fbpx
מדריכי השקעות

האם השכרה ארוכת טווח הפכה כדאית למשקיעים?

מעודכן ל-02/2020

שוק השכירות תוסס וזה טבעי, אם הדור הצעיר קונה פחות דירות, הממשלה מעודדת השכרה לטווח הארוך, את החנויות בקניונים מחליפים משרדים ואלו רק גדלים למרות הטרנד של חללי עבודה ועבודה מבית. מדובר בהשקעה מפתה, וכך השוק עובר יותר ויותר לחברות השכרה במקום לבעלים פרטיים וכך צומחת גם תעשיית קרנות הריט. בעיקר המשקיעים מוצאים עניין בהשכרה ארוכת טווח המבטיחה לכם שקט נפשי לשנים ארוכות למרות התשואה הנמוכה יותר

מנתוניי הלמ"ס עולה כי כיום במדינת ישראל כ-730 אלף משקי בית גרים  בדירה שכורה, כמעט שליש ממשקי הבית. האוכלוסייה היא בעיקר צעירים: סטודנטים וזוגות. אבל גם גרושים,  משפחות שמתקשות לקנות דירה ופליטים.  לפעמים שוכרים ומשכירים. הבעיה היא שמספר השוכרים עולה ובניית הדירות להשכרה לא עומדת בקצב. כך התחילה מגמה של פיצולי דירות, שאומנם כלכלית יותר למשכירים, ושוכרים יכולים למצוא דירה בהישג יד גם במקומות הביקוש, אבל מדובר בדירות באיכות ירודה עם המון בעיות חוקיות ורגולציה. אחד הפתרונות הוא השכרה לטווח ארוך.

פתרונות ממשלתיים

דירה להשכיר

אנחנו מכירים את מחיר למשתכן, אבל לפני מחיר למשתכן  היה "דירה להשכיר", החברה הממשלתית לשיווק פרויקטים להשכרה ארוכת-טווח.החברה מחפשת, מוצאת קרקעות מתאימות,  מפרסמת מכרזי קרקע במחיר מופחת, ליזמים שיבנו על הקרקע דירות להשכרה לטווח ארוך, ולאחר מכן מוכרת בשוק החופשי. רק לאחרונה קנתה 120 קרקעות בכפר יונה ונהריה.

הרבה חברות שלא מצליחות להיכנס לתחרות במכירת הדירות מתחת למחיר השוק,  נכנסות למיזמים של דירה להשכיר. למשל החברה היזמית אזורים הקימה גם קרן ריט המעורבת ברכישת מקבצי דיור להשכרה ארוכת טווח בפרויקט דירה להשכיר. חברות נוספות הן אפריקה ישראל, אשטרום, אזורים, צמח המרמן ושיכון ובינוי, פרשקובסקי, דונה, קבוצת אביב ואחרות.

יש מעל 65 אלף יחידות דיור בוותמ"ל שמוכרזות להשכרה ארוכת-טווח, בשלבים שונים של תכנון. עם זאת, משקיעים פרטיים עם כיסים קטנים יותר עזבו את תחום ההשכרה עקב מיסוי ורגולציה נוספת שנועדה להרחיק אותם מקניית הדירות. יזמי דירה להשכיר אומרים שלפרויקטים כמו דירה להשכיר הם חוזרים, בשל כמות הדירות להשכרה המקובצות במתחם אחד והטווח הארוך.

מסלול החוק לעידוד השקעות הוןע

 עוד מיזם החוק לעידוד השקעות הון. המבטיח הטבות מס ליזמים תמורת שכר שידרה מפוקח. היתרון הוא שמיזם זה מתחשב במצבי שוק משתנים ולא מציג מצב סטטי, כך גם שכר הדירה עולה בהתאם למדד. יזמים שמשקיעים בפרויקט זה זוכים גם להחרגה ממס על דירה שלישית.

ממאמר שהתפרסם בגלובס עולה כי אחת החברות הגדולות שנכנסו לענף הדיור להשכרה במסלול הזה היא נצבא.

מיזמים פרטיים

לא מעט חברות פרטיות  בונות להשכרה בעקבות המיסוי על דירה שנייה ושלישית שהפחית את היצע הדירות להשכרה. המשמעות היא ששוק השכירות מתייקר. אלו זוכות גם לפטור ממס שבח.

דיור בר השגה ברשויות המקומיות

בתל אביב  החל בשנים האחרונות פרויקט דיור בר השגה שמחייב את היזמים להקצות חלק מהדירות להשכרה מתחת למחיר השוק אלא שמביקורות שעלו ציינו הדיירים שהדירות קטנות והמחיר גבוה מדי לדירות אלו. אחת התוכניות הגדולות בתחום זה היא בתחנה המרכזית הישנה, שהתעכבה בעקבו תמחלוקות עם בעלי הזכויות על כמות הדירות להשקעה. עוד דיור בר השגה מתוכנן בראשון לציון .

הביקוש

מיזמי ההשכרה לטווח ארוך סובלים מבעיות דומות למחיר למשתכן, ושיווק של  מספר גדול של דירות למרות ביקוש מועט. עם זאת, ייתכן שעם שיפור התשתיות והתחבורה יעלה גם הביקוש בטווח הארוך, כך שזה יהיה משתלם. כאמור, התשואה צפויה להיות נמוכה יתר, אך מי שנכנס לתחום זה סובל מפחות תחרות ועם הגיבוי של הממשלה לטווח ארוך יש פחות סיכונים והכי חשוב פחות מס, שמגדיל את הרווח

30% מהדירות במתחם התחנה הישנה בת";א יהיו בהשכרה ארוכת טווח - הבעלים זועמים.

השכרה ארוכת טווח בירושלים – שיכון ובינוי תבנה 279 דירות

השכרה ארוכת טווח בראשל"צ – פורם מכרז ל-180 דירות

 

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות