חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

קופת גמל להשקעה - לכו על זה!

מעודכן ל-08/2017

קופת גמל להשקעה היא מוצר יחסית חדש (מסוף 2016), אבל כבר מאז השקתה, היתה נהירה  של הציבור למוצר הזה ובצדק.  קופת הגמל להשקעה היא קופה  שניתן למשוך ממנה את הכסף בכל גיל ולא דווקא בגיל פרישה. כלומר, היא לא כמו קופות הגמל של פעם, היא בעצם תוכנית חיסכון נזילה.

עד כה, קופות הגמל היו מוגדרות כחסכונות לגיל פרישה, ומשיכה מהן היתה מחויבת בקנס גדול.  עכשיו, זה משתנה, ניתן למשוך באופן שוטף, ומי שמעוניין להתמיד ולחסוך  בקופת הגמל להשקעה  עד לגיל פרישה ייהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון  (מס על הרווחים של הקופה = רווחי ההשקעות) ופטור ממס על הקצבה (קצבת פנסיה פטורה ממס).

קופת גמל להשקעה, נועדה לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו , אך יחד עם זאת לא להכביד על הציבור ו"לנעול" אותו עם חיסכון עד גיל פרישה. כלומר, שהחיסכון והמשיכה יהיו מרצונו החופשי של החוסך. המוצר החדש יהיה תחת הקטגוריה של קופות גמל, לא יהיו בו הטבות בעת ההפקדה, ולא יהיו בו אגרות חוב מיועדות (מבטיחות תשואה), אלא שבפועל מדובר במוצר השקעה לטווח קצר עד ארוך - מוצר שמתחרה בכל המכשירים האחרים לרבות פוליסות חיסכון וקרנות נאמנות, ומבטא הטבות גדולות שהופכות אותו למוצר עדיף.

החוסכים בקופת הגמל להשקעה יוכלו לחסוך בקופת הגמל לכל תקופת זמן שירצו, וכן הם יוכלו לעבור בין מסלולים שונים בקופה ובין קופות שונות! מבלי שזה יחשב כמימוש ולכן לא יחוייבו במס על הרווח.  בעת המשיכה של הכסף הם ישלמו מס רווח הון (מס על רווחי ההשקעות). אלא אם הם חוסכים כאמור לפנסיה ואז המשיכה (דרך הקצבה) תהיה פטורה ( עדכונים שוטפים על קופת גמל להשקעה, בתחתית המדריך)

הטבות מס משמעותיות!

קופת גמל להשקעה  היא סוג של קרן נאמנות משוכללת (מה זאת קרן נאמנות? - המדריך המלא למתעניינים) – החוסכים בעצם משקיעים במכשיר השקעה מסוים (והם קובעים  את התמהיל שלו, ובהתאמה את רמת הסיכון שלו)  ובעת מימוש ההשקעה - משלמים מס על הרווח.  זו עשויה להיות תחרות גדולה לקרנות הנאמנות וגם לפוליסות החיסכון/ פוליסות ההשקעה של חברות הביטוח (מה זאת פוליסת חיסכון/ פוליסת השקעה?), שהפכו בשנים האחרונות לפופולאריות במיוחד, ולא רק להם - המוצר הזה יכול להתחרות בפיקדונות בבנקים. החוסכים יכולים להפקיד בקופת גמל סולידית במיוחד, ובהתאמה עם דמי ניהול מאוד נמוכים, ולמעשה זה תחליף מצויין לפיקדונות - נזיל (עם אפשרות להשאיר לחיסכון ארוך טווח וליהנות מפטור ממס), וצפוי לספק תשואה לא נמוכה מפיקדונות -"קופת הגמל החדשה, תהווה אפיק השקעה חדש ותחרותי. אפיק השקעה הרבה יותר טוב משל הבנקים שמציעים לנו היום - בעצם כלום", כך אמר שר האוצר, משה כחלון, עם הצגת תוכנית האוצר להשקת המוצר, "הם יהיו חייבים להציע לציבור מוצרים דומים בכדי להתחרות.

קופת גמל להשקעה "מזכירה" את  קרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון והפיקדונות – יש מגוון של קופות מקבילות לתחומי ההשקעה של קרנות נאמנות ופוליסות חיסכון וניתן לבחור את רמת הסיכון ובהתאמה להפוך את המוצר לסולידי במיוחד כמו פיקדונות. אלא שמעבר לדמיון קופת גמל להשקעה עדיפה בזכות יכולת לעבור בין מסלולים ובין קופות (בקרנות נאמנות לא ניתן, בפוליסות חיסכון ניתן לעבור בתוך "הבית" אך לא בין קופות שונות). מעבר לכך, כאמור היתרון הבולט - הטבת מס  במידה והחיסכון יהיה  לטווח ארוך - משיכת קצבה פטורה ממס הכנסה. כאן, תוכלו לקבל הצעה לקופת גמל להשקעה

אז האם מדובר בחזרתה של תעשיית קופות הגמל לקדמת הבמה?

מהזווית של החוסכים/ משקיעים סביר להניח שכן!  החוסכים המתוחכמים מבינים את היתרונות הגדולים של המוצר. עם זאת, חשוב להדגיש - דמי הניהול על קופות הגמל מורכבים משניים - דמי ניהול על ההפקדה ודמי ניהול על הפקדה. דמי הניהול המקסימליים על הצבירה הם 1.05% ועל ההפקדה הם 4% - זה המקסימום, וברוב הגדול של המקרים, דמי הניהול נמוכים משמעותית. בפועל, מבדיקה שעשינו מתברר שדמי הניהול על הצבירה הם לרוב בין 0.6% ל-0.8%, ודמי הניהול על ההפקדות - אפס! אלו באופן יחסי דמי ניהול טובים לעומת המכשירים האחרים (המכשירים המנוהלים).

מעבר לכך, אם אתם מחוברים לגוף גדול - וועד עובדים, הסתדרות, חבר וכו', יש מצב שתוכלו לקבל הנחה גם על דמי הניהול מהצבירה. ובכלל - תמיד צריך להתמקח. בפועל ברוב המקרים זה עוזר , הפעם - בקופות גמל להשקעה, זה יהיה קשה יותר, אבל אין לכם מה להפסיד, גם עשירית של אחוז זה הרבה כסף לאורך זמן;  והנה דוגמה פשוטה - העברתי לאחרונה את קופות הגמל הוותיקות (שהיו פזורות בכמה בתי השקעות) לגוף אחד  שבו ארכז את כל הקופות תחת קופת גמל אחת בניהול אישי ושנייה "רגילה" - בשיחה אחת התאפסו דמי הניהול על ההפקדה, וירדו דמי הניהול על הציבירה ל-0.35% (ולא מדובר בתיק מאוד גדול; מאות בודדות של אלפי שקל). זה רק דוגמה, המסר ברור - אתם יכולים להוריד משמעוית את דמי הניהול.

קופת גמל  חדשה - היתרונות

היתרון הראשון והבסיסי הא שמדובר במוצר לכל תקופה - טווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך. הוא ממש לא כמו קופת הגמל הקלאסית שהיתה לטווח ארוך (לפנסיה) - כלומר מדובר במוצר נזיל.

היתרון השני - המוצר מנוהל על ידי הגופים המוסדיים ודמי הניהול עשויים להיות נמוכים –  סביב 0.7% מהצבירה וללא דמי ניהול על ההפקדות. מעבר לכך, זה תלוי ביכולת המיקוח של כל אחד ואחד.

מעבר לכך,  גם לא ממש צריכים את הגופים המוסדיים כדי שינהלו לכם את הכסף בקופת הגמל. אתם יכולים להשקיע בקופות גמל בניהול אישי (IRA), שבה החוסך הוא זה שנותן את הוראות ההשקעה (הוראות הקניה והמכירה). קופות גמל אישיות יכולות להיות לרבים ממכם מוצר השקעה מנצח - כנסו כאן להרחבה, במיוחד על רקע ההתפתחויות  בתחילת 2016 -  התקבלה פסיקת בג"ץ בעתירה שהגיש הראל פרימק, שמאפשרת ניהול של קופות גמל אישיות לכל החוסכים (עד אז זה היה מוגבל לגיל ולהיקף מסוים), ומדובר כאן על פוטנציאל גדול (גם לקופות וגם לכם – החוסכים).

חוסכים שיש להם  פחות ממיליון שקל, ינהלו את התיק בקופת הגמל האישית (IRA ) דרך השקעה במדדים (תעודות סל וקרנות מחקות). אם יש להם יותר ממיליון שקלים הם יכולים לנהל את תיק ההשקעות לגמרי לבד. אל תפחדו מהשקעות באופן עצמי - זה לא מפחיד כמו שזה נשמע. יש כיום בשוק שפע של אפשרויות שמבטלות את הצורך בניהול אקטיבי ושטף, אתם יכולים לייצר תיק השקעות דרך תעודות סל וקרנות מחקות, וכל מה שאתם צריכים לדעת, זה את הפיזור הרצוי לכם בהינתן כמה אתם מוכנים להסתכן, כמה אתם מוכנים / יכולים להפסיד? כאן תוכלו להרחיב על  השקעות באופן עצמאי.

היתרון השלישי של  קופת הגמל החדשה – לא מדובר בכסף קטן; ההטבה הזו מאפשרת לחסוך כספים משמעותיים. נקבעה  תקרה שנתית לסכומי ההפקדה בקופת הגמל - 70 אלף שקל, זה הרבה כסף, רוב הציבור בהחלט מסתפק בחיסכון שנתי כזה, והחיסכון הזה הוא שמי - כלומר ניתן לחסוך לכל אחד מבני המשפחה 70 אלף שקל בחודש - זה הרבה כסף, זו הטבה גדולה!

יתרון נוסף הוא כאמור בגמישות - אתם יכולים לעבור אפיק השקעה - ממנייתי לכללי, לסולידי וההיפך - הכל פתוח. אתם יכולים לעבור בתוך החברה עצמה, ואתם יכולים לעבור בין החברות השונות. זה לא ייחשב כמכירה וזה נהדר, כי אז גם לא תחוייבו במס. על פי מס הכנסה רק בעת מכירה/ מימוש יש לשלם מס וברגע שזה לא מוגדר כך, אז אם אתם לא צריכים את הכסף, אתם פשוט יכולים לעבור בין האפייקם לפי סגנון ההשקעה שלכם והסיכון שאתם מעוניינים בו על פני תקופה ארוכה ולצבור הטבות שוטפות . ואגב, גם אם אתם צרייכם כסף, במקרים רבים עדיף שלא למכור את הקופה, אלא לקחת במקום הלוואה מהקופה בתנאים מצויינים - לרוב פריים מינוס 0.5%. זה עשוי להיות פתרון טוב כי אתם קובעים את גובה ההלוואה, את התקופה שלה, היא בריבית נמוכה ואטרקטיבית וזו דרך לא לפגוע בהטבות המס שלכם.

וגם אם תצטרכו לממש אותה בשלב כלשהו, עדיין היא עדיפה על פני המכשירים האחרים. אם אתם חוסכים עד לפנסיה אז בכלל אתם נהנים מכל העולמות - אתם לא משלמים בכלל מס. כדי ליהנות מזה  צריך שהכסף יימשך כקצבה פנסיונית. משיכת הכסף לאחר גיל הפרישה באופן חד-פעמי (מה שנקרא - משיכה הונית) תחייב במס רווח הון מלא.

ומה קורה אם קופת הגמל עוברת ליורשים?  גם כאן, תהיה קצבה בלבד, אחרת יהיה תשלום מס. היורשים כפופים לאותו הכלל, ואם הם ירצו למשוך את הכסף באופן חד-פעמי (משיכה הונית), הם ישלמו מס רווחי הון.  אם הם ירצו לשמר את הפטור ממס, הם יצטרכו למשוך את הכסף כקצבה,  אבל מתי? שימו לב - רק כשהם עצמם יגיעו לגיל פרישה!

ובכן, מצד אחד – מוצר נהדר , נזיל בכל רגע, עם פטור ממס על רווחי הון, גמיש (אפשרות לעבור בין מסלולים ובין חברות), עם פטור ממס על משיכה בפנסיה כקצבה, עם יכולת להשיג דמי ניהול נמוכים, עם יכולת לנהל את הכסף בעצמכם, עם אפשרות צבירת כסף משמעותית. אבל אם רוצים ליהנות מהכל (לא חייבים כמובן) גם מהפטור ממס בעת פרישה חייבים למשוך את הכסף כקצבה.   גם אם לא – עדיין מדובר במוצר טוב עם יתרונות על חלק גדול מאוד מהמוצרים הקיימים כיום בשוק. לסיכום, לכו על זה!

קופת גמל אישית - כדאי להכיר

הבנקים חוששים - מבקשים הטבות גם לפיקדונות

עידוד החיסכון לטווח ארוך דרך קופות הגמל החדשות, מאיים על הפיקדונות בבנקים. הר הפיקדונות מסתכם בלמעלה מ-300 מיליארד שקל, ובבנקים חוששים שהתנאים העודפים לקופות הגמל יגרמו להר הזה לזוז לכיוון קופות הגמל. על רקע זה, איגוד הבנקים שיגר מכתב למשרד האוצר ובוב הבעת חשש מהטבות המס שיינתנו למשקיעים וזה מעבר לחיסכון לפניסה. בבנקים זועמים על כך שההטבות האלו ניתנות למשקיעים/ חוסכים שיכולים להפריש הרבה מעבר לזכויות הפנסיוניות שלהם (לגובה ההפרשה) כפי שנקבע בעבר.

הבנקים סבורים שיש להשוות את התנאים במכשירי ההשקעה (להבדיל ממכשירי החיסכון), כלומר לא לתת עדיפות לקופות גמל לעומת פיקדונות בבנקים. אחרי הכל, קופות הגמל יהפכו למוצר נזיל ואין באמת הבדל בין קופת גמל סולידית מאוד לבין פיקדונות וחסכונות. הצעד של האוצר אכן עלול לפגוע מאוד בפיקדונות. כך או כך, נזכיר כי רשות ניירות ערך הציעה במהלך 2013 מוצר חדש קפ"מ שאותו ייצרו וישווקו הגופים המוסדיים שיתחרה בפיקדונות בבנקים. אך מסיבות שונות, גם על רקע התנגדות הבנקים, המוצר הזה עדיין לא הושק. השאלה אם גם הפעם יטורפד מוצר טוב וחשוב - שר האוצר, כחלון דווקא מרוצה מהעובדה שהבנקים עשויים להיפגע, הוא הכריז כאמור על כך שהמוצתר יהיה טוב מפיקדונות הבנקים שלא נותנים היום תשואה.

כמה יהיה ניתן להפקיד בקופה החדשה?

בעקבות הלחצים על האוצר מצד הבנקים ומצד קרנות הנאמנות שתופסים את קופת הגמל החדשה כמתחרה ישיר להם, וכן בהמשך להתערבותה של רשות ניירות ערך ובקשתה להגביל את סכום ההפקדות בקופה החדשה, הוחלט כי תוגבל יתרת ההשקעה בקופת הגמל הזו ל-70 אלף שקל בשנה (נמוך מהתוכנית המקורית להפקדה של מאות אלפים, ואחר כך הסכום ירד ל-100 אלף ולבסוף נקבע על 70 אלף שקל) . עדיין, כשחוסכים במשך שנים מדובר בהטבה ענקית - בעשר שנים אפשר להפקיד 700 אלף שקלוזה לא קצת וחוסכים בגילי ה-30 פלוס או 40 פלוס יכולים לחסוך ב-20 שנה 1.4 מיליון שקל  זה מאוד משמעותי , וההטבה מאוד גדולה - רווחי ניירות הערך והמשיכה אם מגיעים עד לפנסיה, פטורים ממס.

התחל לחסוך באמצעות קופת גמל להשקעה

התרגיל בקופות הגמל להשקעה 

וזה לא רק זה - קופת גמל להשקעה היא שמית, כלומר כל אחד יכול לחסוך בה עד 70 אלף שקל בשנה, אבל גם בת הזוג/ בן הזוג יכול לחסוך גרך הקופה, וגם ניתן לפתוח קופות גמל להשקעה לילדים, כלומר משפחה של 4 נפשות יכולה לחסוך דרך קופת הגמל להשקעה - 280 אלף שקל בשנה, משפחה בת 5 נפשות כבר תחסוך 350 אלף שקל בשנה (וזה כבר כסף מאוד גדול), מדובר על חיסכון פטור ממס בסכום של מיליונים תוך כמה שנים.  היתרון המיסוי הגדול, לצד הנזילות, וגם האפשרות להשיג דמי ניהול נמוכים יחסית (בפועל דמי הניהול הם סביב 0.5%)  מציבים את קופת הגמל להשקעה כפיתרון טוב לחוסכים רבים, ואפילו כתחליף לחיסכון פנסיוני. הטבות המס על החיסכון הפנסיוני הם עד לתקרת שכר מסוימת (הפרשה של כ-600 שקל מהשכר לשכר של כ-10 אלף שקל), ומאוד ייתכן שבמקום להפריש כספים נוספים לחיסכון פנסיוני, עדיף לאנשים פשוט להפריש את היתרה לקופת גמל להשקעה.

יתרון נוסף של קופות הגמל להשקעה הוא באפשרות לקבל מולן הלוואה. נניח שיש לכם קופת גמל בסכום של 200 אלף שקל, ואתם צריכים 100 אלף שקלים והאפשרות המיידית שלכם היא לשבור את קופת הגמל. אבל אז לא תהנו מכל הטבות המיסוי שבקופה, ולכן יש דרך "לעקוף" את העניין - לקבל מהקופה הלוואה בגובה של עד 80% מהיתרה בקופה לתקופה של עד 7 שנים - ההלוואה הזו לרוב בריבית נמוכה (ביחב לכל האלטרנטיבות - כי יש לה בטוחה טובה), והיא משמרת את ההטבות שלכם!

החיסרון הבולט כאמור בקופת הגמל להשקעה הוא שצריך לחסוך עד לפנסיה כדי להינות מכל הטבות המס (גם בהפקדה, גם במיסוי על הרווחים, וגם במיסוי בשימוש בקצבה).

כך או אחרת, קופת הגמל  הפכה למוצר פופולארי ביותר וההערכה שלאחר ההפקדות בסוף השנה היקפי הכספים בקופות האלו יגיעו לכמה מיליארדים טובים.

קופות גמל להשקעה והקשר למס על דירה שלישית

מס על דירה שלישית שנכנס לתוקף ב-2017 הוא  על מחזיקים שיש להם 3 דירות ויותר (בפועל 2.5 דירות ויותר). המס הוא בשיעור של 1% על ערך הדירה (המחזיק יהיה פטור ממס על 2 דירות ועל האחרות/ נוספות הוא ישלם מס בשיעור של 1%) , כאשר הסכום לא יעלה על 18 אלף שקל. אבל כדי להקל על המשקיעים - שכן החוק נועד להגדיל את היצע הדירות (לגרום למשקיעים לצאת משוק הדירות) , הוחלט על הקלות משמעותיות למוכרים בפרק זמן מוגדר מראש. ההקלות יהיה דרך הקלה במס שבח -  מי שימכרו את דירתם עד 1 באוקטובר (ועד 3 דירות) יהיו זכאים למענק בגובה מס השבח ששולם ועד תקרה של 75 אלף שקל; וגם ניתנה למוכרים אפשרות להפקיד את התורה בקופת גמל להשקעה עם הטבות מס משמעותיות - מוכרי הדירות יוכלו, להפקיד עד סוף 2017, את התמורה מהדירות שנמכרו  בקופת גמל להשקעה, כאשר תקרת ההפקדה לקופה היא הסכום הנמוך מבין - 2.5 מיליון שקל או סך התמורה שהתקבלה בעבור הדירות. זו הטבה ענקית, וגדולה (הרבה מעבר לתקרה השנתית בגובה 70 אלף שקל );  להרחבה ואי בעצם מקבלים את ההטבה - כנסו כאן  

עדכונים על קופת הגמל להשקעה

יוני 2017 - דמי ניהול נמוכים בקופת גמל להשקעה לעמיתי חבר -  מועדון חבר ובתי ההשקעות אלטשולר שחם ופסגות חתמו על הסכם לפיו - עמיתי חבר ייהנו מדמי ניהול נמוכים במיוחד. הם ישלמו דמי ניהול בסך  0.39% על קופת גמל להשקעה -  בערך חצי מדמי הניהול הקיימים בשוק במסגרות אחרות, וזה יתרון גדול במיוחד. מדובר על דמי ניהול מהצבירה (אין דמי ניהול על ההפקדות).  מנכ"ל חבר, מוטי לוי,אמר עם חתימת ההסכם - קופת הגמל להשקעה נועדה לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון, ולדאוג לעתידו הכלכלי. כארגון המייצג עשרות אלפי משפחות, אנו מאמינים ש-'חבר' צריך לספק לעמיתים מערך שירותים מגוון ואיכותי שייתן מענה לכל הצרכים שלהם בתחומי הפיננסים לרבות בתחומי ההשקעה והחיסכון".  חבר הוא מועדון ענק של עשרות אלפי חברים שבזכות היותו גוף בסדר גודל כזה, מקבל הטבות והנחות במקומות שונים - להרחבה על מועדון חבר.

2/2017 -  הגיע הזמן - רשות שוק ההון וועדת הכספים בכנסת העבירו את התיקון שלפיו כל השכירים יוכלו להשקיע דרך קופת גמל אישית! זו בשורה של ממש - ככה תהיה לכם שליטה על הכסף שלכם, תדעו במה הכסף מושקע, בכל נקודת זמן, תדעו מה הסיכון בתיק שלכם, ותוכלו לשנות אותו בכל רגע נתון. בשלב זה, ניתן להשקיע במכשירים עוקבי מדדים (מכשיריםם פסיביים) - תעודות סל וקרנות מחקות. היתרון במכשיירם האלו שהם צמודים למדד/ לבנצ'מרק מסוים, והסיכון בהם נמוך מאשר בחירה ספציפית של ניירות ערך.  עם זאת, לאנשים שיש להם הבטחה של הקצבה המינימלית (כ-4.8 אלף שקל)  יש את האפשרות להשקיע בקופת הגמל האישית, במה שהם רוצים - כלומר, גם בניירות ספציפיים - להרחבה

1/2017 - קופות הגמל הכי טובות בשנת 2016 - מי השיגו תשואה נאה, ומי בעיקר משכו דמי ניהול

13.11.2016 - דורית סלינגר, הודיעה שניתן היתר לקופות הגמל להתחיל לשווק לציבור, ולקלוט כספים של חוסכים בקופות גמל להשקעה. צעד זה פתח את האפשרות לחסוך כספים בקופות גמל לטווח זמן קצר ובינוני. ראו הרחבה בדהמרקר

28.6.2016 - הפיקוח על הביטוח ושוק ההון באוצר מוציא הבהרות בקשר לקופות הגמל להשקעה:

בין ההבהרות -  קופת גמל להשקעה לא תאפשר הפקדת כספים בחשבונו של עמית בסכומים העולים על התקרה השנתית הקבועה בחוק קופות גמל (תקרת ההפקדה).

חברה מנהלת תבדוק עמידה בתקרת ההפקדה במועד הפקדת כספים לקופת גמל להשקעה ולא בתום שנת הכספים.

כמו כן, מבהירים באוצר - בכוונתנו לתקן את תקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל, העברת כספים בין קופות גמל).עד לתיקון לא תתאפשר העברת כספים מקופת גמל להשקעה או אליה.

בנוסף יתאפשר מסלול דיגיטאלי - בכוונת האגף לחייב חברה מנהלת של קופת גמל להשקעה לפתוח מסלול דיגיטאלי בו פעולות העמית והשירותים הניתנים לו יבוצעו באופן דיגיטאלי.

דמי הניהול, מסבירים באוצר, יהיו בהתאם לקופות הגמל האחרות (תקרה של דמי ניהול - 1.05% על הצבירה); וכן בעתיד יתאפשר להשקיע במסלולים שונים וכנראה בהתאם לקופת גמל אישית -  בכוונתנו, כותבים באוצר, לתקן את הוראות חוזר גופים מוסדיים (29-9-2015)  שעניינו מסלולי השקעה בקופת גמל, כך שההוראות הרלבנטיות לקרנות השתלמות יחולו ביחס לקופת גמל להשקעה. עד למועד התיקון האמור יחולו לעניין קופת גמל להשקעה ההוראות הקבועות לגבי קופת גמל לחיסכון.

23.5.2016 - אושרה קופת גמל להשקעה - זו בשורה חשובה למשקיעים ולחוסכים, תקרת ההפקדה השנתית תעמוד על 70 אלף שקל! 

המוצר הזה כאמור מהווה תחרות גדולה לקרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון והפיקדונות, ולכן גם הביקורת נגדו חזקה במיוחד. אבל זה לא עזר לקרנות ולפוליסות - קופת הגמל להשקעה אושרה  (23 במאי 2016) - ראו הרחבה בגלובס

ההתפתחויות לקראת אישור התקנות (עד לאישור הסופי)

28.3.2016 -  הדיונים על קופת הגמל להשקעה עוברים לוועדת הרפורמות - מהלך שיכול לעכב ולמסמס את הצעת החוק המקורית - "באתי להעביר את החוק כפי שהתחייבתי. מתברר שיש לעשות שינויים מהותיים. התחייבתי שאם אחשוב שיש לעשות שינויים אני לא ממשיך. אני מחזיר את התיקון לוועדת הכנסת ולוועדת הרפורמות" ­ אמר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בדיון בוועדה על חוק קופת הגמל להשקעה. גפני ניסה להעביר את הצעת החוק לוועדת הכספים ולא לוועדת הרפורמות. בדיון בוועדת הכספים נשמעו  חילוקי דעות קשים בין יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר ­ שמתנגד לחוק מאחר שלטענתו הוא יפגע במסחר בבורסה ובשחקניות בבורסה,  לבין נציגי האוצר, שאמרו שאפיק ההשקעה הזה מיטיב עם ציבור החוסכים.

כאן, תוכלו מלקרוא את רחלי בינדמן מכלכליסט שמסבירה איך בגלל פוליטיקה , אגו ומאביקים , אנחנו עשויים שלא לקבל את המוצר המצויין הזה - קופות הגמל להשקעה.

22.5.2016 - קרנות הנאמנות מבקשים את אותם התנאים של קופת גמל להשקעה."קרנות הנאמנות וקופות הגמל להשקעה הן בעלות אותו פרופיל סיכון, ולכן פונות לאותו סוג לקוחות", כותב אלי בבלי, יו"ר איגוד מנהלי קרנות הנאמנות, במכתב למשה גפני יו"ר וועדת הכספים בכנסת - "ולכן נדרש לוודא שקרנות הנאמנות תוכלנה להתחרות בתנאים שוויוניים והוגנים גם על רקע הצעת מכשיר ההשקעה החדש לציבור" - הרחבה בגלובס. המכתב מוגש על רקע הדיונים הקרובים בוועדת הכספים כך שבקרוב נדע מה באמת יקרה עם קופות הגמל להשקעה.

28.3.2016 -  הדיונים על קופת גמל להשקעה עוברים לוועדת הרפורמות - מהלך שיכול לעכב ולמסמס את הצעת החוק המקורית - "באתי להעביר את החוק כפי שהתחייבתי. מתברר שיש לעשות שינויים מהותיים. התחייבתי שאם אחשוב שיש לעשות שינויים אני לא ממשיך. אני מחזיר את התיקון לוועדת הכנסת ולוועדת הרפורמות" ­ אמר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדתת הכספים, בדיון בוועדה על חוק קופת הגמל להשקעה. גפני ניסה להעביר את הצעת החוק לוועדת הכספים ולא לוועדת הרפורמות. בדיון בוועדת הכספים נשמעו  חילוקי דעות קשים בין יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר ­ שמתנגד לחוק מאחר שלטענתו הוא יפגע במסחר בבורסה ובשחקניות בבורסה,  לבין נציגי האוצר, שאמרו שאפיק ההשקעה הזה מיטיב עם ציבור החוסכים.


מדריכים נוספים

כל סוגי קופות הגמל - יתרונות וחסרונות

פוליסות חיסכון - מה ההבדל בינם לבין קרנות הנאמנות

כך תחסכו לפנסיה

הפנסיה שלכם בסכנה, תתכוננו!

רוצים לדעת כמה כסף יהיה לכם בפנסיה?  תוכלו להיעזר במחשבונים שלנו:

מחשבון פנסיה

מחשבון קצבה בפנסיה


מלא/י פרטים לקבלת הצעה לקופת גמל להשקעה

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

16 תגובות