת חירום ניתן למפעל כזה צו גיוס קיבוצי, המחייב את עובדי המפעל להתייצב לעבודה, כאשר גילם הוא מעל 16 שנה ועד לגיל פרישה, שהוא נכון להיום 67 שנים לגברים, 62 שנים לנשים.

עובדים במפעל חיוני נדרשים להתייצב לעבודה בשעת חירום, ואינם זכאים לקחת חופשה בתקופה זו. בין העובד למעסיק מתקיימים יחסי עובד-מעביד על כל המשתמע מכך. עם זאת לא יחולו הוראותיהם של חלק מדיני העבודה, ובהם חוק שעות עבודה ומנוחה וחוק עבודת נשים. אחת התוצאות הנובעות מכך: בשעת חירום מותר להעסיק עובדים במפעל חיוני גם בשבת ובחג, ומוסרת ההגבלה על מספר השעות הנוספות שהעובד נדרש לעבוד.

עובד המבקש להיעדר בגלל מחלה ולא קיבל אישור מהמעסיק יכול לבקש בדיקה רפואית בפני רופא שמונה לכך על-ידי משרד הכלכלה, ורק לרופא זה יש סמכות לפטור את העובד מעבודה עקב מצב בריאותו.

עם זאת, החובה להתייצב לעבודה במפעל חיוני אינה חלה על אישה הרה או בשנה שלאחר לידה. בקריאה להתייצבות לעבודה של אם לילדים הנמצאים בטיפולה יתחשבו בקשיים העלולים להיגרם לה. לעומת זאת, אין בחוק מענה לאב לילדים, גם אם הוא אב יחידני.

עדכון מקומות עבודה חיוניים - משבר הקורונה

עקב התפשטות וירוס הקורונה הוכרז בישראל צו חירום שלפיו המגזר הציבורי יעבוד במתכונת חירום, המגזר הפרטי במקומות המכילים יותר מעשרה עובדים יעבוד במתכונת שליש מכוח האדם, ומי שיוכל - יעבוד מהבית. עם המקומות שהוגדרו חיוניים נמנים מפעלי תעשיית המזון - יצרנים וספקים, בתי חולים ורשתות הפארם ובתי המרקחת, גם חברות תשתיות מים, חשמל, דלק וגז, עוד מוסדות רווחה ושירותים תומכים קיומיים, שירותי תחבורה במתכונת חלקית, נמלים, התעשייה הביטחונית. במשבר הקורונה הוכרז גם ענף הבנייה כענף חיוני משום שהוגדר כקטר של הכלכלה.

משרד הפנים הגדיר אילו עובדים ייחשבו חיוניים ברשויות המקומיות: אגף לבקרת הון אנושי ברשויות המקומיות במשרד הפנים ממליץ כי רשימת התפקידים החיוניים תכלול, בין השאר, שבעה מתוך שמונה בעלי התפקידים במשרות הסטטוטוריות הבאות: מנכ"ל, גזבר, יועץ משפטי, מנהל יחידת חינוך, מהנדס, מבקר, וטרינר ודובר.

מבין עובדי חירום וביטחון ברשויות המקומיות, כגון ממונה שירותי חירום ובטחון, קב"ט, קב"ט מוסדות חינוך, רבש"צ, סיירי ביטחון, דרש משרד הפנים כי לפחות שלושה מהם יוגדרו כעובדים חיוניים. לעומת זאת, נקבע כי כל בעלי התפקידים ברשות המקומית אשר מעניקים לתושבים שירותים חברתיים (פסיכולוגים חינוכיים, עובדים סוציאליים ועוד) יוגדרו כחיוניים.

מבין עובדי השטח – עובדי שפ"ע ותברואה, אחזקה ותשתיות, פיקוח ושיטור עירוני, פיקוח וטרינרי, מפקחי תכנון ובנייה, פקחי חופים, פקח רישוי עסקים – קבע משרד הפנים כי שישה סוגי שירותים יוגדרו על ידי הרשויות המקומיות כחיוניים. מקרב עובדי החינוך, נקבע כי שלושה מסוגי השירותים הבאים יוגדרו חיוניים בשעת חירום: מנהל יחידות חינוך יסודי, מנהל חינוך על יסודי וצרכים מיוחדים, מנהל יחידת נוער, קב"סים המטפלים בילדים ונוער בסיכון גבוה במסגרת מפגשים פרטניים.

חלקים מההייטק, ובהם התוכנה, יקבלו אישור לעבוד במתכונת רחבה יותר. בתחום התקשורת מצויים ברשימת המוחרגים נותני שירותים בתחום הסלולר, ספקי אינטרנט, ותשתיות לוויין, דואר, טלוויזיה ועיתונים.  הבנקים הוגדרו חיוניים בהיקף סניפים מצומצם ומוקדים טלפוניים. הוחרגו גם חברות האשראי, בתי השקעות וספקי שירותים קריטיים לענף הפיננסים. ענף החקלאות בכללותו יוחרג, לרבות מחלבות, משחטות ובתי אריזה.

יבואני המזון הגישו בקשה שיכירו אף בהם כעובדים חיוניים.

רוצים לדעת אם מקום העבודה שלכם חיוני?

ניתן לעיין בקובץ התקנות המופיע באתר משרד האוצר-  www.gov.il/he/departments/ministry_of_finance

ישראל במקום הלפני אחרון בשביעות רצון מהעבודה

עבודה מהבית - המלצות לעובדים

עדכונים:

8/2020

בוטלה הגבלה על מספר עובדים במקומות העבודה (הרחבה בביזפורטל)

זכויות עובדים בימי קורונה - בידוד ועוד  (הרחבה בהון)

09/2020

את רשימת כל העסקים החיוניים שיותרו לפעול בסגר השני החל מתאריך 25.09.2020 ניתן לראות כאן-
מקומות עבודה חיוניים סגר שני 09.2020

שאלות ותשובות בענייני עבודה - בעקבות התפרצות נגיף הקורונה - מענה של משרד העבודה והרווחה למגוון נושאים בענייני עבודה על רקע הקורונה

מלאו פרטים ועורך דין מומחה בתחום יחזור אלייכם לייעוץ ראשוני (ללא כל מחוייבות מצדכם)

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

7 תגובות

 • רק היום הכרתי את האתר שלכם, אתר מעולה!!
  נהניתי מאד:)

  שאלה קטנה, אני עובדת חיצונית לבנק, (עובדת במשרד) ומוציאה דוחות ומאזנים לקרנות סל.
  האם זה נחשב כעובד חיוני?

  • קודם כול תודה על המחמאה. הבנקים נחשבים ענף חיוני שעובד במתכונת מצומצמת. על פי הוראות בנק ישראל, רק הסניפים הגרעיניים פועלים ושירותי הדיגיטל והמוקד הטלפוני. כמו בכל המגזר העסקי עובדים 30% מכוח האדם. כדי לברר מי עובד יש לפנות להנהלת הבנק או הסניף המקבלות הנחיות מבנק ישראל. כך גם אם אתס פקית עצמאית, מדובר בשיקול של הבנק מי ממשיך לעבוד.

  • משרד הכלכלה קובע מה מקומות העבודה החיוניים ומודיע למעסיקים. ההמלצה כרגע היא שמי שיכול לעבוד מהבית שיעבוד

  • משרד הכלכלה קובע מה מקומות העבודה החיוניים ומודיע למעסיקים. ההמלצה כרגע היא שמי שיכול לעבוד מהבית שיעבוד מהבית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות