fbpx
חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

קופת גמל להשקעה - לכו על זה!

מחפשים השקעה טובה (גם לילדים)? - קופת גמל להשקעה היא כיום המקום עם היתרונות הגדולים ביותר לעומת האפיקים האחרים; יתרונות מיסוי, גמישות (מעבר בין קופות), נזילות, ועוד...

מעודכן ל-06/2019

קופת גמל להשקעה היא מוצר יחסית חדש (מסוף 2016), אבל כבר מאז השקתה, היתה נהירה של הציבור למוצר הזה ובצדק. קופת הגמל להשקעה היא קופה שניתן למשוך ממנה את הכסף בכל גיל ולא דווקא בגיל פרישה. כלומר, היא לא כמו קופות הגמל של פעם, היא בעצם תוכנית חיסכון נזילה.

עד כה, קופות הגמל היו מוגדרות כחסכונות לגיל פרישה, ומשיכה מהן היתה מחויבת בקנס גדול.  עכשיו זה משתנה. ניתן למשוך באופן שוטף, ומי שמעוניין להתמיד ולחסוך  בקופת הגמל להשקעה  עד לגיל פרישה, יהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון (מס על הרווחים של הקופה = רווחי ההשקעות) ופטור ממס על הקצבה (קצבת פנסיה פטורה ממס).

קופת גמל להשקעה, נועדה לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו , אך יחד עם זאת לא להכביד על הציבור ו"לנעול" אותו עם חיסכון עד גיל פרישה. כלומר, שהחיסכון והמשיכה יהיו מרצונו החופשי של החוסך. המוצר החדש יהיה תחת הקטגוריה של קופות גמל, לא יהיו בו הטבות בעת ההפקדה, ולא יהיו בו אגרות חוב מיועדות (מבטיחות תשואה), אלא שבפועל מדובר במוצר השקעה לטווח קצר עד ארוך, שיכול להיות נזיל בכל רגע; מוצר שמתחרה בכל המכשירים האחרים לרבות פוליסות חיסכון וקרנות נאמנות, ומבטא הטבות גדולות שהופכות אותו למוצר עדיף לרבות נזילות, גמישות ומעבר בין מסלולים (שלא נחשב כמכירה לצרכי מס), הטבות מס נוספות ועוד.

הטבות מס משמעותיות!

החוסכים בקופת הגמל להשקעה יכולים לחסוך בקופת הגמל לכל תקופת זמן שירצו, וכן הם יכולים לעבור בין מסלולים שונים בקופה ובין קופות שונות(!) מבלי שזה יחשב כמימוש ולכן לא יחוייבו במס על הרווח.  בעת המשיכה של הכסף הם ישלמו מס רווח הון (מס על רווחי ההשקעות), אלא אם הם חוסכים כאמור לפנסיה ואז המשיכה (דרך הקצבה) תהיה פטורה ( עדכונים שוטפים על קופת גמל להשקעה, בתחתית המדריך).

כאן, תוכלו לקבל הצעה לקופת גמל להשקעה ובהמשך המדריך תקבלו מידע מפורט יותר על היתרונות של קופת הגמל להשקעה.

קופת גמל להשקעה  היא סוג של קרן נאמנות משוכללת (מה זאת קרן נאמנות? - המדריך המלא למתעניינים) – החוסכים בעצם משקיעים במכשיר השקעה מסוים (שהם קובעים  את התמהיל שלו, ובהתאמה את רמת הסיכון שלו)  ובעת מימוש ההשקעה - משלמים מס על הרווח.  זו עשויה להיות תחרות גדולה לקרנות הנאמנות וגם לפוליסות החיסכון/ פוליסות ההשקעה של חברות הביטוח (מה זאת פוליסת חיסכון/ פוליסת השקעה?), שהפכו בשנים האחרונות לפופולאריות במיוחד, ולא רק להם - המוצר הזה יכול להתחרות בפיקדונות בבנקים.

קופת גמל להשקעה "מנצחת" את פוליסת החיסכון והיא גם עדיפה על קרנות הנאמנות

לחוסכים יש אפשרות להפקיד בקופת גמל סולידית במיוחד, ובהתאמה עם דמי ניהול מאוד נמוכים, אשר מהווה, למעשה, תחליף מצויין לפיקדונות - זהו כלי חסכון והשקעה נזיל (עם אפשרות להשאיר לחיסכון ארוך טווח וליהנות מפטור ממס), והוא צפוי לספק תשואה לא נמוכה מפיקדונות -"קופת הגמל החדשה, תהווה אפיק השקעה חדש ותחרותי. אפיק השקעה הרבה יותר טוב משל הבנקים שמציעים לנו היום - בעצם כלום", כך אמר שר האוצר, משה כחלון, עם הצגת תוכנית האוצר להשקת המוצר, "הם יהיו חייבים להציע לציבור מוצרים דומים בכדי להתחרות.

קופת גמל להשקעה "מזכירה" את  קרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון והפיקדונות – יש מגוון של קופות שתחומי ההשקעה שלהן מקבילים לתחומי ההשקעה של קרנות נאמנות ופוליסות חיסכון, וניתן לבחור את רמת הסיכון ובהתאמה להפוך את המוצר לסולידי במיוחד כמו פיקדונות. אלא שמעבר לדמיון קופת גמל להשקעה עדיפה בזכות יכולת לעבור בין מסלולים ובין קופות (בקרנות נאמנות לא ניתן, בפוליסות חיסכון ניתן לעבור בתוך "הבית" אך לא בין קופות שונות). מעבר לכך, כאמור, היתרון הבולט - הטבת מס  במידה והחיסכון יהיה  לטווח ארוך - משיכת קצבה פטורה ממס הכנסה.

אז האם מדובר בחזרתה של תעשיית קופות הגמל לקדמת הבמה?

מהזווית של החוסכים/משקיעים סביר להניח שכן! החוסכים המתוחכמים מבינים את היתרונות הגדולים של המוצר. עם זאת, חשוב להדגיש - דמי הניהול על קופות הגמל מורכבים משני חלקים - דמי ניהול על ההפקדה ודמי ניהול על הצבירה. דמי הניהול המקסימליים על הצבירה הם 1.05% ועל ההפקדה הם 4% - זה המקסימום, וברוב הגדול של המקרים, דמי הניהול נמוכים משמעותית. בפועל, מבדיקה שעשינו מתברר שדמי הניהול על הצבירה הם לרוב בין 0.6% ל-0.8%, ודמי הניהול על ההפקדות - אפס! אלו באופן יחסי דמי ניהול טובים לעומת המכשירים האחרים (המכשירים המנוהלים).

מעבר לכך, אם אתם מחוברים לגוף גדול - וועד עובדים, הסתדרות, חבר וכו', יש מצב שתוכלו לקבל הנחה גם על דמי הניהול מהצבירה. ובכלל - תמיד צריך להתמקח. בפועל ברוב המקרים מיקוח עוזר , הפעם - בקופות גמל להשקעה, זה יהיה קשה יותר, אבל אין לכם מה להפסיד, גם עשירית של אחוז זה הרבה כסף לאורך זמן;  והנה דוגמה פשוטה - העברתי לאחרונה את קופות הגמל הוותיקות (שהיו פזורות בכמה בתי השקעות) לגוף אחד  שבו ארכז את כל הקופות תחת קופת גמל אחת בניהול אישי ושנייה "רגילה" - בשיחה אחת התאפסו דמי הניהול על ההפקדה, וירדו דמי הניהול על הציבירה ל-0.35% (ולא מדובר בתיק מאוד גדול; מאות בודדות של אלפי שקל). זה רק דוגמה, המסר ברור - אתם יכולים להוריד משמעותית את דמי הניהול.

קופת גמל  להשקעה - היתרונות

מעבר ליתרונות המיסוי (החריגות) יש לקופת גמל להשקעה יתרונות נוספים. הקופה הזו יכולה להיות פתרון לכל משקיע - משקיע לטווח קצר, משקיע לטווח בינוני ומשקיע לטווח ארוך. הקופה הזו מנוהלת על ידי אנשי מקצוע ובדמי ניהול יחסית סבירים מאוד, היא גמישה, אפשר לעבור מקופת גמל להשקעה לקופת גמל להשקעה אחרת, כאשר המעבר יכול להיות במסלולים שונים, בחברות שונות, והוא לא ייחשב כמכירה וקנייה מחדש (כלומר לא אירוע מס). אפשר להשקיע בקופה באופן חד פעמי, אפשר כחיסכון שוטף - כל חודש לחסוך סכום קטן/ בינוני (גם לילדים). אז ריכזנו כאן את היתרונות  מעבר לעניין המיסוי אליו התייחסנו בפרק הקודם.

היתרון הראשון והבסיסי הא שמדובר במוצר לכל תקופה - טווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך. הוא ממש לא כמו קופת הגמל הקלאסית שהיתה לטווח ארוך (לפנסיה) - כלומר מדובר במוצר נזיל.

היתרון השני - המוצר מנוהל על ידי הגופים המוסדיים ודמי הניהול בו עשויים להיות נמוכים –  סביב 0.7% מהצבירה וללא דמי ניהול על ההפקדות. מעבר לכך, זה תלוי ביכולת המיקוח של כל אחד ואחד.

קופת גמל להשקעה היא מוצר נזיל! זה שינוי "תפיסה"  - הקופות בעבר היו חיסכון לטווח ארוך

מעבר לכך,  גם לא ממש צריכים את הגופים המוסדיים כדי שינהלו לכם את הכסף בקופת הגמל. אתם יכולים להשקיע בקופות גמל בניהול אישי (IRA), שבה החוסך הוא זה שנותן את הוראות ההשקעה (הוראות הקניה והמכירה). קופות גמל אישיות יכולות להיות לרבים ממכם מוצר השקעה מנצח - כנסו כאן להרחבה, במיוחד על רקע ההתפתחויות  בתחילת 2016 -  התקבלה פסיקת בג"ץ בעתירה שהגיש הראל פרימק, שמאפשרת ניהול של קופות גמל אישיות לכל החוסכים (עד אז זה היה מוגבל לגיל ולהיקף מסוים), ומדובר כאן על פוטנציאל גדול (גם לקופות וגם לכם – החוסכים).

חוסכים שיש להם  פחות ממיליון שקל, ינהלו את התיק בקופת הגמל האישית (IRA ) דרך השקעה במדדים (תעודות סל וקרנות מחקות). אם יש להם יותר ממיליון שקלים הם יכולים לנהל את תיק ההשקעות לגמרי לבד. אל תפחדו מהשקעות באופן עצמי - זה לא מפחיד כמו שזה נשמע. יש כיום בשוק שפע של אפשרויות שמבטלות את הצורך בניהול אקטיבי ושטף, אתם יכולים לייצר תיק השקעות דרך תעודות סל וקרנות מחקות, וכל מה שאתם צריכים לדעת, זה את הפיזור הרצוי לכם בהינתן כמה אתם מוכנים להסתכן, כמה אתם מוכנים / יכולים להפסיד? כאן תוכלו להרחיב על  השקעות באופן עצמאי. עם זאת, בקופת גמל להשקעה עדיין לא ניתן להשקיע באופן עצמאי - האוצר עדיין לא איפשר את המכשיר הזה, אם כי זה אמור להיות "על סדר היום".

היתרון השלישי של  קופת הגמל להשקעה – לא מדובר בכסף קטן; ההטבה הזו מאפשרת לחסוך כספים משמעותיים. נקבעה תקרה שנתית לסכומי ההפקדה בקופת הגמל - 70 אלף שקל, זה הרבה כסף, רוב הציבור בהחלט מסתפק בחיסכון שנתי כזה, והחיסכון הזה הוא שמי - כלומר ניתן לחסוך לכל אחד מבני המשפחה 70 אלף שקל בחודש - זה הרבה כסף, זו הטבה גדולה!

יתרון נוסף הוא כאמור בגמישות - אתם יכולים לעבור בין אפיק השקעה - ממנייתי לכללי, ממנייתי לסולידי וההיפך - הכל פתוח. אתם יכולים לעבור בתוך החברה עצמה (לדוגמה מקופת גמל להשקעה סולידית של הראל לקופת גמל להשקעה מנייתית של הראל), ואתם יכולים לעבור בין החברות השונות (לדוגמה מהראל סולידית לקופת גמל להשקעה סולידית של מיטב דש). המעבר בין הקופות בתוך אותו גוף והמעבר בין החברות השונות לא ייחשב כמכירה וזה נהדר לכם כי אז גם לא תחוייבו במס.

על פי מס הכנסה רק בעת מכירה/מימוש יש לשלם מס, וברגע שזה לא מוגדר כמכירה/מימוש, אז אין לכם תשלום מס. המשמעות היא שאם אתם לא צריכים את הכסף, אתם פשוט יכולים לעבור בין האפיקים לפי סגנון ההשקעה שלכם והסיכון שאתם מעוניינים בו על פני תקופה ארוכה ולצבור הטבות שוטפות. תזכרו את זה טוב - כל עוד אין לכם צורך בכסף, אתם יכולים פשוט לעבור בין האפיקים השונים מבלי לשלם מס.  ואגב, גם אם אתם צריכים כסף, במקרים רבים עדיף שלא למכור את הקופה, אלא לקחת הלוואה מהקופה בתנאים מצויינים - לרוב פריים מינוס 0.5%. זה עשוי להיות פתרון טוב כי אתם קובעים את גובה ההלוואה, את התקופה שלה, היא בריבית נמוכה ואטרקטיבית וזו דרך לא לפגוע בהטבות המס שלכם.

זאת ועוד - גם אם תצטרכו לממש את הקופה בשלב כלשהו, עדיין היא עדיפה על פני המכשירים האחרים. אם אתם חוסכים עד לפנסיה אז בכלל אתם נהנים מכל העולמות - אתם לא משלמים בכלל מס. כדי ליהנות מייתרון זה  צריך שהכסף יימשך כקצבה פנסיונית. משיכת הכסף לאחר גיל הפרישה באופן חד-פעמי (מה שנקרא - משיכה הונית) תחייב במס רווח הון מלא.

יתרון נוסף שקיים בקופות הגמל להשקעה - היא אלטרנטיבה מאוד מעניינת לחיסכון לילדים. אתם יכולים להפריש כמה עשרות או מאות שקלים בחודש לטובת חיסכון לילדים, וליהנות מכל היתרונות המוזכרים כאן. אין מוצר שבאמת יכול להתחרות כיום במוצר הזה. עדיין  זה לא מבטיח תשואה נהדרת, זה כבר תלוי בניהול של מנהלי ההשקעות בקופה, אבל תנאי הפתיחה של קופת הגמל להשקעה הם מצויינים לעומת כל המכשירים האחרים.

קופת גמל להשקעה = מקלט מס. משפחה ממוצעת יכולה לחסוך בשנה כ-300 אלף שקל עם הטבות מס משמעותיות

ומה קורה אם קופת הגמל עוברת ליורשים?  גם כאן, תהיה קצבה בלבד, אחרת יהיה תשלום מס. היורשים כפופים לאותו הכלל, ואם הם ירצו למשוך את הכסף באופן חד-פעמי (משיכה הונית), הם ישלמו מס רווחי הון.  אם הם ירצו לשמר את הפטור ממס, הם יצטרכו למשוך את הכסף כקצבה,  אבל מתי? שימו לב - רק כשהם עצמם יגיעו לגיל פרישה!

ובכן, מצד אחד – מוצר נהדר , נזיל בכל רגע, עם  פטור ממס על רווחי הון, גמיש (אפשרות לעבור בין מסלולים ובין חברות), עם פטור ממס על משיכה בפנסיה כקצבה, עם יכולת להשיג דמי ניהול נמוכים, עם יכולת לנהל את הכסף בעצמכם, עם אפשרות צבירת כסף משמעותית. אבל אם רוצים ליהנות מהכל (לא חייבים כמובן) גם מהפטור ממס בעת פרישה חייבים למשוך את הכסף כקצבה. גם אם לא – עדיין מדובר במוצר טוב עם יתרונות על חלק גדול מאוד מהמוצרים הקיימים כיום בשוק. לסיכום, לכו על זה!

קופת גמל אישית - כדאי להכיר

 

איך בוחרים קופת גמל להשקעה ומי המנהלים הטובים?

קופות גמל להשקעה הן מוצר יחסית חדש (כשנתיים), כך שמצד אחד קשה לדרג אותם במבחן ארוך טווח, אך מצד שני כבר יש מספיק נתונים כדי להבין מי המנהלים הטובים.

אתר הון בשיתוף עם חברת פרדיקטה, מפרסם באופן שוטף דירוגים של קופות הגמל להשקעה בכל האפיקים - מסלול כללי, מסלול מנייתי, מסלול אג"חי, כאשר הדירוגים ניתנים לתקופה הארוכה ביותר - מאז ההשקה, וגם לשנה האחרונה וגם לחודש האחרון. ככה תקבלו תמונה מלאה על קופות הגמל להשקעה הטובות ועל המנהלים הבולטים. הנה הדירוגים העיקריים:

דירוג קופות גמל להשקעה - מסלול כללי - מאז ההשקה

דירוג קופות גמל להשקעה - מסלול מנייתי - מאז ההשקה

דירוג קופות גמל להשקעה - מסלול אג"חי - מאז ההשקה 

 

הבנקים חוששים - מבקשים הטבות גם לפיקדונות

עידוד החיסכון לטווח ארוך דרך קופות הגמל החדשות, מאיים על הפיקדונות בבנקים. הר הפיקדונות מסתכם במעל 300 מיליארד שקל, ובבנקים חוששים שהתנאים העודפים לקופות הגמל יגרמו להר הזה לזוז לכיוון קופות הגמל. על רקע זה, איגוד הבנקים שיגר מכתב למשרד האוצר ובו הבעת חשש מהטבות המס שיינתנו למשקיעים וזה מעבר להטבות לחיסכון לפנסיה. בבנקים זועמים על כך שההטבות האלו ניתנות למשקיעים/חוסכים שיכולים להפריש הרבה מעבר לזכויות הפנסיוניות שלהם (לגובה ההפרשה) כפי שנקבע בעבר.

הבנקים סבורים שיש להשוות את התנאים במכשירי ההשקעה (להבדיל ממכשירי החיסכון), כלומר לא לתת עדיפות לקופות גמל לעומת פיקדונות בבנקים. אחרי הכל, קופות הגמל יהפכו למוצר נזיל ואין באמת הבדל בין קופת גמל סולידית מאוד לבין פיקדונות וחסכונות. הצעד של האוצר עלול אכן לפגוע מאוד בפיקדונות.

כך או כך, נזכיר כי רשות ניירות ערך הציעה במהלך 2013 מוצר חדש, קפ"מ, שאותו ייצרו וישווקו הגופים המוסדיים, שיתחרה בפיקדונות בבנקים. אך מסיבות שונות, גם על רקע התנגדות הבנקים, המוצר הזה עדיין לא הושק.

כמה יהיה ניתן להפקיד בקופת גמל להשקעה?

בעקבות הלחצים על האוצר מצד הבנקים ומצד קרנות הנאמנות שתופסים את קופת הגמל החדשה כמתחרה ישיר להם, וכן בהמשך להתערבותה של רשות ניירות ערך ובקשתה להגביל את סכום ההפקדות בקופה החדשה, הוחלט כי תוגבל יתרת ההשקעה בקופת הגמל הזו ל-70 אלף שקל בשנה (נמוך מהתוכנית המקורית להפקדה של מאות אלפים. אחר כך הסכום ירד ל-100 אלף ולבסוף נקבע על 70 אלף שקל) . עדיין, כשחוסכים במשך שנים מדובר בהטבה ענקית - בעשר שנים אפשר להפקיד 700 אלף שקל וזה לא קצת וחוסכים בגילי ה-30 פלוס או 40 פלוס יכולים לחסוך ב-20 שנה 1.4 מיליון שקל.  זהו סכום מאוד משמעותי , וההטבה מאוד גדולה - רווחי ניירות הערך והמשיכה אם מגיעים עד לפנסיה, פטורים ממס.

אגב, בדצמבר 2017 הודיעו בכירים באוצר כי קיימת כוונה בשנה הבאה להעלות את מגבלת ההשקעה בקופות גמל להשקעה, ואפילו להכפילה ל-140 אלף שקל לאדם. זה הופך את ההשקעה בקופה ליותר אטרקטיבית (יש אנשים שמחפשים אלטרנטיבה לכסף גדול)

זאת ועוד - זכות ההפקדה של 70 אלף שקל היא לכל אחד מבני המשפחה - גם לילדים, ולכן זה גם אפיק חיסכון מומלץ לילדים. בכל מקרה משפחה של 4 נפשות יכולה לחסוך בשנה 280 אלף שקל (4 כפול 70 אלף); משפחה עם 5 נפשות כבר תחסוך 350 אלף שקל - זה כבר כסף גדול.

HON TV

התרגיל בקופת הגמל להשקעה 

כאמור קופת גמל להשקעה היא שמית, כלומר, כל אחד יכול לחסוך בה עד 70 אלף שקל בשנה. גם בת הזוג/ בן הזוג יכול לחסוך דרך הקופה, וגם ניתן לפתוח קופות גמל להשקעה לילדים.  מדובר על חיסכון פטור ממס בסכום של מיליונים תוך כמה שנים.  היתרון המיסויי הגדול, לצד הנזילות, וגם האפשרות להשיג דמי ניהול נמוכים יחסית (בפועל דמי הניהול הם סביב 0.7%-0.6%)  מציבים את קופת הגמל להשקעה כפיתרון טוב לחוסכים רבים, ואפילו כתחליף לחיסכון פנסיוני. הטבות המס על החיסכון הפנסיוני הם עד לתקרת שכר מסוימת (הפרשה של כ-600 שקל מהשכר לשכר של כ-10 אלף שקל), ומאוד ייתכן שבמקום להפריש כספים נוספים לחיסכון פנסיוני, עדיף לאנשים פשוט להפריש את היתרה לקופת גמל להשקעה.

יתרון נוסף של קופות הגמל להשקעה הוא באפשרות לקבל מולן הלוואה. נניח שיש לכם קופת גמל בסכום של 200 אלף שקל, ואתם צריכים 100 אלף שקל.  האפשרות המיידית שלכם היא לשבור את קופת הגמל. אבל אז לא תיהנו מכל הטבות המיסוי שבקופה, ולכן יש דרך "לעקוף" את העניין - לקבל מהקופה הלוואה בגובה של עד 80% מהיתרה בקופה לתקופה של עד 7 שנים - ההלוואה הזו לרוב בריבית נמוכה (ביחס לכל האלטרנטיבות - כי יש לה בטוחה טובה), והיא משמרת את ההטבות שלכם!

החיסרון הבולט כאמור בקופת הגמל להשקעה הוא שצריך לחסוך עד לפנסיה כדי ליהנות מכל הטבות המס (גם בהפקדה, גם במיסוי על הרווחים, וגם במיסוי בשימוש בקצבה). אבל גם אם לא חוסכים עד לפנסיה, מקבלים מוצר עודף ביחס ליתר המוצרים הקיימים בשוק.

כך או אחרת, קופת הגמל  הפכה למוצר פופולארי ביותר וההערכה שלאחר ההפקדות בסוף השנה היקפי הכספים בקופות האלו יגיעו לכמה מיליארדים טובים.

השוואת קופות גמל להשקעה

טוב, אז השתכנעתם שקופת גמל להשקעה היא מוצר עדיף על השקעות אחרות, אבל איך משקיעים ובמה בוחרים? אז איך משקיעים זה פשוט - יש גופים רבים (מיטב דש, אלטשולר שחם, פסגות, מנורה מבטחים, אי.בי.איי, ילין לפידות ועוד רבים וטובים) - אפשר לפנות אליהם, ואפשר גם לעשות זאת דרך האתרים שלהם - כמעט הכל באופן דיגיטלי.

במי לבחור זאת כבר שאלה קשה יותר. ראשית,  זה תלוי איזה סוג של השקעה אתם מחפשים - השקעה סולידית מאוד, השקעה מגוונת או השקעה מנייתית. יש כמה מסלולים עיקריים - האחת סולידית, השנייה מסלול כללי שהוא הפופולארי כיום (שילוב של השקעות בעיקר באג"ח ובמניות), ומסלול מנייתי.

כל אחד בוחר את המסלול המתאים לו מבחינת סיכון, ורק  נדגיש שככל שהחוסך צעיר יותר, כך עדיף לו לקחת יותר סיכון ולהיחשף למשקל גבוה יותר של מניות, מהסיבה הפשוטה שכל המחקרים מראים שהשקעה במניות מספקת בממוצע, לאורך זמן, תשואה גבוה יותר מאפיקים אחרים. ועדיין, כל אחד בוחר על פי רמת הסיכון שלו, והשאלה איך בוחרים - נניח שאתם מעוניינים בקופת גמל להשקעה במסלול כללי, הרי יש מעל 10 קופות כאלו במי לבחור. אז חשוב להדגיש כי יש מספר מדדי דירוג שלוקחים בחשבון את התשואה של קופת הגמל לצד הסיכון שלה. הסיכון מתבטא בתנודתיות שבתשואה, אלא שהתשואה היא חודשית, וקופות הגמל האלו הן מוצר כאמור יחסית חדש, ואין מדגם מספיק מייצג כדי לקבוע את התנודתיות.

בעתיד, יהיה ניתן להסתמך על תצפית רחבה יותר ונוכל לקבוע את הסיכון. בינתיים לא, ולכן המבחן שקיים בשלב זה לבחירת קופת גמל להשקעה הוא מבחן התשואות. זה לא מבחן "שלם". בלי הסיכון אין לו משמעות גדולה - הרי מי שמסתכן יותר אמור להרוויח יותר, לכן מדד אמיתי מעין "מתמחר" את הסיכון הזה, ומציג לנו את התשואה בהינתן הסיכון - יש אגב מספר מדדים בולטים לרבות מדד שארפ, מדד ג'ייסון ומדד טיילור.

בינתיים נסתפק בתשואה, ועל פי התשואה הנה קופות הגמל הבולטות בשמונת החודשים הראשונים של  2017 (נמשיך לעדכן) - בקטגוריית הקופות המתמחות בהשקעה במניות, מוביל את דירוג התשואות - בית ההשקעות אלטשולר שחם עם תשואה של 11.08%, ואחריו במקום השני נמצא בית ההשקעות ילין לפידות עם תשואה של 8.32%, שלישית בדירוג אנליסט קופות גמל עם תשואה של 7.08%. אקסלנס והראל השקעות מדורגות במקום הרביעי והחמישי בהתאמה.

בקטגוריה כללי, שכאמור מרכזת את רוב הסכום בתעשייה, מוביל בשמונת החודשים הראשונים בית ההשקעות אלטשולר שחם עם תשואה של 5.49%.  במקום השני נמצא בית ההשקעות אנליסט עם תשואה של 5.13%, ושלישי ילין לפידות עם תשואה של 5.08%. חיסכון טופ כללי והראל מדורגים במקום הרביעי והחמישי בהתאמה.

בקטגוריה של אגרות החוב ללא מניות מוביל בית ההשקעות אנליסט עם תשואה של 2.99%, במקום השני חיסכון טופ אג"ח עם 2.64% ושלישי מיטב דש עם תשואה של 2%.

כל הקופות - כל המידע

לפניכם טב מידע על כל קופות הגמל להשקעה - מדובר על מעל 100 קופות גמל להשקעה בהיקף כולל של מעל 13  מיליארד שקל. הנתונים האלו מעודכנים (ואנו נמשיך ונעדכן באתר מדי חודש) והם מראים שהמובילים הבלתי מעורערים של תחום קופוות הגמל להשקעה הם ילין לידות ואלטשולר שחם .

הנה הדירוגים לזמן ארוך (יחסית) מאז השקת קופות הגמל להשקעה -  

דירוג קופות גמל להשקעה - כללי - מינואר 2017

דירוג קופות גמל להשקעה - מסלול אג"ח - מינואר 2017

דירוג קופות גמל להשקעה - מנייתי - מינואר 2017

 

הנה הדירוגים לשנה האחרונה - 

דירוג קופות גמל להשקעה - כללי - שנה אחרונה

דירוג קופות גמל להשקעה - מסלול אג"ח - שנה אחרונה

דירוג קופות גמל להשקעה - מנייתי - שנה אחרונה

 

קופת גמל להשקעה - סיכום

 1. קופת גמל להשקעה היא מוצר עם הטבות מס גדולות - אין מס על רווחי הקופה, ואין מס על משיכה דרך קצבה (אם חוסכים עד גיל 60), וכן - אין מס במעבר בין קופות בתוך החברה המנהלת.
 2. קיימת נזילות בקופת גמל להשקעה - אתם יכולים לממש את ההשקעה מתי שתרצו - תצטרכו לשלם מס על הרווח שלכם, ולכן אולי כדאי במקום לממש לקחת הלוואה מהקופה.
 3. גמישות - אתם יכולים לעבור בין קופות שונות  - אם החלטתם שאתם רוצים להפחית סיכון בתיק שלכם תוכלו לעבור למסלול פחות מסוכן..., וההיפך - אם החלטתם שאתם רוצים להיחשף לאפיק המנייתי בשיעור גבוה יותר אתם יכולים לעבור למסלול עם רכיב מנייתי גדול יותר. זאת ועוד - אתם יכולים לעבור בין החברות. מצאתם שגוף מסויים מספק תשואות עודפות על פני זמן, "ומנצח" את הקופה שלכם, אתם יכולים לעבור אליו - זה לא ייחשב אירוע מס, וזאת גמישות מלאה.
 4. ניתן להשתמש בקופה כביטחון להלוואה מקופת הגמל - זו ההלוואה הכי טובה שתוכלו לקחת. במקרים רבים עדיף שלא לממש את הקופה אלא לקחת הלוואה.
 5.  דמי ניהול יחסית סבירים - דמי הניהול בגין הניהול של מנהלי הקופה הם 0.7%-0.8% - יחסית לאפיקים אחרים זה יחסית סביר. בכל זאת, מדובר בניהול מקצועי של הכספים שלכם.
 6.  הפקדה מקסימלית לאדם - עד 70 אלף שקל, אבל אם מדובר במשפחה, ניתן להפקיד לכל אחד מבני המשפחה. משפחה ממוצעת של 5 נפשות יכולה להפקיד בשנה 350 אלף שקל וזה כבר הרבה כסף, תוך כמה שנים זה יכול להגיע להפקדה של מיליונים פטורה ממס, גמישה, נזילה ועוד.
 7. לכו על זה! קופת גמל להשקעה היא מוצר עם תנאי פתיחה טובים יותר מכל מוצר השקעה אחר - זה מתאים לחיסכון חד פעמי, חיסכון חודשי (גם לילדים) וזה כאמור עם הטבות שלא תמצאו בשום מקום אחר.

עדכונים שוטפים

דצמבר 2017  - סגן  שר האוצר, יצחק כהן אמר כי רשות שוק ההון צריכה להגדיל את סכום ההפקדה השנתית בקופת גמל להשקעה מ-70 אלף, לסכום כפול. אמירה זו נתמכת בגישת משרד האוצר. כהן הסביר כי "קופת גמל להשקעה היא מוצר עממי ונגיש המיועד לציבור הרחב שאינו בקי לחלוטין בתחום הפיננסי. למשל הורים שרוצים לחסוך לילדיהם. מהנתונים שיש בידינו עולה שנחסכים בו 180 מיליון שקל בממוצע מדי חודש והסכום הולך וגדל.  בתוך שנה בלבד, הכספים המנוהלים בקופות הגמל להשקעה עמודים על 2 מיליארד שקל, ואם הרף יעלה הסכום יגדל וזה טוב לציבור החוסכים"

אוגוסט 2017 - דירוג קופות הגמל להשקעה - כל התשואות בכל החברות המנהלות ובכל האפיקים השונים - מי מובילה ומי מפגרת בתשואות. מדובר על השוואת קופות גמל להשקעה מכל הסוגים ודירוג של כל המסלולים, בינתיים מסתבר כי אלטושלר שחם מוביל בדירוג (ברוב המסלולים) אלטשולר שם קופת גמל להשקעה עם דגש מנייתי מובילה, וגם אלטשולר שחם קופת גמל להשקעה במסלול הסולידי - אז אולי זה ניתוח ותזמון מצויין, אולי זה מזל, אנחנו נמשיך לעקוב באפן שוטף.

יוני 2017דמי ניהול נמוכים בקופת גמל להשקעה לעמיתי חבר -  מועדון חבר ובתי ההשקעות אלטשולר שחם ופסגות חתמו על הסכם לפיו - עמיתי חבר ייהנו מדמי ניהול נמוכים במיוחד. הם ישלמו דמי ניהול בסך  0.39% על קופת גמל להשקעה -  בערך חצי מדמי הניהול הקיימים בשוק במסגרות אחרות, וזה יתרון גדול במיוחד. מדובר על דמי ניהול מהצבירה (אין דמי ניהול על ההפקדות).  מנכ"ל חבר, מוטי לוי, אמר עם חתימת ההסכם - קופת הגמל להשקעה נועדה לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון, ולדאוג לעתידו הכלכלי. כארגון המייצג עשרות אלפי משפחות, אנו מאמינים ש-'חבר' צריך לספק לעמיתים מערך שירותים מגוון ואיכותי שייתן מענה לכל הצרכים שלהם בתחומי הפיננסים לרבות בתחומי ההשקעה והחיסכון".  חבר הוא מועדון ענק של עשרות אלפי חברים שבזכות היותו גוף בסדר גודל כזה, מקבל הטבות והנחות במקומות שונים - להרחבה על מועדון חבר.

2/2017 -  הגיע הזמן - רשות שוק ההון וועדת הכספים בכנסת העבירו את התיקון שלפיו כל השכירים יוכלו להשקיע דרך קופת גמל אישית! זו בשורה של ממש - ככה תהיה לכם שליטה על הכסף שלכם, תדעו במה הכסף מושקע, בכל נקודת זמן, תדעו מה הסיכון בתיק שלכם, ותוכלו לשנות אותו בכל רגע נתון. בשלב זה, ניתן להשקיע במכשירים עוקבי מדדים (מכשירים פסיביים) - תעודות סל וקרנות מחקות. היתרון במכשירים האלו שהם צמודים למדד/ לבנצ'מרק מסוים, והסיכון בהם נמוך מאשר בחירה ספציפית של ניירות ערך.  עם זאת, לאנשים שיש להם הבטחה של הקצבה המינימלית (כ-4.8 אלף שקל)  יש את האפשרות להשקיע בקופת הגמל האישית, במה שהם רוצים - כלומר, גם בניירות ספציפיים - להרחבה

1/2017 - קופות הגמל הכי טובות בשנת 2016 - מי השיגו תשואה נאה, ומי בעיקר משכו דמי ניהול

13.11.2016 - דורית סלינגר, הודיעה שניתן היתר לקופות הגמל להתחיל לשווק לציבור, ולקלוט כספים של חוסכים בקופות גמל להשקעה. צעד זה פתח את האפשרות לחסוך כספים בקופות גמל לטווח זמן קצר ובינוני. ראו הרחבה בדהמרקר

28.6.2016 - הפיקוח על הביטוח ושוק ההון באוצר מוציא הבהרות בקשר לקופות הגמל להשקעה:

בין ההבהרות -  קופת גמל להשקעה לא תאפשר הפקדת כספים בחשבונו של עמית בסכומים העולים על התקרה השנתית הקבועה בחוק קופות גמל (תקרת ההפקדה).

חברה מנהלת תבדוק עמידה בתקרת ההפקדה במועד הפקדת כספים לקופת גמל להשקעה ולא בתום שנת הכספים.

כמו כן, מבהירים באוצר - בכוונתנו לתקן את תקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל, העברת כספים בין קופות גמל).עד לתיקון לא תתאפשר העברת כספים מקופת גמל להשקעה או אליה.

בנוסף יתאפשר מסלול דיגיטאלי - בכוונת האגף לחייב חברה מנהלת של קופת גמל להשקעה לפתוח מסלול דיגיטאלי בו פעולות העמית והשירותים הניתנים לו יבוצעו באופן דיגיטאלי.

דמי הניהול, מסבירים באוצר, יהיו בהתאם לקופות הגמל האחרות (תקרה של דמי ניהול - 1.05% על הצבירה); וכן בעתיד יתאפשר להשקיע במסלולים שונים וכנראה בהתאם לקופת גמל אישית -  בכוונתנו, כותבים באוצר, לתקן את הוראות חוזר גופים מוסדיים (29-9-2015)  שעניינו מסלולי השקעה בקופת גמל, כך שההוראות הרלבנטיות לקרנות השתלמות יחולו ביחס לקופת גמל להשקעה. עד למועד התיקון האמור יחולו לעניין קופת גמל להשקעה ההוראות הקבועות לגבי קופת גמל לחיסכון.

23.5.2016 - אושרה קופת גמל להשקעה - זו בשורה חשובה למשקיעים ולחוסכים, תקרת ההפקדה השנתית תעמוד על 70 אלף שקל! 

המוצר הזה כאמור מהווה תחרות גדולה לקרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון והפיקדונות, ולכן גם הביקורת נגדו חזקה במיוחד. אבל זה לא עזר לקרנות ולפוליסות - קופת הגמל להשקעה אושרה  (23 במאי 2016) - ראו הרחבה בגלובס

ההתפתחויות לקראת אישור התקנות (עד לאישור הסופי)

28.3.2016 -  הדיונים על קופת הגמל להשקעה עוברים לוועדת הרפורמות - מהלך שיכול לעכב ולמסמס את הצעת החוק המקורית - "באתי להעביר את החוק כפי שהתחייבתי. מתברר שיש לעשות שינויים מהותיים. התחייבתי שאם אחשוב שיש לעשות שינויים אני לא ממשיך. אני מחזיר את התיקון לוועדת הכנסת ולוועדת הרפורמות" ­ אמר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בדיון בוועדה על חוק קופת הגמל להשקעה. גפני ניסה להעביר את הצעת החוק לוועדת הכספים ולא לוועדת הרפורמות. בדיון בוועדת הכספים נשמעו  חילוקי דעות קשים בין יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר ­ שמתנגד לחוק מאחר שלטענתו הוא יפגע במסחר בבורסה ובשחקניות בבורסה,  לבין נציגי האוצר, שאמרו שאפיק ההשקעה הזה מיטיב עם ציבור החוסכים.

כאן, תוכלו מלקרוא את רחלי בינדמן מכלכליסט שמסבירה איך בגלל פוליטיקה , אגו ומאביקים , אנחנו עשויים שלא לקבל את המוצר המצויין הזה - קופות הגמל להשקעה.

22.5.2016 - קרנות הנאמנות מבקשים את אותם התנאים של קופת גמל להשקעה."קרנות הנאמנות וקופות הגמל להשקעה הן בעלות אותו פרופיל סיכון, ולכן פונות לאותו סוג לקוחות", כותב אלי בבלי, יו"ר איגוד מנהלי קרנות הנאמנות, במכתב למשה גפני יו"ר וועדת הכספים בכנסת - "ולכן נדרש לוודא שקרנות הנאמנות תוכלנה להתחרות בתנאים שוויוניים והוגנים גם על רקע הצעת מכשיר ההשקעה החדש לציבור" - הרחבה בגלובס. המכתב מוגש על רקע הדיונים הקרובים בוועדת הכספים כך שבקרוב נדע מה באמת יקרה עם קופות הגמל להשקעה.

28.3.2016 -  הדיונים על קופת גמל להשקעה עוברים לוועדת הרפורמות - מהלך שיכול לעכב ולמסמס את הצעת החוק המקורית - "באתי להעביר את החוק כפי שהתחייבתי. מתברר שיש לעשות שינויים מהותיים. התחייבתי שאם אחשוב שיש לעשות שינויים אני לא ממשיך. אני מחזיר את התיקון לוועדת הכנסת ולוועדת הרפורמות" ­ אמר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בדיון בוועדה על חוק קופת הגמל להשקעה. גפני ניסה להעביר את הצעת החוק לוועדת הכספים ולא לוועדת הרפורמות. בדיון בוועדת הכספים נשמעו  חילוקי דעות קשים בין יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר ­ שמתנגד לחוק מאחר שלטענתו הוא יפגע במסחר בבורסה ובשחקניות בבורסה,  לבין נציגי האוצר, שאמרו שאפיק ההשקעה הזה מיטיב עם ציבור החוסכים.


מדריכים נוספים

כל סוגי קופות הגמל - יתרונות וחסרונות

פוליסות חיסכון - מה ההבדל בינם לבין קרנות הנאמנות

כך תחסכו לפנסיה

הפנסיה שלכם בסכנה, תתכוננו!

רוצים לדעת כמה כסף יהיה לכם בפנסיה?  תוכלו להיעזר במחשבונים שלנו:

מחשבון פנסיה

מחשבון קצבה בפנסיה


מלא/י פרטים לקבלת הצעה אטרקטיבית  לקופת גמל להשקעה

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

40 תגובות

 • שלום רב
  האם אפשר לנייד קופת גמל להשקעה מחברה לחברה כמו קרן הפנסיה או בשביל להעביר מחברה לחברה צריך לפדות אותה ולשלם מס רווחי הון ??
  תודה

  • אפשר לנייד בתוך החברה.. ומחברה לחברה...תקרא שוב את הכתבה...בלי לשלום כלום זה לא נחשב אירוע מס

 • שאלה האם אתם בטוחים שניתן להעביר את הכסף ליורשים ושהם יוכלו לשמור את זה כקרן גמל להשקעה עד גיל הפרישה שלהם? איפה זה כתוב. חלק מבתי ההשקעות אומרים שאי אפשר לעשות את זה

 • והרי אתה משלם עמלה כבדה,לכל הפחות 1.5 אחוז כל שנה,אז מה הטעם לא מובן?!,יש ניירות שאתה לא משלם כלום,ואם אתה לא סוחר,אז אין בכלל עמלה.

 • צר לי...זה לא שווה פרוטה,מול קרנות ותעודות מחקות!!!,הדמי ניהול,והגבייה מהצבירה אוכלת את כל התשואה,לטווח הארוך,מה שאין בקרנות ותעודות,שלא יעבדו עלייכם.

 • שלום , האם ניתן לבצע קיזוז בעת משיכת הקופה (תשלום 25% על רווח )- שיתקזז עם הפסד מהשקעות בבורסה(ניירות ערך, מניות וכו')? עד כמה שידוע לי מס רווחי הון ניתן לקיזוז , מצד שני ממדע שנמסר במס' בתי השקעות דווקא קופת גמל להשקעה לא ניתנת לקיזוז

 • מתי אפשר למשוך בלי לשלם מס?
  האם גיל 60 נחשב לגיל פרישה? או גיל 67?
  האם בגילאים אלה אפשר למשוך את ההון ללא מס? אם לא - מהי הקצבה הפטורה ממס?
  האם ניתן להעביר קופה על שם מישהו אחר? לאחר כמה שנים?

 • שאלה- מצויין בכתבה שדמי הניהול על הפקדה הם 4%. האם משמעות הדבר, שלקוח שבוחר לפתוח ק"ג להשקעה ומשקיע בה סכום התחלתי של למשל 50000 שח יקחו לו ממנה 2000 שח דמי ניהול? נשמע כמו תספורת רצינית

 • שלום,
  שואל את עצמי מה קורה במקרה שאני מושך חלק מהקרן בהיבטי מס:
  לאחר שנה לצורך העניין חלק מהקרן הינו הרווח וחלק הינו סכום ההפקדות
  כשאני מושך חלק קטן מהקרן אני יכול למשוך מחלק ההפקדות שלי בקרן וכך לא לשלם מס?
  שואל את זה משום שלהבנתי המס הינו רק על הרווח והשאלה היא במידה ואני מושך האם אני מושך את הרווח או את ההפקדות?
  מקווה שהצלחתי להסביר, תודה

 • כל עוד אופן חישוב קבלת הקיצבה פטורה ממס מחושבת כפי שמחושבת היום אתם מקבלים אצבע משולשת בעיין מקדם ההמרה מעניק קיצבה עלובה ביותר נניח צברתם חצי מליון שח בקופה זו הקיצבה שתקבלו מגיל פנסיה כולל ההטבה ללא מס נעה סביב 2000 שח ועם יוקר המחיה המטורף בארץ אפשר לנגב איתה ת... בקיצור מה שהמדינה נותנת כמעט כלום כמו תמיד

 • שלום, מה גובה הקצבה המזכה בפטור ממס? כלומר, מהו הסכום המקסימלי שניתן למשוך כקצבה על מנת ליהנות מהפטור? בנוסף, אם החוסך החל להשקיע לאחר גיל פרישה מהו המועד המוקדם ביותר למשיכה פטורה?

 • הכל טוב ויפה. רק שאלה אחת :
  האם גם פנסיונרים זכאים לחסוך בקופת הגמל החדשה ? כי הרי הם כבר בגיל פנסיה. האם הם יהיו פטורים ממס רווחי הון רק במשיכה קצבתית ? האם יוטל עליהם מס 4% בהפקדה ? כי אם זה כך מסתבר שהפנסיונרים ממש מקופחים כאן. שלא לדבר על הסכום המירבי להשקעה.

   • יכול להיות פחות מ 70 אלף שהפקדת מאחר והמוצר טוב לשנים רבות ולא לשנה אחת כי אותה שנה שוק ההון יכול להיות שלילי
    וגם יש דמי ניהול

   • אם אמשוך רק את הקרן, כלומר רק את הסכום שהפקדתי (או פחות), האם יש מיסוי?
    אולי זה עדיין לא נחשב משיכת רווח ע"מ לחייב מס?
    ברור שהמס הוא רק על הרווח ולא על הקרן.

 • למי יש לחסוך 70 אלף שקל בשנה? אלא אם יהיה אפשר לחסוך את זה באופן שוטף מהמשכורת - זה יכול להיות חלק מההפקדות לחיסכון לפניסה (במקום קרן פנסיה )? ואם כן, אז זה עדיף על החיסכון הרגיל לפנסיה?

  • אי אפשר לחסוך מהמשכורת, זה לא מקבל את הטבות המס של החיסכון הפנסיוני, בכסף הפנוי שהוא מעבר לחיסכון שיורד מהמשכורת, כדאי להפקיד לדעתי בקופה הזו.

   • כלומר, המשמעות היא שאם יש חיסכון פנוי ויש אפשרות (ממקסם הטבות מס שלא נוצלו) עדיף להשקיע בחיסכון פנסיוני ורק את היתרה השיורית לחיסכון (אם נותרת) לשים בזה, כן?

 • התוכנית הזו תהיה תוכנית מגרה הבנקים לא יאפשרו לה לעבור כי היא תגרום לריקון של כל הפיקדונות , דיבורים דיברוים אבל לא יקרה כלום, כחלון במקום לדבר תתחיל לעשות

שינוי גודל גופנים
ניגודיות