fbpx
מדריכי השקעות

איך להעריך שווי ספרים עתיקים

pixabay
מעודכן ל-07/2019

גיליתם שיש ברשותכם ספר עתיק משנת רפפ"ו?  אל תמהרו לזרוק או למכור. ייתכן שיש לכם בין הידיים אוצר.  מעניין לציין כי בניגוד למיתוס ובדומה לפריטי אספנות אחרים, שנת ההדפסה לא קובעת. והסיבה היא שספרים שיצאו במהדורה מוגבלת החל מהמאה העשרים הודפסו לרוב באיכות טובה פחות מהספרים במאה ה-18 וה-19, כך שייתכן שיהיה יותר קשה למצוא ספר מהמאה העשרים.

עם זאת, הספר צריך להיות במצב טוב כדי שיעניין אספנים. אסור שיהיה בלוי, מוכתם, או שיהיו חסרים בו דפים כדי שיהיה אטרקטיבי. ספר פגום מוריד עשרות אחוזים מערכו.

נציין כי בעולם אספני הספרים יש דירוג קבוע למצב הספרים:  חדש או כחדש - ספר ללא פגם כפי שיצא ממכונת הדפוס, מן הסתם ספרים עתיקים מעטים  יישמרו במצב זה, ולכן ספר עתיק יותר במצב חדש יהיה נדיר ונחשק; כמעט חדש - ספר עם פגמים מעטים שלא מקשים על קריאה - גם ספר כזה נדיר למצוא בספרים עתיקים - ולכן גם ספרים אלו יהיו נחשקים מאוד; טוב מאוד - כאן מדובר בספרים עם פגמים קטנים אך גלויים לעין, כמו דהייה או שפשוף; טוב - מרבית הספרים המשומשים נמצאים במצב זה - אלו בדרך כלל ספרים דהויים, צהובים או עם קיפולים והערות עליהם - מכאן המחירים מתחילים לרדת משמעותית לעומת ספר חדש או כמעט חדש;  הוגן - ספר שיש בו את כל הדפים אך ייתכן שהכריכה שחוקה בו  או הדפים רופפים - לרוב הוא יהיה חסר ערך אלא אם כן מדובר בספר נדיר ביותר; גרוע - ספר בלוי עם פגמים ניכרים, דפים חסרים וכו' - ספר כזה כמעט תמיד יהיה חסר ערך.

מה מוריד מערך ספר עתיק

בנוסף יש עוד כמה גורמים המורידים מערך הספר: לקויות דהייה של הצבע בשדרת הספר, כתמי חלודה ועקמומיות  יורידו המון את ערך הספר. גם סוג מסוים של בעלויות מוריד את הערך. אם הוא היה בבעלות ספרייה ויש בו מקום לכרטסת, חותמות או סימני הדבקה, גם זה יוריד מערכו. כך גם ספר שהיה בבעלות בית כנסת, סימון של הבעלות מוריד מהערך. גם העדרה של עטיפת הנייר שהייתה נהוגה בספרים ישנים בכריכה  קשה יפחית מהערך, בשל הקושי לשמר אותן.

מה מעלה מערך ספר עתיק

לצד הנדירות חשוב גם התוכן של הספר, עד כמה היה פורץ דרך ומשפיע בתחומו. כך גם אם נכתב על ידי סופר מוכר. מכאן שגם החשיבות למהדורה, והמהדורה הראשונה, כשהסופר או המו"ל היו בחיים, יקרה לעומת המהדורות שבאו אחריה.  כך למשל עותק של ספר מהמהדורה הראשונה של הארי פוטר נמכר החל ב-50,000 דולר, אפילו שיצא בשנות התשעים.

איך יודעים אם הספרים נדירים? כאן זה די פשוט, בודקים באוספי הספריות הלאומיות, ולאחר מכן בשאר ספריות וכן באתרי הסחר. אם קשה למצוא זה נידר.

איך יודעים אם הספרים הם מהדורה ראשונה? הדרך הטובה ביותר לבדוק אם הספר שבידכם הוא מהדורה ראשונה היא להשוות בין שמו של המוציא לאור כפי שמופיע על שדרת הספר ולציון השם המופיע בעמוד השער. במהדורות הדפסה חוזרת יצוין שמו של המו"ל המקורי בעמוד השער, אך על כריכת הספר יופיע שמו של המו"ל שהוציא את מהדורת ההדפסה החוזרת.

נוסף לכל אלו אם הבעלים היה רב חשוב, סופר מופרסם או כל איש מפורסם אחר, הספר יכול לעלות בערכו, גם אם הספר דהוי, עם כיתובים, ואפילו אם חסרים בו דפים. מובן שעיטורים והערות של אישיות ידועה יעלו את ערך הספר.

איפה מוכרים ספרים עתיקים

בעולם מוכרים בבתי מכירות ספרים או בבתי מכירות פומביות, כמו סותביס. אפשר גם למכור באתרי סחר אקלטרוני כמו איביי או אמזון, אך תצטרכו לספק גם צילום טוב או אסמכתאות.  אפשר גם לפנות לחנויות ספרים משומשים, אך שם תקבלו פחות מערך הספר. עוד אפשר גם לחפש אספני ספרים באינטרנט ולראות מה ההצעה הטובה ביותר שתקבלו.

איך לשמר ספרים עתיקים

אם יש ברשותכם ספר עתיק ואתם רוצים לחכות שיעלה מערכו, אתם חייבים לשמר אותו ולהגן עליו מלחות וחום ואור. לכן צריך לשמר אותם בסביבה קרירה, יבשה וחשוכה.  אך גם במקום פתוח כדי שלא יעלו עובש.

כמו כן כדי שלא תיקרע השדרה, השאירו את הספרים מאונכים זה לצד זה אך לא צמודים מדי. אל תשמרו בספרים דפים או מסמכים ועיתונים, כי כך ייפגם הצבע וגם אל תשתמשו בכפפות, למרות מה שראיתם בסרטים. אלו עשויות גם לגרום לקריעת הדפים וגם להוסיף אבק לספרים.

תשואה בהשקעה בספרים עתיקים - יש לכם סבלנות?

לפי CNBC, שוק הספרים הוא רחוק מהמקרים שבהם קונים פריט ב-5 דולרים בשוק הפשפשים ומוכרים אותו לאחר  כמה שנים ב-5,000 דולר. המומחים בתחום אומרים שזו השקעה יציבה לטווח ארוך, אם יש לכם סבלנות ומומחיות.

עוד אומרים בתחום שאין בדיוק אחידות ובכל בית מכירות תוכלו לקבל הצעה אחרת, ושמירת ספרים עתיקים יותר דומה לחיסכון לטווח ארוך מאשר למניות קצרות טוווח ואקזיטים. היתרון שלהם כמו פריטי אספנים רבים, שאם הם שמורים במצב טוב, הם לא מאבדים מערכם לרוב, גם אם לא תמיד מעלים.

כמו בשאר ההשקעות באומנות ופריטי אספנים, החיסרון העיקרי הוא הנזילות. כלל לא בטוח שתצליחו למכור כעת את הספר במחיר שאתם רוצים. עוד אומרים המומחים שצריך לחכות לפחות שבע שנים כדי לקבל יותר מההחזר על ההשקעה. החזר משמעותי אפשר לראות רק אחרי 14 שנה.

 

טסט לרכב - כמה עולה ואיך לקצר הליכים

השקעה בכלי נגינה - גיטרה או כינור?

פריטי אספנות ועתיקות - כמה זה שווה והאם כדאי להשקיע?

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות